Francis Newton Souza - vårens dyraste verk
Stockholm - den indiske modernisten Francis Newton Souzas målning Porträtt av en man från 1956 såldes idag (12 juni) på Bukowskis liveauktion Important Spring Sale till ett slutpris om närmare 16,5 Milj SEK. Målningen överträffade förväntningarna och är det dyraste sålda verket på auktion i Sverige under 2024, och även det näst dyraste verket av Souza någonsin sålt på auktion i Europa.

Under sin karriär experimenterade Souza med olika stilar och uttryck men det är hans figurativa målningar med skarpa svarta linjer utförda under 1950- och 60-talet som är de mest eftersökta, vilket var tydligt under Bukowskis auktion. Med ett stort antal internationella budgivare online och över telefon lockade målningen till en spännande budgivning och applåder i auktionssalen när den klubbades till ett slutpris om 16,5 Milj SEK.
”Jag är otroligt glad över det fantastiska slutpriset för detta unika porträtt av Souza. Med ett stort antal budgivare online och över telefon befäster dagens resultat Bukowskis position på den internationella auktionsmarknaden”, säger Amanda Wahrgren, Specialist modern konst.
För mer information vänligen kontakta:
Linus Stridfelt, PR-chef Bukowskis
Nyckelord
Kontakter
Linus StridfeltPR-chef
Tel:070-790 65 98linus.stridfelt@bukowskis.comBilder

Följ Bukowski Auktioner AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bukowski Auktioner AB
Världsrekord för Félix Martinez och toppnotering för Akseli Gallen-Kallela12.6.2025 20:48:47 CEST | Pressmeddelande
Under torsdag eftermiddag auktionerades svensk och internationell konst ut på Bukowskis stora liveauktion Important Spring Sale. Auktionen bjöd på miljonnoteringar för verk av välkända svenska konstnärer som Anders Zorn, Lotte Laserstein, Carl Larsson och Carl Milles. Två av auktionens mest spektakulära höjdpunkter stod dock två internationella konstnärer för – Félix Martinez och Akseli Gallen-Kallela.
Nytt världsrekord för Reidar Särestöniemi2.6.2025 08:24:09 CEST | Pressmeddelande
Helsingfors, 1 juni 2025 – under söndagen klubbades konst, konsthantverk och smycken på Bukowskis årliga onlineauktion Helsinki Spring Sale. En av de stora höjdpunkterna var en målning av den finländske konstnären Reidar Särestöniemi som uppnådde ett nytt världsrekord.
Det bästa av de bästa på Important Spring Sale28.5.2025 18:44:49 CEST | Pressmeddelande
Bukowskis presenterar Important Spring Sale, säsongens största liveauktion, med det främsta inom konst, antikviteter, asiatiskt konsthantverk och smycken.
Konst och design i världsklass på Modern Art & Design8.5.2025 10:19:25 CEST | Pressmeddelande
Vårens viktigaste auktion för modern konst och design presenterar en omfattande internationell avdelning med verk av några av 1900-talets mest betydande konstnärer, som Pablo Picasso, Fernando Botero och Georges Braque. Designavdelningen bjuder även på eftersökta internationella formgivare som Charlotte Perriand, Anna Petrus, Axel Einar Hjorth och Hans J Wegner.
Unik fotosamling till salu på Bukowskis3.4.2025 10:30:30 CEST | Pressmeddelande
Grundarna till Falsterbo Photo Art Museum säljer exceptionella foton ur sin berömda samling.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum