GotlandsHem inför molnlösning för digitala lås
29.8.2024 11:46:16 CEST | GotlandsHem | Pressmeddelande
GotlandsHem har skrivit avtal med Amido som levererar system för digitala lås. Upphandlingen är ett första steg för digitala lås i alla GotlandsHems fastigheter.

Digitalisering erbjuder många möjligheter och nu tar GotlandsHem första steget för att införa digitala lås i sitt fastighetsbestånd. Syftet med lösningen är att förenkla fastighetsskötseln, öka säkerheten och på sikt möjliggöra nya tjänster för hyresgästerna.
– Amidos lösning tillhör bland de säkraste på marknaden, vilket var en viktig aspekt i valet av ny leverantör. Den här typen av digital lösning kommer underlätta både för oss och för hyresgästerna när det kommer till nyckelhantering, säger Joakim Martell, vd för GotlandsHem.
En av flera fördelar med systemet är att det ger automatisk behörighet till utryckningspersonal så att de snabbt kan komma in i de fastigheter och bostäder de behöver.
Så fungerar det
Alla behörigheter, förändringar och tillägg kommer kunna hanteras i en molnbaserad plattform. Informationen skickas sedan direkt till hyresgästens nyckeltagg utan att någon fysisk nyckelhantering behöver ske. Det här ger oss systematik och kontroll över vilka som har tillgång till våra fastigheter, vilket i sin tur ökar tryggheten för våra hyresgäster och sparar tid vi tidigare ägnat åt att hantera lås och nycklar.
Lösningen kommer först införas i det nybyggda bostadsområdet Signallottan 2 i Visby.
– Ambitionen är att efterhand införa digitala lås i hela vårt bostadsbestånd, säger Joakim Martell, vd för GotlandsHem.
För frågor kontakta
Joakim Martell, vd GotlandsHem på mejl kommunikation@gotlandshem.se eller telefon 0498 – 20 39 97.
Nyckelord
Kontakter
Joakim MartellVdGotlandsHem
Tel:0498 - 20 39 97kommunikation@gotlandshem.seEleonora William-OlssonKommunikatörGotlandsHem
Tel:0498-20 39 97kommunikation@gotlandshem.seBilder

GotlandsHem - där livet pågår
Sedan 1957 har GotlandsHem varit hela Gotlands allmännyttiga bostadsföretag och är helägt av Region Gotland. Vi äger och förvaltar drygt 4 700 hyreslägenheter och 140 lokaler som är spridda över hela ön, från Fårösund i norr till Burgsvik i söder. Vårt bostadsbestånd är varierat, från medeltida byggnader i Visby innerstad till modern bebyggelse på landsbygden.
Följ GotlandsHem
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från GotlandsHem
Gotlandshem tar hem pris för ”Bästa felanmälan”6.2.2026 14:52:12 CET | Pressmeddelande
Igår, 5 februari 2026, på Kundkristallgalan på Berns i Stockholm ropades Gotlandshem upp som vinnare i Kundkristallen inom kategorin ”Bästa felanmälan”.
Andreas Unger blir strategisk affärsutvecklare på Gotlandshem3.2.2026 11:00:06 CET | Pressmeddelande
Gotlandshem stärker sin långsiktiga utveckling när Andreas Unger tillträder rollen som strategisk affärsutvecklare i mars.
Ny hemsida för Gotlandshems nya koncern19.1.2026 09:19:18 CET | Pressmeddelande
Gotlandshemkoncernen har lanserat en ny hemsida. Syftet med den nya hemsidan är att ge bättre service till våra hyresgäster och besökare på hemsidan.
Gotlandshem och Bingan IF satsar på gemenskap i Bingeby8.1.2026 15:21:39 CET | Pressmeddelande
Gotlandshem och Bingan IF går samman i en långsiktig satsning för att öka tryggheten och gemenskapen i Bingebyområdet i Visby. Genom nya mötesplatser och sociala aktiviteter vill vi skapa ett område där grannar lär känna varandra och känner sig hemma.
GotlandsHems första gröna lån15.12.2025 08:39:25 CET | Pressmeddelande
GotlansHem uppfyller kraven för sitt första gröna lån. Vi får det för nya bostäder och renoveringar i Hemse och energieffektivisering i Slite. Här uppfyller vi krav som bidrar till att nå Sveriges och EU:s klimatmål. Det gröna lånet är på 40 miljoner och mycket fördelaktigt då räntan är lägre.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum