Kuskarna klara för NM i sportkörning

Med några dagar kvar till mästerskapet presenterar landslagsledarna Lotta Pålsson och Annika Borg en reviderad lista över vilka kuskar som är uttagna till NM i körning.
Det blir förändringar i den svenska laguppställningen på NM för enbet häst och ponny par. Sista dagarna innan start har landslagsledare Lotta Pålsson tvingats göra justeringar i laguppställningen.
Thomas Sjöberg, Brastad, går in i NM-laget för enbet och Catharina Eneroth, Vinslöv, blir reserv, sedan Cecilia Qvarnström och Anneli Blomberg tackat nej på grund av skada.I laget för ponny par har Marie Nilsson avböjt start, också på grund av skada, och reserven Carina Sandberg går in i hennes ställe. Ny reserv i ponnyparlaget blir Ia Johansson.
Det var inte helt enkelt att ta ut det svenska seniorlaget till de nordiska mästerskapen i sportkörning som körs i Vaggeryd den16-19 juli. Några landslagskuskar kunde inte delta, vilket innebar att landslagsledare Lotta Pålsson fick en utmaning att ta ut laget bland de kuskar som kvalificerat sig till NM.
– Det var inte gjort i en handvändning, eftersom det är svårt att ta ut laget när det finns flera goda namn att välja emellan, säger landslagsledare Lotta Pålsson.
- Men vi har nu ett bra lag som kommer att strida om medaljerna och i parklassen hoppas jag också att vi ska få ett bra styrkebesked inför VM i september, fortsätter hon.
I seniorklasserna ingår tre kuskar och en reserv i lagen för enbet häst och ponny samt par häst och ponny, d v s fyra klasser. Motståndet kommer från Norge, Danmark och Finland och i de internationella klasserna finns även kuskar från xxx.
Lotta Pålsson har både erfarna ”ringrävar” och nyare namn bland kuskarna i truppen.
Bra ungdomskuskar i startfältetI veckan har Annika Borg landslagsledare i sportkörning för ungdomar, tagit ut vilka kuskar som ska representera Sverige i det Nordiska Mästerskapet i sportkörning. Annika konstaterar att trots att kuskarna är unga är de rutinerade.
– För att köra ett NM måste du ha tävlat i medelsvår klass. Vi har många bra ungdomskuskar och det bådar gott för framtida tävlingar och för sporten. Jag ser verkligen fram emot tävlingen i Vaggeryd, säger Annika Borg.
NM-truppen seniorPar häst Camilla Ahlberg, Högsäter, Yngve Käll, Götene, Eva Ottosson, Oskarshamn. Reserv Jana Thorén, EnköpingCamilla Ahlberg har visat fina resultat, kvalitéer och stigande form, Yngve Käll är en klippa i lagsammanhang och blir bara bättre och bättre med sina fina hästar och Eva Ottosson gör aldrig en dålig tävling, är dessutom en superstrateg och analytiker som aldrig lämnar något åt slumpen. Reserven Jana Thorén utmanar de andra i parklassen med mycket träning och ambitiös inställning.
Enbet häst Lena Elander, Odensbacken, Johan Herner, Ljungbyhed, Thomas Sjöberg, Brastad. Reserv Catharina Eneroth, VinslövLena Elander som visade fin form i Sipoo, Finland, nu senast, är ett spännande ekipage där Lena visade upp en underbar dressyr tillsammans med Zackie. Johan Herner kommer med två hästar och är för dagen uttagen med O'man. Johan Herner är alltid förberedd och säker i alla delmoment.
Par ponny Marie Nilsson, Sjöbo, Ewa Nowén, Vendelsö, Carina Sandberg, Nättraby. Reserv: Ia Johansson, LinköpingMarie Nilsson är en rutinerad ponnykusk med sitt fina New Forest-par. Hon tränar intensivt och vill komma väl förberedd till NM. Ewa Nowén kör också russ, hon kallar dem ”sina snabba sorkar” och blir framför allt ett spännande kort i maraton, men med sin erfarenhet är hon säker i alla momenten. Carina Sandberg har lite i skymundan har tävlat flitigt och syns numera oftare i prislistorna. Hon kan bli en joker i ponnyparklassen!
Enbet ponny Susanne Ankermark, Linderöd, Emma Gustavsson, Linderöd, Karin Söderqvist, Molkom. Reserv Anna Racking, BackarydSusanne Ankermarkär ”gammal” rutinerad kusk i gamet som ävenmed sin lite yngre häst Sagaiavisat framfötterna. Susanne får räknas som ankare i laget i den här klassen. Emma Gustavsson med Windy Boy Rocket ärett etablerat ekipage trots Emmas unga ålder och regerande Europamästare. Säker i alla moment med en fokusering och målmedvetenhet som är få förunnat. Karin Söderqvist är en långsiktigt planerande kusk som är noggrannheten själv och är uttagen med Why Me. Rätt matchad en talang på körtävlingar. Reserven Anna Racking med Monette har gått från klarhet till klarhet och tävlar numera i svår klass utan att det ser svårt ut. NM blir ett bra tillfälle för henne att få pröva vingarna i internationell klass.
Följande ungdomar tävlar för Sveriges lag i det Nordiska Mästerskapet i Vaggeryd: Juniorer: Oskar Mortensen,15 år, Ljungbyhed,med ponnyn Hotlips, Markus Clasén,17 år, Torslanda, med Brio samt Lisen Keränen, 16 år, Oskarshamn, med Aladdin. Young Driver: Linnea Kristiansen, 16 år, Huskvarna, med Plassens Lucky Luke, Linda Wigren, 21 år, med Triton och Hanna Almgren, 19 år, Romakloster, med Roxette.
Nordisk mästerskap i sportkörningVaggeryd 16-19 juli - mer information på arrangörens hemsidaPresskontakt: Agneta Gustavsson, 0706-71 30 32
Representanter för media är varmt välkomna till NM i körning. För vår planering vill vi gärna ha en intresseanmälan till tavlingivaggeryd@hotmail.com
Kontakter
Josefin SassePresschef
Tel:079-143 11 63josefin.sasse@ridsport.seMatilda HjertstrandPressansvarig
Tel:0220-456 31matilda.hjertstrand@ridsport.seBilder


Svenska Ridsportförbundet, Strömsholm, 0220-456 00, www.ridsport.se
Följ Svenska Ridsportförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Ridsportförbundet
Ridsport tävlingskalender vecka 20-2113.5.2025 11:26:19 CEST | Pressmeddelande
Svenska Ridsportförbundet - aktuell tävlingskalender med datum, tävlingsplatser, ryttare och hemsidor. Här hittar du Kalendern på hemsidan med mer information, TV-tider, resultatlänkar mm. Mer information för media inklusive aktuella ackrediteringar, tidigare mästerskapsresultat, rekord mm finns HÄR.
Ridsport tävlingskalender vecka 19-206.5.2025 12:10:47 CEST | Pressmeddelande
Svenska Ridsportförbundet - aktuell tävlingskalender med datum, tävlingsplatser, ryttare och hemsidor. Här hittar du Kalendern på hemsidan med mer information, TV-tider, resultatlänkar mm. Mer information för media inklusive aktuella ackrediteringar, tidigare mästerskapsresultat, rekord mm finns HÄR.
Nya format för Folksam hopp-SM 202629.4.2025 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Helt nya SM-klasser och en stark utveckling av ungas svenska mästerskap – det blir den viktigaste i utvecklingen av Folksam hopp-SM från och med 2026. – Vi har utvecklat ett nytt koncept som vi tror kommer att stärka hoppsporten på alla nivåer, säger Niklas Jonsson, ordförande för Svenska Ridsportförbundets hoppkommitté.
Ridsport tävlingskalender vecka 18-1929.4.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svenska Ridsportförbundet - aktuell tävlingskalender med datum, tävlingsplatser, ryttare och hemsidor. Här hittar du Kalendern på hemsidan med mer information, TV-tider, resultatlänkar mm. Mer information för media inklusive aktuella ackrediteringar, tidigare mästerskapsresultat, rekord mm finns HÄR.
Ridsport tävlingskalender vecka 17-1823.4.2025 14:13:36 CEST | Pressmeddelande
Svenska Ridsportförbundet - aktuell tävlingskalender med datum, tävlingsplatser, ryttare och hemsidor. Här hittar du Kalendern på hemsidan med mer information, TV-tider, resultatlänkar mm. Mer information för media inklusive aktuella ackrediteringar, tidigare mästerskapsresultat, rekord mm finns HÄR.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum