Premiär för pekboken Titta Hamlet på Orionteatern
Pekboken Titta Hamlet av Barbro Lindgren och Anna Höglund har blivit storskalig familjeföreställning på Orionteatern, i regi av Lars Rudolfsson. Premiären 23 september inleder Orionteaterns 40-årsfirande som pågår hela hösten.

– Det är vuxenvärlden mot barnen. Det är hemligheter bakom tunga gardiner, det är kärlekslöst. Och kärleksfullt. Hamlet har en enda vän, Ofelia. Båda offras i de vuxnas kamp om makt och ära, säger regissör Lars Rudolfsson.
Orionteatern har omvandlats till ett stort, ödsligt slott med marmorgolv och pelare som sträcker sig upp i takkupolen. Här ger en ensemble av mimare och skådespelare liv åt Barbro Lindgrens och Anna Höglunds komprimerade Hamlet, med endast en handfull repliker.
– Hamlet tyckte jag var alldeles för lång. Dessutom var Hamlet ju inte speciellt humoristisk. Därför skrev jag en pekboksversion, som blev kortare och roligare. Men hur Lars har kunnat göra en pjäs av den, är för mig en gåta, skriver Barbro Lindgren till Orionteatern.
Föreställningen skildrar en övergiven och utsatt ung Hamlet som lämnas ensam i att navigera en grym vuxenvärld, med tragiskt utfall, vilket gör berättelsen plågsamt aktuell.
– Det är en föreställning med mycket humor, men när pojkarna till slut duellerar – eller svärdas som Lindgren skriver – går det inte att blunda för parallellerna som kan dras till våldsutvecklingen i samhället, säger Lars Rudolfsson.
Titta Hamlet inleder kulmen av Orionteaterns 40-årsfirande, som har pågått hela året.
– Ambitiös barnteater, gjord med kärlek och med stort allvar har alltid varit en del av Orionteaterns kärna. Med rådande kulturpolitisk utveckling känns det som en viktig manifestation att vår jubileumsföreställning blir just påkostad barnkultur, avslutar Lars Rudolfsson.
Titta Hamlet spelar 23 september till 26 november 2023. Biljetter och mer info på orionteatern.se.
Av: Barbro Lindgren och Anna Höglund
Regi: Lars Rudolfsson
På scen:
Lydia Flores Garcia,
Lena Strömdahl,
Thomas Roos,
Niklas Lindgren,
Nina Irendotter,
Richard Ahlman,
Malin From,
Martin Hasselgren.
Hela listan över medverkande i produktionen bifogad som bilaga.
Nyckelord
Kontakter
Christopher BackholmKommunikationsansvarigOrionteatern
Tel:0735351604christopher@orionteatern.seLars RudolfssonVd och konstnärlig ledareOrionteatern
Tel:070-581 80 19lars@orionteatern.seBilder


Dokument
Länkar
Om Orionteatern
Orionteatern är ett hus för formstark experimenterande scenkonst, i den före detta mekaniska verkstaden från 1929 på Katarina Bangata 77. Det råa rummet bjuder in till att arbeta på ett sätt som inget annat teaterhus tillåter. Asfaltgolvet, akustiken, den stora rymden och den sakrala känslan gör Orionteatern till en plats för de stora uttrycken. Här får scenkonstens olika discipliner turas om att bre ut sig och ta plats.
Följ Orionteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Orionteatern
Orionteatern firar 40 år med Tone Schunnesson, Barbro Lindgren och Lars Rudolfsson8.12.2022 07:55:00 CET | Pressmeddelande
Orionteatern fyller 40 år och firar med en jubileumsrepertoar 2023. Tone Schunnesson och Ragna Wei gör en nytolkning av Anna Karenina. Studenter från Stockholm konstnärliga högskola spelar scener skrivna av ungdomar i krigets Ukraina. Lars Rudolfsson, som var med och grundade Orionteatern 1983, gör storskalig barnteater av Barbro Lindgrens Titta Hamlet.
Premiär för Jonna Bornemarks Att föda kunskap — vetenskap blir scenkonst på Orionteatern13.10.2022 11:47:00 CEST | Pressmeddelande
Jonna Bornemark står på scen i ett unikt möte mellan poesi, vetenskap, levande musik och just de människor som befinner sig i rummet. Nu släpps fler biljetter till utsålda Att föda kunskap — sju iscensatta föreläsningar med premiär fredag 14 oktober.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum