Premiär för RAJ – en dansföreställning för unga om framtiden
På lördag är det urpremiär på Hjalmar Bergmanteatern i Örebro för den nyskapade dansföreställningen RAJ. Det blir en svettig och surrealistisk dansresa som bygger på ungdomars tankar och känslor om framtiden.

Föreställningen innehåller även nyskriven musik av musikern Alexander Wallin, som arbetar med att blanda syntbaserad musik och progressiv techno med andra uttryck som folkmusik och jazz.
– RAJ är ett dansprojekt som tillägnas unga. Under skapandet har vi mött ungdomar från bland annat Hällefors, Lindesberg och Örebro. Tillsammans har vi dansat, visualiserat, pratat, skrivit och skapat koreografi med utgångspunkt i deras tankar, känslor och idéer kring temat framtid, berättar Love Andersson, dansare och koreograf tillsammans med Martina Fischer och Karin Raudsepp.
Resultatet beskriver dansarna själva som ”en dansresa genom vibrerande landskap av svettig och surrealistisk koreografi.”
RAJ är en av totalt tre dansföreställningar som är på turné i länet under hösten. Bakom turnén står Danspunkt Örebro län, ett samarbete mellan Region Örebro län och Askersund, Degerfors, Hällefors samt Örebro kommun.
Fakta
RAJ har urpremiär på Hjalmar Bergmanteatern den 21 september klockan 15.00 (Genrep) samt 19.00 (Premiär)
Målgrupp: Ungdom med familj
Medverkande
Dans och koreografi: Dans- och scenkonstkollektivet Dansbandet (Love Andersson, Martina Fischer och Karin Raudsepp)
Scenografi & kostym: Dans- och scenkonstkollektivet Dansbandet
Musik: Alexander Wallin
Scenljus: Fredrik Stålberg
Fotoljus: Edvin Åsell
Foto: Mathilda Lindgren
Produktion: Dans och scenkonstkollektivet Dansbandet i samproduktion med Dans i Örebro län/Region Örebro
Samarbetsparter: Region Västerbotten, Dans i Blekinge, Gula villan Järna
Arrangörer: Dansbandet i samarbete med Dansscen Örebro och Danspunkt Örebro län, Region Örebro län.
Kontakt
Dansbandet, Love Andersson
Epost: kontakt@dansbandet.com
Mobil: 0705-818 584
Nyckelord
Bilder

Följ Region Örebro län
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Örebro län
Införandet av framgångsrik vårdform i psykiatrin fortsätter - träffa ett av teamen.19.5.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Region Örebro län har startat sitt tredje specialistpsykiatriska omvårdnadsteam (SPOT), den här gången i Örebro. Samtidigt kan teamet i norra länsdelen se tillbaka på ett framgångsrikt år.
Pressinbjudan: Kunskapsdag för att säkra ett robust och hållbart samhälle15.5.2025 07:59:00 CEST | Pressmeddelande
Världen förändras i snabb takt. Samhällets förmåga att stå emot och återhämta sig från kriser har aldrig varit viktigare. I centrum för denna omställning står kompetensförsörjningen – nyckeln till ett hållbart och robust samhälle.
Kan Värmland så kan vi! - Det är slutspurt för utrotningsprojektet14.5.2025 09:30:00 CEST | Pressmeddelande
I skrivande stund har 65,3 procent av länets kvinnor födda 1994-1999 gratis vaccinerats mot HPV inom ramarna för det så kallade utrotningsprojektet, en forskningssstudie för att utrota livmoderhalscancer. Nu är det dags för slutspurt och visst borde vi väl klara det tycker överläkare Lovisa Bergengren. ”Kan Värmland så kan väl vi!”
Pressinbjudan: Robotassisterad ortopedi – vart är vi på väg? (OBS! Ny tid för intervjuer)13.5.2025 10:19:06 CEST | Pressinbjudan
Hur bra är egentligen robotassisterad ortopedi i det långa perspektivet? Vad visar forskningen och hur har det fungerat för de som opererar och de som opererats? Det är några av ämnena som avhandlas under ”Robotdagen” den 14 maj på Campus USÖ.
De två sista patienterna efter skjutningen på Campus Risbergska får lämna sjukhuset13.5.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
En av de två kvarvarande patienterna som vårdats på Universitetssjukhuset Örebro (USÖ) efter skjutningen på Campus Risbergska 4 februari 2025 har nu skrivits ut. För den andra patienten planeras utskrivning och hemgång inom kort.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum