Hyresgästföreningen och Klara Bostad AB når treårig överenskommelse om hyror i Eskilstuna
Hyresgästföreningen har slutit en treårig överenskommelse med Klara Bostad AB i Eskilstuna om hyreshöjningar för åren 2025 till 2027. Överenskommelsen innebär att hyrorna höjs med i genomsnitt 4,16 procent under 2025.
För 2027 finns en möjlighet att omförhandla om den generella kostnadsutvecklingen skulle avvika stort från dagens prognoser. Parterna har dock en gemensam förhoppning om att hyresjusteringarna framöver kommer att ligga närmare 2 procent per år.
-För oss har det varit viktigt att våra kunder tidigt ska få information om sin boendekostnad, säger Mattias Stjernström på Klara Bostad AB.
-Det här är en överenskommelse som ger hyresgästerna den tryggheten. Vi vill visa alla andra på bostadsmarknaden att det går att komma överens mellan fastighetsägare och Hyresgästföreningen. I dialog och med långsiktighet. Framåt hoppas vi få se en stabil och trygg hyresutveckling som ligger i linje med inflationen.
Hyresgästföreningens förhandlare Patrik Wunderlich understryker de utmaningar som många hyresgäster står inför.
-De två senaste åren har varit oerhört tuffa för hyresgästerna, och vi har sett fastighetsägare som yrkar på höjningar uppemot femton procent för 2025. Vi uppskattar att det då finns fastighetsägare som Klara Bostad AB som är villiga att föra en dialog. Förhandlingarna har också gått mycket smidigt och skötts effektivt. Nu börjar vi se att det rullar ut hyreshöjningarna som ligger runt fyra procent, och det här avtalet följer den utvecklingen.
För 2026 planeras en hyreshöjning på 3,25 procent, och för 2027 en höjning på 2,25 procent, beroende på den ekonomiska utvecklingen. Trots att överenskommelsen bidrar till viss stabilitet i hyresutvecklingen, kvarstår det faktum att de årliga höjningarna fortfarande kommer att vara kännbara för många hyresgäster.
-Vi ser nu uppgörelser där hyresutvecklingen landar på runt 4 till 4,5 procent för i år. Det är långt ifrån de orimligt höga yrkandena på femton procent, men det är fortfarande en betydande börda för hyresgästerna. Fastighetsbolagen går mot ljusare tider, räntorna går ned och inflationen saktar in, vi hoppas att vi snart kan se en ljusning även för hyresgästerna, avslutar Patrik Wunderlich.
För mer information kontakta:
Patrik Wunderlich, förhandlare, Hyresgästföreningen
E-post: patrik.wunderlich@hyresgastforeningen.se
Telefon: 070 – 240 64 72
Nyckelord
Kontakter
Pressjour MittHyresgästföreningen Mitt
Regionen omfattar Dalarnas-, Södermanlands-, Värmlands- och Örebro län.
Bilder
Följ Hyresgästföreningen Region Mitt
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Hyresgästföreningen Region Mitt
Hyrorna klara för LIBOs hyresgäster15.1.2025 15:29:02 CET | Pressmeddelande
Hyresförhandlingen mellan det kommunala bostadsbolaget i Lindesbergs kommun, LIBO, och Hyresgästföreningen är nu klar. Hyrorna höjs med 5 procent från den 1 februari.
Fastighetsägarna Mittnord lämnar hyresförhandlingarna för alla kommuner i Dalarna18.12.2024 10:01:00 CET | Pressmeddelande
Fastighetsägarna Mittnord, som representerar privata hyresvärdar i Dalarna, väljer nu att lämna förhandlingarna om 2025 års hyror. Detta efter en höst där viljan att nå en uppgörelse varit minimal från Fastighetsägarnas sida.
Fastighetsägarna Mittnord backar på överenskommelse för Nyköping i förhandlingarna om hyrorna för 2025 – går i stället till skiljeman17.12.2024 13:23:32 CET | Pressmeddelande
I slutet på förra veckan kunde vi meddela att hyrorna för 2025 var klara för alla privata hyresvärdar i Sörmland som förhandlar via fastighetsägarna Mittnord. Nu ser det ut som att Fastighetsägarna ändrar sig och tar tillbaka uppgörelsen för Nyköping, för att i stället ta förhandlingen till skiljeman.
Hyresförhandlingarna med Fastighetsägarna Mittnord för alla kommuner i Sörmland är klar12.12.2024 14:17:36 CET | Pressmeddelande
Förhandlingen mellan Hyresgästföreningen och de privata hyresvärdarnas medlemsorganisation, Fastighetsägarna, är klar. Resultatet är hyreshöjningar på mellan 4,65 - 5,05 procent i snitt för Sörmlands kommuner.
Hyrorna för 2025 klara för Askersundsbostäders hyresgäster12.12.2024 10:30:00 CET | Pressmeddelande
Hyresförhandlingen mellan det kommunala bostadsbolaget i Askersunds kommun, Askersundsbostäder, och Hyresgästföreningen är klar. Resultatet är att Askersundsbostäder höjer hyrorna med 4,44 procent från den 1 januari 2025.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum