Unga upptäcker körsång för att må bättre
Körsång har många positiva effekter på hälsan. Nu lanseras "A Singing Generation", en satsning för att fler unga ska få känna körsångens positiva kraft. Idag träffas den första kören i Örebro.

Omkring 600 000 personer i Sverige sjunger i kör. Men körsång är inte bara roligt och socialt utan ger också mätbara hälsoeffekter. Forskning visar allt från sänkta stressnivåer, stärkt immunförsvar, positiva hormoner och stärkta sociala sammanhang. Nu lanseras projektet ”A Singing Generation” för att fler unga ska få testa att sjunga i kör och dela upplevelsen med andra i samma ålder.
̶ Jag har jobbat med körsång på skolor under flera år. Jag har mött många ungdomar som själva beskrivit hur de påverkats på ett positivt sätt av att sjunga med andra, säger Mikaela Häger, metodutvecklare i projektet.
̶ Efter pandemin finns en hel generation som missat chansen att sjunga i kör. Det är också en generation som kämpar med sin psykiska hälsa. Därför tror vi att det här projektet är oerhört viktigt, fortsätter Mikaela Häger.
Mellovinnare som körledare i Örebro
Genom projektkörer på flera orter i Sverige kommer unga 15-25 år kombinera körsång med fika och samtal om livet. Låtarna är en blandning av kända låtar och körklassiker. Först ut är kören i Örebro som leds av erfarna körledarna Karin Svärdh och Lena Jurland tillsammans med Tobias Lundgren, musikproducent som vunnit Melodifestivalen och som brinner för musikens läkande kraft.
̶ Jag har skrivit mer än 20 bidrag till Melodifestivalen och jobbat med stora artister. Men det häftigaste med musik är när den gör skillnad och ger människor ny glädje och mening med livet, säger Tobias Lundgren.
Körerna del av ett större projekt
”A Singing Generation” kommer starta projektkörer för unga på fler orter. Bakom satsningen står arvsfondsprojektet "Körsång för psykisk hälsa" som drivs av Svenska Gospelverkstaden och Studieförbundet Bilda. I projektet ingår också metodutveckling och nätverksträffar för körledare för att kunna stötta och hjälpa varandra. Målet är att en ny generation ska upptäcka körsång och må bättre.
— Vi vill ta körmusikens potential på allvar. Det är en resurs för att minska psykisk ohälsa hos unga. Vi vill också synliggöra körsångens effekter på ungas välmående för hela samhället. Låt oss skapa en ny generation där musik, gemenskap och positivt mående får ta plats, säger Mikaela Häger.
Mer information http://www.asinginggeneration.se
Målgrupp 15-25 år
Örebrokören Uppstart 24 september
Vill du veta mer? Kontakta gärna:
Mikaela Häger
Metodutvecklare i ”A Singing Generation”
mikaela.hager@gospelverkstaden.se
076-026 28 90
Levicia Newman
Kommunikatör
levicia.newman@gospelverkstaden.se
073-530 91 95
Nyckelord
Bilder





Länkar
Om oss
Studieförbundet Bilda för kyrka och samhälle är ett av Sveriges tio studieförbund. Med kristen livsåskådning som grund bedriver vi folkbildningsarbete och erbjuder kurser, studiecirklar och kulturprogram. Verksamheten vilar på folkbildningens grundsyn och är fri och frivillig och öppen för alla oavsett bakgrund och utbildning.
Följ Studieförbundet Bilda
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Studieförbundet Bilda
Rekordstort intresse för Städstart i Jönköping/Huskvarna!23.1.2025 15:13:49 CET | Pressmeddelande
Städstart är en arbetsförberedande studiecirkel där deltagarna genom praktiska övningar och språkinlärning lär sig olika städmoment. Fredag den 24 januari startar 27 deltagare i Erikshjälpens lokaler i Huskvarna.
Psalmer som språkverktyg22.1.2025 15:09:26 CET | Pressmeddelande
Både Bibelns texter och psalmböckerna har varit en viktig källa till att bevara språk och att skapa en gemensam grund för uttal, stavning och grammatik. Det är något Studieförbundet Bilda tagit fast på i ett minoritetspråksprojektet där den Sydsamiska psalmboken som kom ut 2023 använts.
Studieförbundet Bilda flyttar till Ekumeniska Centret i Alvik22.1.2025 09:03:35 CET | Nyheter
Studieförbundet Bilda blir medlemmar i Ekumeniska Centret och flyttar sitt förbundskansli samt Bilda Östs Stockholmskontor till föreningens kontorslokaler i Alvik. Bakgrunden är att Bilda behöver lämna nuvarande kontorslokaler av ekonomiska skäl.
Bilda välkomnar folkbildningsutredningen men betonar vikten av självförvaltning och stärkt demokrati10.12.2024 10:10:00 CET | Pressmeddelande
Studieförbundet Bilda ser positivt på mycket i folkbildningsutredningen "Bildning, utbildning och delaktighet – folkbildning i en ny tid" (SOU 2024:42). I sitt remissvar lyfter Bilda fram vikten av att folkbildningen fortsätter vara en självständig kraft för bildning, utbildning och delaktighet i hela landet. Samtidigt betonar Bilda att demokrati bör vara ett centralt mål för folkbildningspolitiken.
Inter-ortodox julkonsert, Göteborg15.11.2024 10:50:05 CET | Pressmeddelande
Den 30 november är det dags för den unika inter-ortodoxa julkonserten, som arrangeras av studieförbundet Bilda i samarbete med de ortodoxa kyrkorna i regionen. I år ges konserten i S:t Gabriel syrisk ortodoxa kyrka, Västra Frölunda, där körer i olika åldrar och på olika språk kommer att framföra julhymner med sina tusenåriga traditioner och kulturer. Evenemanget är kostnadsfritt och öppet för alla.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum