Lidl Sverige

Ge 10 kr till Barncancerfonden när du handlar hos Lidl

Dela

För tredje året i rad deltar Lidl Sverige i Barncancerfondens kampanj Ge 10 kronor. Från och med den 1 september kan Lidl Sveriges kunder välja att donera 10 kronor vid kassan. Initiativet är en del av det långsiktiga samarbetet mellan Lidl Sverige och Barncancerfonden.

Lidl Sverige är Barncancerfondens huvudpartner och har tillsammans med sina kunder stöttat organisationen i över tio år. Fram till och med hittills i år har Lidl tillsammans med sina kunder bidragit med nästan 31,5 miljoner kronor till Barncancerfonden.

– Vi är otroligt stolta över att vara huvudpartner till Barncancerfonden. Barns hälsa är en oerhört viktig fråga för oss och vi vet att den forskning som Barncancerfonden bidrar till gör stor skillnad. Vi hoppas att vi tillsammans med våra kunder kan överträffa förra årets insamling på drygt 1,8 miljoner kronor, säger Anneli Bylund, hållbarhetschef på Lidl.

Barn och cancer hör inte ihop. Trots det insjuknar ett barn i Sverige i cancer varje dag och fortfarande hör barncancer till en av de vanligaste dödsorsakerna bland barn. Samtidigt görs stora forskningsframsteg, och i dag överlever 85 procent av barnen som drabbas.

Barncancerfonden har sedan 1982 haft en tydlig uppgift – att bekämpa barncancer med målet att varje drabbat barn ska överleva och leva ett gott liv.

– Vi är otroligt glada och tacksamma för det engagemang som Lidl och deras kunder visar år efter år. Tack vare generösa gåvor från privatpersoner och företag kan nya forskningsprojekt möjliggöras för att utveckla effektivare och mer skonsamma behandlingar, som är elakare mot cancern, men snällare mot barnen. Dessutom kan vi fortsätta ge stöd till drabbade barn och familjer under och efter behandling, säger Emma Wiklund, partneransvarig på Barncancerfonden.

Lidl Sverige bidrar dessutom genom andra insamlingar till Barncancerfonden:

Pant
Lidl Sverige erbjuder kunder att skänka pantpengarna till Barncancerfonden när de pantar i Lidls butiker.

Tyck till
Lidl vill att kunderna ska tycka till om Lidl och våra butiker, upplevelsen av att handla på Lidl och så vidare, via webbformuläret "tyck till". För varje kund som tycker till, donerar Lidl 5 kronor till Barncancerfonden.

Födelsedagsgåva
Lidl ger även 100 kronor till Barncancerfonden när anställda fyller jämnt.

Kontakter

Om oss

Lidl Sveriges första butiker slog upp dörrarna i september 2003 och sen dess har vi utmanat marknaden. Idag har vi vuxit till en dagligvarukedja att räkna med, med 204 butiker i Sverige från Trelleborg i söder till Boden i norr. Sammanlagt arbetar drygt 5000 personer på Lidl Sverige. Vårt huvudkontor ligger i Barkarbystaden i Järfälla kommun och vi har tre centrallager belägna i Halmstad, Rosersberg och Örebro. Lidl har fyra fastighetskontor som är placerade i Stockholm, Göteborg, Örebro och Malmö.

Följ Lidl Sverige

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Lidl Sverige

Prisvärd påskfavorit! Lidls gravade lax utsedd till bäst i test16.4.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande

Gravad lax är en självklar favorit på många svenskars påskbord – och i år kommer det inte kosta många lax att imponera på svärmor och svärfar i påsk. I ett smaktest utfört av Allt om mat har Lidls ASC-märkta gravade lax från Nautica utsetts till bäst i test – förutom en perfekt välbalanserad smak är det dessutom testets mest prisvärda produkt! ”Fina skivor med god doft, perfekt välbalanserad smak samt en härlig konsistens gör denna lax till en vinnare”, anser testpanelen.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye