Lagen ignoreras: Nästan ingen erbjuds flergångsalternativ till mat och dryck
3.2.2026 08:30:00 CET | Håll Sverige Rent | Pressmeddelande
Kaffe på språng är en vana för många, men knappt någon får frågan om att välja bort engångsmuggen trots att det sedan 2024 finns en lag som kräver att restauranger och kaféer ska erbjuda flergångsalternativ. 7 av 10 svenskar känner inte ens till lagen. Det visar den Novusundersökning som Håll Sverige Rent lät göra förra året.

Drygt hälften av alla svenskar köper mat eller dryck som takeaway några gånger per månad eller oftare. Men en undersökning som Håll Sverige Rent lät göra i april 2025 visade att nästan ingen fick frågan om att välja flergångsalternativ, trots att det varit lag sedan 1 januari 2024. Bara 9 procent av takeaway-kunderna hade under det senaste halvåret blivit erbjudna ett återanvändbart alternativ, och 72 procent av svenskarna kände inte ens till lagen.
– Mer information till konsumenterna är avgörande om vi ska lyckas minska berget av engångsplast. Många vet inte att de har rätt att få sin mat och dryck i flergångsalternativ, säger Johanna Ragnartz, vd på Håll Sverige Rent.
Mugganvändningen i Sverige ökade mellan 2022 och 2023
Naturvårdsverkets senaste statistik som publicerades i april 2025 visar att antalet engångsmuggar som innehåller plast steg från 1 055 miljoner år 2022 till 1 256 miljoner år 2023. Antalet matlådor var 858 miljoner år 2023. Naturvårdsverket konstaterar nu att Sverige inte kommer att nå målet om halverad förbrukning av engångsmuggar och engångsmatlådor till 2026.
Trots den negativa utvecklingen är det många svenskar som vill se förändring och 61 procent är positiva till lagen.
– Den som köper takeaway kan göra skillnad genom att börja efterfråga flergångsalternativ. Ju fler som frågar, desto svårare blir det att fortsätta servera allt i engångsmaterial, säger Johanna Ragnartz.
Skräpmätningar visar fortsatt hög användning av engångsprodukter
Engångsprodukter är inte bara ett slöseri med resurser – de är också ett vanligt skräp i städer, naturen och på stränder. Håll Sverige Rents skräpmätningar i kommuner visar att det i genomsnitt fanns 335 engångsmuggar per stadskärna under en dag i de 16 större tätorter som mätte skräpet 2025. De nationella skräpmätningarna från 2023 och 2025 visar dessutom inga minskningar av antalet engångsmuggar och matlådor som blivit skräp.
– Vi har vant oss vid att kunna ta med en kaffe överallt, men det är inte hållbart att varje kopp kommer med en ny mugg som bara används i några minuter innan den slängs, säger Johanna Ragnartz.
Lösningen enligt svenskarna
Enligt undersökningen tror svenskarna att följande tre åtgärder skulle göra störst skillnad:
-
Ett gemensamt retursystem mellan restauranger och kaféer så att kunder kan lämna tillbaka lånade muggar och matlådor var som helst (48 %)
-
Höjda avgifter på engångsmuggar- och matlådor så att det blir dyrare än flergångsalternativen (42 %)
-
Kunden måste göra ett aktivt val genom att få frågan om de vill ha engångsalternativ eller en återanvändbar mugg eller låda (38 %)
Resultat från undersökningen:
-
53 % av svenskar köper mat och/eller dryck som takeaway några gånger per månad eller oftare
-
Bara 9 % av de som köpt takeaway under senaste 6 månaderna har blivit erbjuden mat eller dryck i flergångskärl (jämfört med 8 % 2024).
-
78 % av de få som faktiskt blivit erbjudna flergångskärl valde ändå engångsalternativet (jämfört med 60 % år 2024).
-
72 % känner inte till lagen om att serveringar måste kunna erbjuda sina kunder flergångsalternativ för muggar och matlådor.
-
En majoritet är positiva till lagen, 61 % (jämfört med 55 % 2024). Bara 8 % svarar i år att de är negativa till lagen (jämfört med 12 % 2024).
Om undersökningen: Fältperiod: 16–23 april 2025. Antal intervjuer: 1027. Undersökningen har genomförts av Novus på uppdrag av Håll Sverige Rent.
Förbud mot engångsplastförpackningar om du äter på plats
Inom några år kommer serveringar i alla EU:s medlemsstater behöva erbjuda flergångsförpackningar för mat och dryck. Detta på grund av en ny EU-förordning om förpackningar: Packaging and Packaging Waste Regulation (PPWR). Enligt PPWR blir det från och med 2030 även förbjudet att servera mat och dryck som äts och dricks på plats i engångsplastförpackningar.
_________________________
Bakgrund
Sedan 1 januari 2024 gäller särskilda regler för de som serverar mat och dryck i engångsmuggar och engångsmatlådor som innehåller plast. Enligt förordningen om engångsprodukter ska de nu kunna erbjuda mat och dryck i återanvändbara muggar och matlådor. 2024–2025 omfattade lagen den som tillhandahöll fler än 150 muggar eller matlådor per dag i snitt, men den 1 januari 2026 sänkes gränsen till 75. Lagen säger även att serveringsställena måste informera sina kunder om plastens påverkan på miljön och fördelarna med en minskad förbrukning av engångsmuggar och engångsmatlådor. Det är kommunerna som ansvarar för tillsynen av att reglerna följs.
Målet med förordningen är att minska engångsprodukters påverkan på miljön. Det handlar både om nedskräpning och att engångsprodukter är ett slöseri med resurser.
Eftersom en engångsprodukt bara används en enda gång och ofta bara några minuter innan den slängs är det ett dåligt val för miljön. Även engångsprodukter av papper innehåller ofta plast, och plastskräp som hamnar i natur och hav är ett växande miljöproblem på grund av den långa nedbrytningstiden.
I Sverige är målet att förbrukningen av engångsmuggar och engångsmatlådor som innehåller plast ska ha minskat med hälften 2026 jämfört med förbrukningen 2022. Siffrorna från 2022 kan vara lågt räknade till följd av effekter från Coronapandemin.
Sedan 1 januari 2024 är även plastmuggar i mer än 15 procent plast förbjudna, vilket också ska leda till lägre förbrukning av engångsmuggar.
Nyckelord
Kontakter
Johanna RagnartzVDHåll Sverige Rent
Tel:076-941 01 89johanna.ragnartz@hsr.seCecilia LiedbergPR-ansvarigHåll Sverige Rent
Tel:076-807 03 25cecilia.liedberg@hsr.seBilder


Om oss
Skräpet finns överallt – i staden, i naturen och i havet. Håll Sverige Rent arbetar för att förebygga och motverka nedskräpningen. Vi samlar kunskap, driver opinion och tar fram konkreta verktyg och lösningar för att stoppa skräpet.
Håll Sverige Rent är en ideell obunden stiftelse. Vi har 90-konto och är därmed en del av Svensk insamlingskontroll.
Organisationens namn skrivs Håll Sverige Rent, med stor begynnelsebokstav, i enlighet med svenska skrivregler för egennamn.
Följ Håll Sverige Rent
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Håll Sverige Rent
25 000 badkar fulla med skräp – så mycket plockade svenskarna i helgen23.9.2026 07:25:00 CEST | Pressmeddelande
Under helgen deltog 145 000 svenskar i Håll Sverige Rents insats på World Cleanup Day, när hela landet plockade skräp. Det fanns deltagare i alla kommuner och totalt samlades 233 ton skräp in, vilket motsvarar ungefär 25 000 badkar fyllda med skräp. Munkedal, Nordmaling och Danderyd hade störst deltagande sett till folkmängden. Sörmland hade högst engagemang av alla län, men det var i Stockholm man plockade mest skräp.
Nu startar hummerfisket – men se upp för skräpiga fiskeredskap21.9.2026 07:15:00 CEST | Pressmeddelande
I dag, den 21 september, går årets hummerfiskepremiär av stapeln och många fritidsfiskare ger sig ut längs svenska västkusten i jakt på havets läckerhet. Men den skräpiga baksidan av hummerfisket är att det förloras tusentals hummertinor varje år. Det finns knep som minskar risken.
Hundratusen svenskar plockar skräp i helgen15.9.2026 10:05:00 CEST | Pressmeddelande
Nu till helgen, i samband med FN:s internationella World Cleanup Day den 20 september, går hela Sverige ut för att plocka skräp. Över hundratusen deltagare har anmält sig, ända från Trelleborg i söder till Kiruna i norr. Flitigast ser de just nu ut att vara i Nordmaling, Smedjebacken och Eskilstuna där flest deltagare är med sett till antal invånare i respektive kommun.
84 000 svenskar med i stor skräpplockardag – här är de bäst9.9.2026 07:20:00 CEST | Pressmeddelande
Den 20 september, i samband med den internationella FN-dagen World Cleanup Day, går hela Sverige ut för att plocka skräp. Redan nu är över 31 000 vuxna och 53 000 barn med, ända från Trelleborg i söder till Kiruna i norr. Just nu är Nordmaling den kommun där flest är med sett till hur många som bor i kommunen, men flest till antal är de i Stockholm, Eskilstuna och Göteborg.
Nu ska Sverige rensas från skräp2.9.2026 09:10:00 CEST | Pressmeddelande
Den 20 september, i samband med FN-dagen World Cleanup Day, går människor över hela Sverige ut för att plocka skräp. Redan nu har nästan 60 000 personer anmält sig, från Trelleborg i söder till Kiruna i norr. Bakom initiativet i Sverige står Stiftelsen Håll Sverige Rent, som för nionde året i rad samlar eldsjälar över hela landet i kampen mot skräpet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum