Ny granskning avslöjar hur svenska medier normaliserar surrogathandeln
Svenska mediers rapportering om surrogatmoderskap är ofta positivt vinklad och utelämnar viktig information. 60 procent av inslagen och artiklarna om surrogatmoderskap nämner inte ens att det är otillåtet i Sverige, enligt en ny kartläggning från Sveriges Kvinnoorganisationer.

Sveriges Kvinnoorganisationer har gått igenom de största mediernas rapportering om surrogatmoderskap under tre års tid (2020, 2021 och 2022). Trots att surrogatmoderskap utgör en allvarlig kränkning av kvinnors rättigheter är det bara 9 procent av de granskade inslagen och artiklarna som skildrar surrogatmoderskap på ett kritiskt sätt.
– Svenska medier normaliserar surrogatmoderskap, vilket i förlängningen kan bidra till att öka efterfrågan på handeln med kvinnors kroppar. Vi efterlyser korrekt, opartiskt och saklig rapportering om surrogatmoderskap som skildrar och ger utrymme åt de kvinnor som bär och föder barnen, säger Nathalia Guaje, sakkunnig inom SRHR på Sveriges Kvinnoorganisationer.
Surrogatmoderskap är inte tillåtet i Sverige men allt fler svenskar ingår kommersiella surrogatarrangemang i utlandet. Några av de vanliga destinationerna är Ukraina, Colombia, Georgien och USA.
– Sverige måste ta ansvar för att svenska medborgare inte ska utnytttja fattiga kvinnors kroppar i andra länder. Det bör införa ett förbud mot att ingå surrogatarrangemang, oavsett var i världen dessa äger rum. Det bör inte heller vara tillåtet att bedriva surrogatförmedling i Sverige, kommenterar Clara Berglund, generalsekreterare för Sveriges Kvinnoorganisationer.
Mer om granskningen
Sveriges Kvinnoorganisationer har granskat medias rapporteringen om surrogatmoderskap mellan åren 2020–2022. Totalt omfattas 102 artiklar och inslag i SVT, TV4, Sveriges Radio, DN, SvD, Aftonbladet, Expressen och Göteborgs-Posten.
- 9 procent av alla inslag och artiklar skildrar surrogatmoderskap på ett kritiskt sätt. 70 procent av artiklarna och inslagen normaliserar handeln med kvinnors kroppar medan 21 procent av rapporteringen är balanserad, det vill säga att så väl positiva som negativa aspekter eller röster lyfts fram.
- Vanligt är att rapporteringen sker utifrån de beställande föräldrars och surrogatindustrins perspektiv. I 45 procent av materialet får beställande föräldrar komma till tals. Motsvarande siffra för surrogatmödrarna är 18 procent.
- Det är också vanligt att medias rapportering utelämnar viktig infromation om surrogatmoderskap. 82 procent av inslagen och artiklarna nämner inte surrogatarrangemangens villkor, till exempel att surrogatmödrarna ofta avtalat bort sin aborträtt. 60 procent nämner inte att surrogatmoderskap är otillåtet i Sverige.
Nyckelord
Kontakter
Nathalia GuajeSakkunnig SRHR
Tel:076-234 47 46nathalia.guaje@sverigeskvinnoorganisationer.seClara Berglund
Tel:070-756 77 91clara.berglund@sverigeskvinnoorganisationer.seBilder
Dokument
Om oss
Sveriges Kvinnoorganisationer är en partipolitiskt obunden paraplyorganisation för den svenska kvinnorörelsen. Vi samlar 50 medlemsorganisationer som tillsammans verkar för kvinnors och flickors frigörelse, fulla mänskliga rättigheter och ett jämställt samhälle. Vi arrangerar årligen Sveriges största jämställdhetskonferens Forum Jämställdhet genom vårt helägda bolag med samma namn. Vi hette tidigare Sveriges Kvinnolobby.
Följ Sveriges Kvinnoorganisationer
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Kvinnoorganisationer
Skydda kvinnor och barn från surrogathandeln13.6.2024 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
En man som skulle hämta barn som fötts av ukrainsk surrogatmamma togs av polis och dömdes för 45 fall av sexbrott mot barn. Bebistvillingar omhändertas av socialtjänsten när de 70-år gamla beställarna inte kunde ta hand om dem. Två andra svårt sjuka spädbarn var fast i Bogotá utan tillgång till sjukvård. SVT-dokumentären ”Vi ska ha barn” visar hur barn på olika sätt kan fara illa i surrogatindustrin. Sveriges Kvinnoorganisationer kräver att handeln med kvinnor och barn ska stoppas.
Gör sexköp till ett artbrott – ny FN-rapport lyfter svenska sexköpslagen som föredöme12.6.2024 14:00:00 CEST | Pressmeddelande
En ny rapport från FN:s särskilda rapportör för mäns våld mot kvinnor, Reem Alsalem, visar att den svenska sexköpslagen är det bästa sättet att motverka prostitution. Men för att lagen ska få full effekt behöver sexköp göras till ett artbrott.
Sex av åtta partier vill ha en europeisk sexköpslag21.5.2024 07:00:18 CEST | Pressmeddelande
Nu släpps kvinnorörelsens jämställdhetsbarometer inför EU-valet 2024. Undersökningen visar bland annat att sex av åtta partier vill kriminalisera sexköp i hela EU och att det finns en bred samsyn om skärpta sanktioner mot kvinnoförtryckande regimer som Iran och Afghanistan, men att partierna är splittrade när det gäller surrogatmödraskap.
Regeringen tyst om ambassadören mot människohandel – obemannad i tre månader13.5.2024 08:53:34 CEST | Pressmeddelande
Sedan den 1 februari bemannas inte längre UD:s ambassadör mot människohandel. – Vi kan inte tolka det på något annat sätt än att regeringen väljer att avskaffa ambassadörsrollen, säger Malpuri Groth, vice generalsekreterare för Sveriges Kvinnoorganisationer.
“Slukhål i kvinnors plånböcker” – Sveriges Kvinnoorganisationer kommenterar vårbudgeten15.4.2024 14:13:16 CEST | Pressmeddelande
Regeringen har presenterat vårändringsbudgeten. Trots ett ovanligt stort reformutrymme får kvinnorna stå tillbaka när svensk ekonomi väntas vända om i en positiv riktning.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

