Tove Alexandersson och Max Peter Bejmer SM-guldvinnare i långdistans
Tove Alexandersson, Stora Tuna OK, vann övertygande på damsidan när SM i långdistans avjgordes under söndagen. På herrsidan blev det desto tajtare om segern där till slut Max Peter Bejmer, IFK Göteborg, stod överst på pallen.

Ett härligt sensommarväder i Trosa ramade in svenska mästerskapen i långdistans.
En detaljrik skogsmark av kustterrängtyp väntade löparna och det blev snabblöpt. Snabbast på damsidan var Tove Alexandersson som hade god marginal till löparna bakom.
– Det var ett bra lopp från min sida, men det gällde att vara fokuserad hela vägen. Jag har gjort lite små missar men inte många sekunder på någon kontroll så det har varit ett väldigt bra lopp, säger Tove Alexandersson.
Tvåa blev Sanna Fasth, IFK Göteborg och sprang in sex minuter och 13 sekunder efter Tove. Trea blev Marie Olaussen, även hon Stora Tuna OK.
På herrsidan segrade Max Peter Bejmer, IFK Göteborg. Men det var jämnt. Redan under gårdagens kval kunde man ana att det skulle bli ett sekunddrama i finalen.
– Vi är så pass jämna och det är så pass snabblöpt terräng så det brukar ju bli tajt så man vet att varje sekund räknas så det är bara att mata på, säger Max Peter Bejmer och fortsätter med att berätta om sitt lopp:
– Det var superfint idag, snabb terräng så jag tyckte att jag hade hittat ganska bra flyt i början. Sedan så gällde det bara att tugga på och hålla koncentrationen uppe. För det var ganska intensiv orientering hela vägen tycker jag. Det var många kontroller som skulle tas så det gällde att plocka dem en efter en. Och sen ville jag verkligen få till ett bra lopp och se hur långt det räckte. Det var kul att det räckte till seger.
Men, han berättar att ett misstag höll på att bli kostsamt.
– Jag missade fjärde sista med 30-40 sekunder. Då blev jag nervös och tänkte att nu har jag sumpat det här. Men det var kul att de andra var så pass långt efter att jag hade råd med det.
Tvåa på herrsidan blev Martin Regborn, Hagaby GoIF Örebro, bronset knep Anton Johansson, OK Orion.
D21, 12 770 m: 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna OK, 1.12.22, 2) Sanna Fasth, IFK Göteborg Orientering, +6.13, 3) Marie Olaussen, Stora Tuna OK, +6.38.
H21, 15 660 m: 1) Max Peter Bejmer, IFK Göteborg Orientering, 1.19.37, 2) Martin Regborn, Hagaby GoIF Örebro, +0.40, 3) Anton Johansson, OK Orion, +0.56.
D20, 9 060 m: 1) Ida Bengtsson, OK Alehof, 1.01.50, 2) Alma Svennerud, Karlskrona SOK, +0.33, 3) Elsa Kaipe, OK Kåre, +2.29.
H20, 11 480 m: 1) Hannes Mogensen, OK Ravinen, 1.00.09, 2) Odin Ek, Nyköpings OK, +0.02, 3) Svante Selin, FK Göingarna, +3.14.
D18, 6 900 m: 1) Freja Hjerne, Tumba-Mälarhöjden OK, 44.07, 2) Izabella Ljungberg, OK Tyr, +2.47, 3) Minna Wingstedt, Växjö OK, +4.03.
H18, 8 870 m: 1) Ola Leire, Göteborg-Majorna OK, 49.16, 2) Mads Christian Maarup, Eksjö SOK, +0.09, 3) Arvid Algers Omholt, OK Denseln, +0.10.
Se alla resultat på Eventor.
Nyckelord
Kontakter
Tero MarjamäkiKommunikationschefSvenska Orienteringsförbundet
Tel:073-6537136tero.marjamaki@orientering.seBilder


Länkar
Svenska Orienteringsförbundet består av 600 föreningar med 84 000 medlemmar. Vi är en idrott för alla, med framgångsrika landslag, en omfattande tävlings- och ungdomsverksamhet samt aktiviteter som hittaut, naturpasset och motionsorientering för allmänheten. Våra medlemsföreningar arrangerar varje år runt 600 tävlingar och stora evenemang som Tiomila och O-Ringen.
Följ Svenska Orienteringsförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Orienteringsförbundet
Stort internationellt deltagande när världscupen i orientering återvänder till Idre12.6.2025 16:24:17 CEST | Pressmeddelande
När världscupen i orientering återvänder till Idre Fjäll i sommar är det med brett internationellt deltagande. Över 30 nationer har anmält löpare, däribland Australien, Kanada, Japan och Nya Zeeland.
Svensk Orientering och Missing People i samarbete – för att fler ska hitta rätt12.6.2025 11:36:34 CEST | Pressmeddelande
Den ideella organisationen Missing People och Svensk Orientering inleder ett samarbete. Tillsammans ska parterna dra nytta av varandras kunskaper, krafter och engagemang med målet att fler ska hitta rätt i naturen.
Påminnelse: Välkomna till pressträff inför världscupen på Idre Fjäll10.6.2025 10:10:00 CEST | Pressmeddelande
Tisdagen den 17 juni klockan 13.00-14.00 bjuder Svensk Orientering in till fysisk och digital pressträff inför världscupen på Idre Fjäll. Idag, den 10 juni, är sista dagen att ackreditera sig för media som vill bevaka världscupen på plats.
Här är Sveriges trupp till The World Games5.6.2025 11:05:37 CEST | Pressmeddelande
Den 5-13 augusti avgörs World Games. Nu är det klart med vilka som kommer representera Sverige. ”En liten men stark trupp”, säger Håkan Carlsson, landslagschef och förbundskapten.
Här är hela truppen till världscupen på Idre Fjäll4.6.2025 11:44:00 CEST | Pressmeddelande
Efter gångna helgs Swedish League-tävlingar utanför Sundsvall är den svenska truppen till världscupen på Idre Fjäll komplett. Truppen består nu av 18 ordinarie löpare samt två reserver. ”Totalt sett en väldigt stark trupp”, säger Håkan Carlsson, landslagschef och förbundskapten.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum