Stor okunskap om extremavelns konsekvenser
I Sverige anser nio av tio (94 procent) att det är oacceptabelt att djur avlas fram med medfödda hälsoproblem. Men kunskapen om extremavel är låg bland allmänheten. Flera av de mest extremt hårt avlade hundraserna i Sverige ökar stadigt i popularitet och få personer inser att deras hundar lider av till exempel andnöd. Svensk Djursjukvård vill öka allmänhetens kunskap och lanserar därför initiativet #ogulligt med målsättningen att inget djur i Sverige ska behöva lida till följd av extremavel.
I dag lider ett stort antal hundar av medfödda hälsoproblem till följd av extremavel. Trubbnosiga hundraser avlas till extrema utseenden som orsakar många av djuren stort lidande, bland annat kronisk andnöd. Detta handlar om många av de mest populära hundraserna idag; mops, engelsk och fransk bulldogg, pekingese, bostonterrier och boxer.
Enligt en undersökning som genomförts av Novus på uppdrag av Svensk Djursjukvård säger hela nio av tio (94 procent) av de tillfrågade att det är oacceptabelt med avel som leder till att djuren far illa. Samtidigt är det bara hälften av djurägarna (52 procent) som förknippar trubbnosiga hundar med sämre hälsa än andra raser. Hela 84 procent av Sveriges djurägare uppger vidare att deras djur inte har några fysiska besvär kopplat till rasen och utseendet. Detta trots att veterinärer vittnar om att de dagligen möter hundar med andningsbesvär, skador på hornhinnor och andra lidanden till följd av extremavel.
– Konsumenter gör alltmer medvetna val och premierar ansvarfulla och etiska företag. Men konsumentmakten innefattar ännu inte människans bästa vän, eftersom vi fortsätter köpa valpar med allt extremare utseende, och bortser ifrån att många av dessa hundar lider. Detta handlar i grund och botten om en kunskapsfråga, där blivande djurägare behöver göras uppmärksamma på problematiken så att de kan efterfråga ett sunt utseende vid valpköp, oavsett vilken ras man väljer, och sluta låta sig styras av trender när de väljer sin valp, säger Maria Lundvall, branschansvarig på Svensk Djursjukvård.
Åtta av tio (81 procent) av svenskarna anser att valpköpare som styrs av trender gör att djuren blir lidande. Samtidigt anser 88 procent att djurskyddsmyndigheter borde ta ett större ansvar för extremavelsfrågan.
– Djursjukvårdssverige har ett ansvar att sprida kunskap om hur denna utveckling kan brytas, så att nuvarande och blivande djurägare kan vara trygga med att deras djur har goda förutsättningar att leva ett hälsosamt liv, säger Maria Lundvall, branschansvarig på Svensk Djursjukvård.
Besök kampanjsiten på: www.ogulligt.se
Om initiativet
Mopsar, franska- och engelska bulldoggar, pekingeser, bostonterriers, boxrar och andra trubbnosar är trevliga, härliga och omåttligt populära hundar. I Sverige lider dessvärre tusentals av dem av andnöd och andra åkommor till följd av extremavel. #ogulligt är ett initiativ av Svensk Djursjukvård för att uppmärksamma allmänheten på denna allvarliga problematik, så att fler valpköpare ska kunna välja sunda hundar. Initiativet består av en informationsfilm samt en namn- och tassinsamling, så att djurvänner ska kunna ta ställning mot den extrema situation som råder bland många trubbnosar i dag. www.ogulligt.se
Se filmen #OGULLIGT – Lathunden: https://www.youtube.com/watch?v=oghf4Figs_Q&feature=youtu.be
Se ett filmklipp på en trubbnos med andningssvårigheter på Svensk Djursjukvårds Facebooksida:https://www.facebook.com/svenskdjursjukvard/videos/vb.1479603115700742/1514712592189794/?type=2&theater
Om undersökningen
Undersökningen är genomförd i Novus representativa och slumpmässigt rekryterade Sverigepanel, på uppdrag av Svensk Djursjukvård. Totalt har 1 111 intervjuer med djurägare gjorts (och 1 009 har intervjuats i en fråga riktad till allmänheten). Intervjuerna genomfördes under tidsperioden 14-20 oktober 2015. Deltagarfrekvensen var på 62 %.
För mer information, kontakta:
Maria Lundvall, leg veterinär och branschansvarig
Svensk Djursjukvård
070-662 60 40
maria.lundvall@svenskdjursjukvard.se
Nyckelord
Kontakter
Emma TeranderInformations-/Kommunikationsansvarig
Tel:08-762 72 57emma.terander@sla-arbetsgivarna.orgOm
Gröna arbetsgivare är arbetsgivarorganisationen för de gröna näringarna som består av 4 000 företag inom inom lantbruk, skogsbruk, djursjukvård, trädgårdsanläggning och golf.
Följ Gröna arbetsgivare
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Gröna arbetsgivare
Minskade investeringar i livsmedelsförsörjning och grön omställning under 202527.12.2024 07:40:00 CET | Pressmeddelande
Ökade kostnader får lantbrukare och skogsbrukare att avstå viktiga investeringar under 2025. "Vi hade snarare behövt ökade investeringar i livsmedelsproduktion och produktionen av träråvara för den gröna omställningen", säger Gröna arbetsgivares chefsekonom Joakim Wirén.
Ny prognos från KI bekräftar läget i de gröna näringarna20.12.2024 09:44:05 CET | Pressmeddelande
Konjunkturinstitutets uppdaterade prognos ger en dyster bild av svensk ekonomi som ligger väl i linje med den bild Gröna arbetsgivare får från medlemsföretagen, säger Gröna arbetsivares chefsekonom Joakim Wirén. De senaste dagarna har flera tunga rapporter pekat på en svag ekonomisk utveckling där Sverige inte lämnar lågkonjunkturen under 2025.
”Med ett ben i industriavtalet och ett utanför blir fackens krav ännu mer svårsmälta”19.12.2024 08:42:02 CET | Pressmeddelande
”För att vi ska gå i mål med ett märke som alla kan acceptera måste parterna höja blicken och se konsekvenserna för alla Sveriges företag”, säger förhandlingschef Anna Vargö. Hon tycker inte att kombinationen av krav på 4,2 procents löneökning, arbetstidsförkortning och låglönesatsning vittnar om att facken inser allvaret.
Vem ska se till att vi får mat på bordet i framtiden?19.11.2024 09:05:52 CET | Pressmeddelande
Brist på arbetskraft inom lantbruket kan få allvarliga konsekvenser
Ledarskap inom skogen belönas med stort pris8.11.2024 07:02:00 CET | Pressmeddelande
Martin Anderberg på MK Forest AB i Ljungby vinner Gröna arbetsgivares pris Årets unga skogsentreprenör på 50 000 kronor. Han belönas för att vara är en seriös entreprenör med stort fokus på ledarskap. Framgången ligger i att möta de anställdas behov och att låta dem utvecklas, inte i att räkna småpengar, menar han.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum