Förslag till föreskrifter om detaljhandel med läkemedel har anmälts som tekniska föreskrifter till EU-kommissionen
Läkemedelsverkets förslag till nya föreskrifter om distanshandel vid öppenvårdsapotek och nya föreskrifter om handel med vissa receptfria läkemedel har, enligt regelverket, anmälts som tekniska föreskrifter till EU-kommissionen. Det innebär att det inträder en så kallad frysningsperiod under vilken beslut om föreskrifterna inte får fattas.

För att underlätta den fria rörligheten på EU:s inre marknad finns det en procedur som innebär att medlemsländerna måste anmäla sina nya regelförslag till Europeiska kommissionen. Anmälningsproceduren är ett sätt att upptäcka och förebygga nya omotiverade hinder på den inre marknaden. Det innebär att innan Läkemedelsverkets styrelse kan fatta beslut om föreskrifterna behöver de anmälas som tekniska föreskrifter.
Läkemedelsverket anmälde därför den 6 maj 2024 de föreslagna föreskrifterna till Kommerskollegium som i sin tur har anmält de föreslagna föreskrifterna till EU-kommissionen. I samband med anmälan till EU-kommissionen inträffar en så kallad frysningsperiod om minst tre månader under vilken beslut om föreskrifterna inte får fattas.
Förslag till föreskrifter
Den 4 december 2023 skickades remisser med förslag till Läkemedelsverkets föreskrifter om distanshandel vid öppenvårdsapotek samt förslag till Läkemedelsverkets föreskrifter om handel med vissa receptfria läkemedel.
– Sista svarsdag för remisserna var den 1 februari 2024. Efter det har vi gjort vissa justeringar i förslagen med anledning av synpunkter som inkommit. Beslut om föreskrifterna kan Läkemedelsverkets styrelse fatta tidigast under hösten 2024, säger Annika Babra, chef för Läkemedelsverkets apotekstillsyn.
Kontakter
Pressjour
Tel:018-18 36 25press@lakemedelsverket.seBilder

Dokument
Länkar
Läkemedelsverket arbetar för att patienten, hälso- och sjukvården samt djursjukvården får tillgång till säkra och effektiva produkter och att de används ändamålsenligt och effektivt. Läkemedelsverkets vision är att vara en ledande kraft i samverkan för bättre hälsa.
Följ Läkemedelsverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Läkemedelsverket
Sverige behöver stärka totalförsvarets beredskap för kritiska sjukvårdsprodukter21.1.2026 06:03:00 CET | Pressmeddelande
Regeringen har gett Socialstyrelsen och Läkemedelsverket i uppdrag att stärka tillgången till särskilt kritiska sjukvårdsprodukter genom ökad tillverkningsberedskap. En ny delrapport visar att tillverkningsberedskap är nödvändig men komplex, och att Sveriges nuvarande förmåga är begränsad.
Förfalskad ivermektin innehöll ett annat läkemedel19.1.2026 08:50:56 CET | Pressmeddelande
När Läkemedelsverket upptäckte en omfattande annonsering för parasitläkemedlet Ivermektin på Facebook köptes medlet in och analyserades. Laboratorieanalysen visade att läkemedlet inte alls innehöll utlovad substans utan en annan – och ungefär till en tusendel av vad en godkänd produkt innehåller. Ingen effekt kan därmed förväntas om hästen behandlas med produkten.
Antipsykotiska läkemedel till barn har mer än fördubblats – kraftig ökning bland flickor15.1.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Användningen av antipsykotiska läkemedel bland barn och ungdomar i Sverige har ökat kraftigt under de senaste 15 åren. Det visar en ny studie från Läkemedelsverket baserad på nationella registerdata. Ökningen är störst bland flickor, där användningen nu är lika hög eller högre än bland pojkar.
Sömn i fokus i nytt regeringsuppdrag12.1.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Läkemedelsverket får i uppdrag av regeringen att ta fram ett nytt kunskapsunderlag för användning av melatonin och andra läkemedel som används vid sömnproblem hos barn och unga respektive vuxna. Uppdraget framgår av Läkemedelsverkets regleringsbrev för budgetåret 2026.
Nästan 200 förslag på förbättringar till Läkemedelsverket17.12.2025 13:56:24 CET | Pressmeddelande
Sedan våren 2025 har företag och organisationer haft möjlighet att skicka in förenklingsförslag till Läkemedelsverket. Totalt 195 förslag om förenklade processer, regeländringar och tydligare information har kommit in från företag, branschorganisationer och privatpersoner.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum