Oskar Öholm slutar som vd för Fastighetsägarna Stockholm

Dela

Fastighetsägarna Stockholms styrelse har mottagit Oskar Öholms önskemål om att lämna posten som vd för medlems- och branschorganisationen i slutet av 2023.

Oskar Öholm tillträdde tjänsten som vd för Fastighetsägarna Stockholm för fem år sedan. Han har bland annat haft styrelsens uppdrag att stärka medlemsnyttan samt öka organisationens synlighet och inflytande. 

– Oskar Öholm har drivit föreningens och branschens frågor på ett engagerat och professionellt sätt. Han inger stort förtroende och har bidragit till att stärka Fastighetsägarnas röst i samhällsdebatten. Jag önskar Oskar all lycka till i kommande utmaningar, säger Inger Olsson Blomberg, ordförande för Fastighetsägarna Stockholm. 

– Jag är djupt imponerad av det samhällsengagemang som finns i fastighetsbranschen. Det har varit både stimulerande och roligt att få belysa våra medlemmars betydelse för allt från stadsutveckling och hållbarhetsfrågor till trygghetsarbete i huvudstadsregionen. Jag bedömer att organisationen står stark och att tillfället är väl valt för en ny vd att ta över, säger Oskar Öholm. 

Styrelsen för Fastighetsägarna Stockholm kommer omgående att inleda en rekrytering för posten som vd.

Nyckelord

Kontakter

Länkar

Fastighetsägarna Stockholm är en medlems- och branschorganisation för fastighetsägare i Stockholms och i Gotlands län med 4 500 medlemmar. Vi strävar efter en väl fungerande fastighetsmarknad och driver fastighetsbranschens frågor framåt – hållbar stadsutveckling, en välfungerande bostadspolitik, fastighetsägares digitala verklighet. Vi arbetar för en levande stad som utvecklas hållbart, nu och i framtiden.

Följ Fastighetsägarna

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Fastighetsägarna

Nu är hyrorna i Skurup, Svedala, Tomelilla, Burlöv, Lomma och Simrishamn klara5.3.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande

I december vände sig Fastighetsägarna Syd till Hyresnämnden för att få en skiljeman utsedd som skulle avgöra hyresförhandlingarna om 2025 års hyror i Skurup, Svedala, Tomelilla, Burlöv, Lomma och Simrishamn. Nu har rekommendationen kommit. Därmed står det klart att hyrorna i dessa kommuner höjs mellan 5,2-5,5 procent (se nivåer nedan). Samtliga från den 1 januari 2025.

Nu är hyrorna i Östra Göinge, Höör, Hörby och Kävlinge klara4.3.2025 09:39:04 CET | Pressmeddelande

I december vände sig Fastighetsägarna Syd till Hyresnämnden för att få en skiljeman utsedd som skulle avgöra hyresförhandlingarna om 2025 års hyror i Östra Göinge, Höör, Hörby och Kävlinge. Nu har rekommendationen kommit. Därmed står det klart att hyrorna i Östra Göinge, Höör och Hörby höjs med 5,3 procent och hyrorna i Kävlinge med 5,2 procent. Samtliga från den 1 januari 2025.

Fjärrvärmenämnden avslår medling – kraftiga taxeökningar från Skövde Energi måste upphöra25.2.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande

Fastighetsägarna i Skaraborg har under en längre tid försökt föra en konstruktiv dialog med Skövde Energi om fjärrvärmetaxorna, men utan framgång. Efter en förhandling där parterna inte kunde nå en överenskommelse, valde man att gå vidare till medling i fjärrvärmenämnden. Nu har nämnden beslutat att avslå medlingen. Deras bedömning är att medling inte kommer att leda till en överenskommelse mellan kunder och fjärrvärmeföretag.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye