Vi kan fortfarande inte gå i trappor
Beredskapsveckan: Vid invasionen av Ukraina lyftes frågan om säkerhet och beredskap även för människor med funktionsnedsättning. Det är fortfarande svårt att ta rullstolen ner i ett skyddsrum, Carl-Oskar Bohlin!

– Det är ett år sedan som regeringen och ministern för civilt försvar, Carl-Oskar Bohlin, förklarade att Sveriges skyddsrum ska rustas upp, säger DHR:s rättighetspolitiska samordnare Karolina Celinska. Än har ingen frågat oss hur de borde utformas. DHR:s fråga blir: Kommer människor med nedsatt rörelseförmåga återigen att glömmas bort?
Varenda garage under markplan har breda ramper som inte är för branta. I varenda tätort, och i glesbygden också, finns en infrastruktur för bilar.
Däremot finns ingen struktur för hur människor med rullstol ska överleva en kris eller katastrof. Nästan inga skyddsrum är tillgängliga och det går inte att hitta någon förteckning över de enstaka som finns.
– När regeringen nu sagt sig vilja rusta upp skyddsrum och stärka beredskapen skulle många saker behöva ses över, säger Karolina Celinska, DHR:s rättighetspolitiska samordnare.
Ett par axplock av frågor från DHR:
Hur utforma skyddsrum så att även personer med nedsatt rörelseförmåga kan ta sig in?
Hur evakuera människor när det inte går att använda hissar?
Hur säkerställa livsviktig teknik såsom andningsmaskiner eller kylda utrymmen för mediciner under strömavbrott?
– Vi i DHR har både hög kompetens och egna erfarenheter av att leva med nedsatt rörelseförmåga och vara beroende av hjälpmedel. Vi står gärna till förfogande, säger Karolina Celinska.
Mer info: Ken Gammelgård, förbundssekreterare 073-807 80 30
Nyckelord
Kontakter
Ken Gammelgård
Tel:073-807 80 30ken.gammelgard@dhr.seDHR är en idéburen demokratisk organisation som arbetar för principen om alla människors lika värde. Ett öppet Sverige, där personer med nedsatt rörelseförmåga är fullt jämlika, jämställda och delaktiga i samhället. En av utgångspunkterna är FN:s konvention om rättigheter för personer med funktionsnedsättning.
Tel: 08-685 80 20 Post: DHR, Box 43, 123 21 Farsta
Följ DHR, Delaktighet Handlingskraft Rörelsefrihet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från DHR, Delaktighet Handlingskraft Rörelsefrihet
Det är hög tid att sätta fart Mats Persson13.3.2025 08:00:00 CET | Debatt
Den senaste tiden har rubrikerna varit: "Strama åt regelverket", "Ökade krav" och "Det är för slappt". DHR (Delaktighet Handlingskraft Rörelsefrihet) instämmer. Skapa press och öka kraven på Arbetsförmedlingen att leverera insatser så fler anställer personer med funktionsnedsättning.
Fem saker vi kan göra för att stärka ALLA kvinnors rättigheter8.3.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Kvinnors utsatthet är en välkänd realitet, men för kvinnor med funktionsnedsättning är den särskilt påtaglig. År efter år kommer ny statistik som visar att kvinnor drabbas oerhört hårt av våld i nära relationer och kvinnor med funktionsnedsättning är kraftigt överrepresenterade bland dessa.
Varför ska inte studenter ha tillgängliga hem?18.2.2025 20:44:21 CET | Pressmeddelande
DHR: Backa inte in n framtiden. -Tillgänglighet är en mänsklig rättighet. Sverige har tyvärr långt kvar när det gäller tillgänglighet generellt. Att då sänka kraven på studentbostäder är att backa in i framtiden. Det säger DHR:s förbundsordförande Åsa Strahlemo, som deltar i ett riksdagsseminarium om studentbostäder på onsdag 19 februari.
Det är vårt ansvar att säga emot och att agera11.2.2025 16:55:54 CET | Pressmeddelande
Fascistiska och auktoritära krafter växer sig starkare och mer högljudda, inte bara i vissa länder, utan över hela världen. Händelser i stora länder och i många länder samtidigt påverkar oss alla, direkt och indirekt.
Dumpa inte snön på oss!21.1.2025 12:41:59 CET | Pressmeddelande
Många kommuner låter den röjda snön ligga i höga vallar på de parkeringsrutor som är anpassade för funktionsnedsättningar. – Är det verkligen trafikanter med nedsatt rörelseförmåga som ska få snömassor dumpade? undrar DHR:s ombudsman Peter Ojala.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum