Svensk Handel kommenterar räntebeskedet - ”Takten behöver öka”
Svensk Handel ser positivt på att Riksbanken fortsätter att sänka styrräntan, men varnar för att en allt för passiv räntesänkningstakt riskerar att slå hårt mot en bransch där varsel och konkurser ökar.

Under onsdagen aviserade Riksbanken att styrräntan sänks med 0,25 procentenheter, från 3,5 till 3,25 procent. Svensk Handel har påtalat vikten av kontinuerliga räntesänkningar under en längre tid och välkomnar dagens besked, men är fortsatt av åsikten att Riksbanken agerar för saktfärdigt.
– Vi hade hoppats på att Riksbanken skulle meddela en dubbelsänkning under morgonen. Handeln är en bransch som har haft det tufft under en längre tid, och vi ser nu hur varsel och konkurser ökar. Det är obefogat att fortsätta pressa hushåll och företag med en för hög styrränta. Vi ska komma ihåg att det är hushållen som kommer att lyfta oss ur denna lågkonjunktur, säger Maria Mikkonen, chefsekonom på Svensk Handel.
– Det är uppenbart att konsumtionen behöver öka för att undvika att än fler företag och jobb går förlorade och det är just därför räntesänkningstakten behöver öka. Fortsätter vi på nuvarande spår, med att sänka med 0,25 enheter åt gången, riskerar vägen ner längs räntekurvan tyvärr både bli lång och smärtsam. Därför är det positivt att Riksbanken nu ändå öppnar för en dubbelsänkning innan året är slut, säger Maria Mikkonen.
Nyckelord
Kontakter
Svensk Handels pressjour
Är du journalist och vill komma i kontakt med någon på Svensk Handel? Kontakta pressjouren.
Länkar
Om Svensk Handel
"Vi är en positiv samhällskraft som skapar förutsättningar för handelns företag att nå sin fulla potential"
Svensk Handel är bransch- och arbetsgivarorganisationen som driver handelns frågor för parti-, detalj- och e-handeln. Vi förbättrar villkoren för drygt 9 000 handlare i Sverige. Vd är Sofia Larsen, och ordförande är Anders Svensson.

Följ Svensk Handel
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Handel
Dämpad modehandel i december14.1.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter ett relativt stabilt år fick den svenska modehandeln ett svagt avslut på 2025. I december minskade försäljningen av kläder med 2,2 procent och skor med 15,2 procent jämfört med samma månad året innan.
Handelns brottsutsatthet förblir oroväckande hög12.1.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Svensk Handels Trygghetsbarometer för fjärde kvartalet 2025 visar att 48 procent av butikerna utsattes för brott eller hotfullt beteende. Det är en marginell minskning jämfört med föregående kvartal, men en tydlig ökning jämfört med samma period förra året.
Stark julhandel – ”handelsföretagen fick den julklapp de önskat sig”30.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
En av årets mest intensiva handelshögtider är över, och när Svensk Handel nu summerar julhandeln i december kan det konstateras att många handelsföretag hade en stark månad jämfört med samma period föregående år. Den starka perioden är ett tecken på att ekonomin nu börjar återhämta sig.
Second hand-försäljningen ökade i november – uppsving för fysiska butiker29.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Second hand-försäljningen ökade med cirka 4 procent i november jämfört med samma månad i fjol och uppgick till knappt 1,3 miljarder kronor. Samtidigt är försäljningen hittills i år, januari–november, drygt 4 procent lägre än motsvarande period förra året.
Försiktig ljusning i handeln22.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Framtidstron inom handeln fortsätter att stärkas. Dagligvaru- och partihandeln ser nu positivt på kommande tre månader, medan sällanköpsvaruhandeln fortsatt präglas av en något mer dämpad syn på framtiden. Det visar Svensk Handels Handelsbarometer.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum