SBAB Bank

SBAB Bank AB (publ) meddelar om förtida inlösen av primärkapitalinstrument (AT1) med ISIN SE0012193779

Dela

SBAB Bank AB (publ) (”SBAB”) meddelar att man kommer att genomföra en förtida inlösen av samtliga utestående primärkapitalinstrument (AT1) emitterade den 5 september 2019 med ISIN SE0012193779, med ett totalt utestående nominellt belopp om 1 600 000 000 kronor (”Obligationerna”) i enlighet med villkoren för Obligationerna (”Obligationsvillkoren”).

SBAB kommer idag, 5 augusti 2024, skicka ett oåterkalleligt meddelande om förtida inlösen av samtliga Obligationer till innehavarna av Obligationerna. I enlighet med Obligationsvillkoren har SBAB i förväg erhållit medgivande från Finansinspektionen att lösa in Obligationerna i förtid.

Datumet för den förtida inlösen kommer vara den 5 september 2024 (”Inlösendagen”), vilket är första möjliga dag att lösa in Obligationerna i förtid enligt Obligationsvillkoren, och avstämningsdagen för inlösen kommer att vara den 29 augusti 2024 (”Avstämningsdagen”), dvs. fem bankdagar innan Inlösendagen.

Alla Obligationer kommer att lösas in till ett inlösenpris motsvarande nominellt belopp, dvs. 2 000 000 kronor per Obligation, plus upplupen men obetald ränta. Inlösenbeloppet kommer att betalas till varje innehavare av Obligationerna registrerad i skuldboken förd av Euroclear Sweden vid bankdagens slut på Avstämningsdagen. 

I samband med inlösen kommer Obligationerna att avnoteras från Nasdaq Stockholm. 

Läs mer:

https://www.sbab.se/download/18.113e0059190de94eea1be/1722843834107/SBAB%20-%20Notice%20of%20Redemption%20-%20ISIN%20SE0012193779.pdf

Nyckelord

Kontakter

Dokument

Om SBAB

SBAB:s affärsidé är att med nytänkande och omtanke erbjuda lån och sparande samt andra tjänster till privatpersoner, bostadsrättsföreningar och fastighetsbolag i Sverige. SBAB bildades 1985 och ägs av svenska staten. Bostadssajten Booli och mäklarguiden Hittamäklare är en del av SBAB:s trygga och enkla tjänster för bolån och boendeekonomi utan krångel. Antal bolånekunder uppgår till 287 000 och 634 000 privatpersoner har sparkonto (per den 31 mars 2024). Antal medarbetare (FTE) är 957. SBAB prioriterar fyra av FN:s globala hållbarhetsmål (8, 11, 12 och 13) inom ramen för Agenda 2030. Målen utgör en integrerad del av SBAB:s hållbara styrmodell och dagliga arbete. Läs mer på: sbab.se, booli.se, hittamaklare.sefacebook.com/sbabbank, twitter.com/sbabbank, linkedin.com/company/sbab-bank.

Andra språk

Följ SBAB Bank

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från SBAB Bank

Trots lägre inflation och räntor lutar det åt sju svåra år för bostadsbyggandet4.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande

Under årets tredje kvartal var det, i genomsnitt, balans mellan potentiell efterfrågan och utbudet av nya bostäder för hyres- och bostadsrätter i Sverige. Trenden går dock mot underskott och bostadsrätter tangerar nästan gränsen mot underskott. För villor har gränsen redan passerats. Potentialen för bostadsbyggandet har ökat i takt med sjunkande inflation, räntor och stigande inkomster. Det har dock ännu inte gjort något större avtryck i den faktiska försäljningen. Höga produktionskostnader i förhållande till priserna på andrahandsmarknaden är en förklaring.

Fallande bostadspriser i november – men med positiv trend2.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande

Bostadspriserna sjönk med 0,5 procent i november i Sverige som helhet. Lägenhetspriserna sjönk med 0,9 procent, men bara i tre av sex regioner. Villapriserna sjönk med 0,3 procent och i fem av sex regioner. Trenden, där både normala säsongseffekter och andra tillfälliga effekter rensats bort, pekar sammantaget mot stigande priser på både lägenheter och villor i november i Sverige som helhet. Detta visar SBAB Booli Housing Price Index (HPI).

Lagändringen biter inte – fler väljer rörlig ränta21.11.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande

Näst intill alla SBAB:s nya bolånekunder valde rörlig ränta under årets tredje kvartal. Detta trots att en ny lag infördes i somras som gör det billigare att lösa bundna bolån, och att kostnaden förväntas bli lägre för dem som binder räntan på tre år, enligt SBAB:s prognos. ”Politikens syfte må vara gott men än så länge tycks inte förändringarna i hur man beräknar ränteskillnadsersättning haft någon effekt”, säger SBAB:s privat- och boendeekonom Linda Hasselvik.

Efterlängtad – men bräcklig – konjunkturuppgång nästa år20.11.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande

BNP-tillväxten väntas bli 2,6 procent nästa år och 2,2 procent 2027 driven av framför allt ökad hushållskonsumtion och ökade investeringar i näringslivet. Arbetslösheten väntas sjunka tillbaka om än långsamt. Inflationen bedöms ligga något under målet både 2026 och 2027. Riskerna för inflationen bedöms i högre grad ligga på nedåt- än uppåtsidan. Med det väntas inga stora uppgångar i styrräntan eller den rörliga bolåneräntan. Bostadspriserna väntas öka med 4–5 procent per år de kommande två år drivet av framför allt stigande hushållsinkomster. Antalet påbörjade bostäder väntas öka med måttliga 2000–3000 per år då byggkostnaderna ligger högt i förhållande till priserna på andrahandsmarknaden och det aktuella försäljningsläget är svagt.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye