Katarina Wennstam aktuell med Död mans kvinna – den efterlängtade uppföljaren i Sekelskiftesmorden
Den 3 oktober kommer den andra delen, Död mans kvinna, i Katarina Wennstams historiska kriminalserie Sekelskiftesmorden. Serien inleddes med Döda kvinnor förlåter inte som blev en stor succé och en av 2023 års mest sålda böcker. Boken tar sin början år 1897 vid invigningen av den Allmänna konst- och industriutställningen på Djurgården i Stockholm. När den ökände teaterdirektören Georg Valentin störtar mot sin död från Katarinahissen gäckas Fredrika Nilsdotter av misstankar om att dödsfallet inte varit en olycka. Tillsammans med sina förtrogna, änkan Olga, sömmerskan Hildur och tjänsteflickan Edit, söker de svaren i en mordgåta som kan spåras många år tillbaka i tiden.

”Jag vill fortsätta skildra kvinnors livsvillkor under slutet av 1800-talet”, säger Katarina Wennstam. ”Hur ofria kvinnor blev så snart de gift sig. De som ville skiljas anklagades för egenmäktigt övergivande och förlorade både pengar och barn. Under arbetet med boken har jag fördjupat mig i psykiatrin och hospitalvården kring sekelskiftet, och läkarkårens enorma fixering av livmodern som ansågs vara roten till allt ont och opererades bort på löpande band. Kvinnor fick utstå hemska behandlingar, exempelvis så kallad livmodersmassage där man slet och drog, och långbad då kvinnor låg fastspända i badkar i flera dygn för att bota orena tankar.”
Den första boken i serien, Döda kvinnor förlåter inte har nått stora framgångar och låg på återförsäljarnas topplistor i ett halvår. Den listades dessutom som en av årets mest sålda böcker av Förläggarföreningen år 2023.
”Mottagandet av Döda kvinnor förlåter inte har varit överväldigande och jag har älskat att få prata om boken med läsare över hela landet. Det motiverar mig att fortsätta skriva och påminna om de strider och utmaningar som kvinnor har mött genom historien. Både för att ge en djupare förståelse för hur mycket som har förändrats men inte minst för att lyfta hur mycket arbete som fortfarande återstår, för många frågor är lika aktuella idag”, säger Katarina Wennstam.
Död mans kvinna släpps den 3 oktober. Bokomslag och författarbilder finns att ladda ner här.
Ljudboken släpps den 17 oktober och läses in av Katarina Ewerlöf – skådespelare och en av Sveriges mest anlitade och omtyckta ljudboksröster.
Handling – Död mans kvinna
Fyra kvinnor för alltid sammansvurna genom en mörk hemlighet.
Försommaren 1897 förverkligar sällskapsdamen Fredrika Nilsdotter sin dröm och öppnar en detektivbyrå under manligt alias. När den ökände teaterdirektören Georg Valentin plötsligt störtar mot sin död från Katarinahissen gäckas Fredrika av misstankar om att dödsfallet inte varit en olycka. För att få klarhet i fallet behöver hon hjälp av sina förtrogna i den udda kvartetten: änkan Olga, sömmerskan Hildur och tjänsteflickan Edit. Snart finner de sig insnärjda i ett farligt vågspel när de söker svaren i en mordhistoria som kan spåras många år tillbaka i tiden.
Död mans kvinna är en ögonöppnande skildring av livet i Stockholm på tröskeln till det nya seklet. I en tid där kvinnan är omyndig och i händerna på makar, läkare och manliga släktingar skildrar Katarina Wennstam en framväxande vänskap mellan fyra kvinnor ur olika samhällsklasser och deras önskan om en ljusare framtid.
För mer information och intervjuförfrågningar, kontakta gärna:
Magdalena Höglund, presskontakt, Highland PR, tel: 0733 338840 eller: magdalena@highlandpr.se
Josefine Bergkvist, förläggande redaktör, Bookmark förlag: josefine.bergkvist@bookmarkforlag.se
Katarina Wennstam är en av Sveriges mest lästa författare med en bakgrund som kriminalreporter på SVT. Som frontfigur i den svenska debatten om kvinnors rättigheter och lika villkor har hon varit avgörande för flera viktiga lagändringar, bland annat den nya samtyckeslagen som trädde i kraft 2018. Efter två decennier som journalist, författare och debattör i feministiska och kriminalpolitiska frågor har Katarina idag en hög trovärdighet och en stor plattform på sociala medier. Efter tolv samtida kriminalromaner och tre banbrytande reportageböcker om mäns övergrepp på kvinnor skriver den prisbelönta författaren på nästa storsatsning och passionsprojekt, serien Sekelskiftesmorden, hos Bookmark förlag. Hennes böcker har älskats av läsare och litteraturkritiker och hennes första bok, Flickan och skulden, betraktas idag som en kultbok. Flickan och skulden nominerades till Augustpriset för bästa fackbok och belönades med Vilhelm Moberg-stipendiet, samt Advokatsamfundets Stora Journalistpris. 2019 tilldelades hon svenska FN-förbundets pris för mänskliga rättigheter.
Nyckelord
Kontakter
Ebba BandhLitterär chef och förläggare
Tel:073-760 78 84ebba.bandh@bookmarkforlag.seJosefine BergkvistFörläggande redaktör
Tel:073-532 50 75josefine.bergkvist@bookmarkforlag.seBilder




Länkar
Om oss
Med hängivenhet till våra författare och engagemang för varje titel har Bookmark Förlag etablerat sig som ett av Sveriges ledande bokförlag. Vår ambition är att ge ut verkligt starka och unika titlar inom allt från skön- och facklitteratur till barnböcker.
Följ Bookmark Förlag
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bookmark Förlag
Nu kommer Shield of Sparrows till Europa27.6.2025 13:02:30 CEST | Pressmeddelande
Idag släpps Bookmark Förlags engelska utgåva av den nästa stora romantasy-serien Shield of Sparrows. Det är den första europeiska utgåvan som utkommer, och i början av november släpps den svenska utgåvan.
Fenomenet ”Alchemised” ges ut på svenska på Bookmark Förlag12.6.2025 09:45:39 CEST | Pressmeddelande
Den 23 september är det världsrelease för SenLinYus efterlängtade debutroman Alchemised. Denna fängslande dark fantasy-roman har redan blivit ett globalt fenomen och bakom den svenska utgåvan står Bookmark Förlag.
Hockeyromance med hetta – Elle Kennedy är tillbaka med Faran11.6.2025 15:48:13 CEST | Pressmeddelande
Nu släpper Bookmark Förlag Faran, andra delen i den populära hockeyromanceserien Briar U av bästsäljande författaren Elle Kennedy. Boken har redan hyllats på internationella läsarforum och fått höga betyg för sina trovärdiga karaktärer, starka kvinnoporträtt, humor och passionerade scener.
Pascal Engman släpper första delen i ny episk trilogi – nu avslöjas omslaget till Klanen4.6.2025 11:00:00 CEST | Pressmeddelande
Pascal Engmans efterlängtade nya bok Klanen släpps den 25 september. Nu avslöjas omslaget till den första delen i trilogin – en storslagen och drabbande berättelse om familj, kärlek och lojalitet mot fond av ett Sverige i förändring.
Världsrelease för ny bok av Tiktok-fenomenet Taylor Jenkins Reid3.6.2025 14:35:39 CEST | Pressmeddelande
Idag släpps Atmosfär av Taylor Jenkins Reid i hela världen. Författaren bakom succéer som Evelyn Hugos sju äkta män och Daisy Jones & The Six är tillbaka med en episk kärlekshistoria som delvis utspelar sig i rymden. Boken har redan utnämnts till Årets mest efterlängtade, och Årets sommarläsning. I Sverige ges Atmosfär ut på Bookmark Förlag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum