Handlarnas framtidsförväntningar stiger inte – fallande inflation till trots
26.7.2024 06:00:00 CEST | Svensk Handel | Pressmeddelande
Framtidstron inom den svenska handeln spretade under juli månad. Butiks- och partihandeln backar något, medan e-handlarna tror på något starkare månader framöver. Men det är uppenbart att penningpolitiken är för åtstramande i dagsläget, vilket slår hårt mot handeln.

Framtidsförväntningarna sjunker alltså i två av tre delbranscher, och handeln ser fortsatt som helhet pessimistiskt på kommande tre månader utifrån antalet anställda, lönsamhet och försäljning.
Samtliga delbranscher befinner sig under det neutrala värdet 100, Vilket är en dyster trend som pågått i över två års tid.
– Vi noterar en något mer avvaktande syn på kommande tre månader bland våra medlemmar. Trots något mer positiva tongångar, tack vare sjunkande inflation och förhoppningar om en lägre ränta, ute i landet lyfter inte handlarnas framtidstro. Det tyder på att penningpolitiken är för åtstramande och här måste Riksbanken agera, säger Sofia Larsen, vd på Svensk Handel.
Butikshandeln backar – men sällanköpshandeln står för en ökning
Butikshandeln, som utgörs av dagligvaru- och sällanköpsvaruhandel, backar i månadens Handelsbarometer. Ett tapp på 1,9 enheter innebär att Framtidsindikatorn landar på 90,9.
– Vi hade givetvis hoppats på starkare siffror, inte minst då framtidsförväntningarna rört sig i rätt riktning tidigare under året. Men trots detta finns ljusglimtar i månadens resultat, då vi noterar att sällanköpshandelns framtidsförväntningar stiger något. Det som gör att resultatet för butikshandeln i stort backar beror på fallande förväntningar på försäljning och möjligheten att anställa inom dagligvaruhandeln, säger Sofia Larsen.
E-handeln ökar, trots hotet från handelsplattformar från tredje land
Månadens Handelsbarometer visar på att e-handlarna ser något ljusare på framtiden under sensommaren och hösten. Framtidsindikatorn stiger med en enhet, vilket innebär att månadens resultat landar på 96,8. En efter omständigheterna stark siffra, givet utmaningarna som kommer ifrån handelsplattformar från tredje land.
– Självklart är vi glada över de något positiva signalerna som vi nu får från e-handeln. Men med det sagt riskerar den orättvisa konkurrenssituationen, där onlinemarknadsplatser från tredje land kan spela efter helt andra spelregler än sina europeiska konkurrenter, att slå hårt mot företag och arbetstillfällen i Sverige. Detta är en fråga som borde vara högst upp på agendan för våra nyvalda Europaparlamentariker, säger Sofia Larsen.
Kontakter
Svensk Handels pressjour, 010-471 86 50
Svensk Handels pressjour
Är du journalist och vill komma i kontakt med någon på Svensk Handel? Kontakta pressjouren.
Dokument
Länkar
Följ Svensk Handel
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Handel
Second hand omsatte 16 miljarder kronor 20255.2.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Trots en fortsatt stor efterfrågan på second hand-produkter sjönk omsättningen under 2025. Men tappet drivs inte av bristande intresse, utan snarare av en förbättring av hushållens ekonomi. Något mindre omsättning till trots förblir segmentets framtidsutsikter goda.
Nästan varannan handlare utsattes för brott under 202529.1.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Att utsättas för brott har blivit en handlares vardag. Nya siffror visar på att brottsutsattheten förblir hög, och att nästan varannan handlare drabbades under 2025. Mängdbrotten har blivit ett samhällsproblem och Svensk Handel kräver nu en tydligare polisiär närvaro och hårdare straff.
Efterlängtat lyft för sällanköpshandeln27.1.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Ett tydligt lyft i sällanköpshandeln ger handeln en efterlängtad skjuts in i det nya året. Efter en längre period av svag utveckling stärks nu framtidstron, samtidigt som dagligvaru- och partihandeln uppvisar en mer återhållsam utveckling.
December blev en stark e-handelsmånad22.1.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Svensk Handels E-handelsindikator skattar e-handelns omsättning för december månad till 18,1 miljarder kronor. Det var en ökning med 9 procent jämfört med samma månad förra året. 78 procent av konsumenterna e-handlade vilket är den högsta andelen hittills i Svensk Handels månadsmätningar.
Dämpad modehandel i december14.1.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter ett relativt stabilt år fick den svenska modehandeln ett svagt avslut på 2025. I december minskade försäljningen av kläder med 2,2 procent och skor med 15,2 procent jämfört med samma månad året innan.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum