Region Örebro län inrättar ekonomiskt stöd för länets konsertarrangörer
- Vi arbetar på bred front för att stärka länets kulturliv men fram tills nu har det professionella musikområdet saknat strukturerade former för bidrag. Genom att besluta om riktlinjer och ett årligt ekonomiskt stöd underlättar vi tillvaron för länets konsertarrangörer, säger Torbjörn Ahlin (C), ordförande i kulturnämnden.
Totalt handlar det om 150 000 kronor i stöd som kan sökas av konsertarrangörer i Örebro län. Syftet med stödet är att stärka bredden och den geografiska spridningen bland konsertarrangörerna i länet. Den högsta summan en enskild arrangör kan få är 30 000 kronor.
- De många olika konserter som arrangeras runt om i Örebro län utgör en central del av det musikliv som ger länets invånare möjligheten att ta del av ett kvalitativt och varierat utbud av musik. Samtidigt ger konserterna arbetstillfällen för musiker och de fungerar ofta som plantskolor för musikintresserade ungdomar, säger Torbjörn Ahlin.
Kulturnämndens förhoppning är att det nya regionala stödet för konsertarrangörer ska skapa förutsättningar för fler arrangörer att dels höja kvaliteten på verksamheten, dels erbjuda konserter både oftare och på högre nivå.
Kontakt
Torbjörn Ahlin, ordförande i kulturnämnden, telefon: 073-84 27 454
Nyckelord
Kontakter
Carl OlssonPressansvarig
Tel:019-6027548carl.olsson@regionorebrolan.seBilder

Om
Region Örebro län - Tillsammans skapar vi ett bättre liv
Region Örebro län ansvarar för många frågor som berör länsinvånarnas vardag och framtid, bland annat hälso- och sjukvård, kollektivtrafik, infrastruktur, näringslivsutveckling, kultur och utvecklingen av social välfärd.
Följ Region Örebro län
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Örebro län
Anhörigdagen 6 oktober - De vill stötta fler unga som lever nära cancer3.10.2023 12:02:50 CEST | Pressmeddelande
Nära Cancer som drivs av Region Örebro län är ett stöd för unga vuxna som är anhöriga till någon som drabbats av cancer eller dött av sjukdomen. Två av dem som delat sina berättelser på Nära Cancer är Fanny Bergstedt och Mathilda Blomberg och tillsammans med grundaren, kurator Johanna Joneklav, arbetar de för att fler ska få stöd.
Ekonomiska krisen i fokus när Region Örebro län summerar årets sju första månader27.9.2023 12:07:00 CEST | Pressmeddelande
Årets första sju månader har präglats av det bekymmersamma ekonomiska läge som råder i världen. Det visar Region Örebro läns delårsrapport som regionstyrelsen behandlade vid dagens sammanträde.
När kilona ökar får knäna betala priset22.9.2023 15:00:00 CEST | Pressmeddelande
Med stigande ålder ökar risken att få artros i lederna. En annan riskfaktor är obesitas. Forskaren Perna Ighani Arani vill i sin forskning veta mer om hur man på bästa sätt tar hand om de här patienterna. Det finns fortfarande frågetecken kvar men hon har kommit en bit på väg.
Anpassning av IVA-platser i Lindesberg – fortsatt brist på specialistsjuksköterskor21.9.2023 15:00:00 CEST | Pressmeddelande
På grund av ett ytterligare försämrat bemanningsläge kommer antalet vårdplatser vid intensivvårdsavdelningen (IVA) i Lindesberg att reduceras till två platser från dagens fyra. Anpassningen är direkt kopplad till brist på specialistsjuksköterskor, framförallt nattetid. - Trots anpassningen ser vi att vi kommer att kunna vidmakthålla tillgängligheten till intensivvård, säger Peter Asplund, verksamhetschef för intensivvården i länet.
Hoten mot demokratin i fokus när demokratiberedningen sammanträder18.9.2023 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
- Demokrati, rättssäkerhet och mänskliga rättigheter är inte något vi kan ta för givet, det ser vi återkommande prov på i vår omvärld. Det är viktigt att vi står upp för dessa värden för att på så vis värna demokratin, säger Torgny Larsson, regionfullmäktiges ordförande.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum