Sandra Sandqvist, KSSS, vann Women on Water
Sandra Sandqvist och hennes besättning från KSSS vann Women On Water (WOW) som avgjordes i Marstrand i helgen. Inte mindre än tio av Sveriges bästa kvinnliga besättningar gjorde upp om segern – och en plats i Womens Sailing Champions League (WSCL) 2025.
Samtidigt avgjordes kvalet till Allsvenskan i segling där Ljungskile, Östersund och Kaparen tog varsin plats i Allsvenskan nästa år.

Helgens seglingar i Marstrand bjöd på fantastiska förhållanden. Mestadels soligt, fina vindar mellan 4-6 m/s och tajta spännande race.
KSSS besättning, med Sandra Sandqvist som rorsman och med Johanna Sommarlund, Malin Tengström, Klara Wannehag och Andrea Nordquist, stod i en klass för sig och under helgens 15 race som de deltog i vann de tio. Stockholmarna segrade före Nyländska Jaktklubben (Helsingfors) med Daniela Rönnberg som rorsman och på tredje plats kom Beata Törneman, med besättning, från GKSS.
– Det är alltid kul att komma till Marstrand och segla. Vi trivs jättebra i de här förhållandena, så vi har njutit hela helgen, säger Sandra Sandqvist och fortsätter:
– Vi höll ihop det bra som lag. Vi har seglat mycket tillsammans och seglade på och hade kul. Även när det gick dåligt så visste vi att vi gör bra grejer så vi fortsatte hålla en bra stämning ombord.
Women On Water är ett kappseglingsevenemang enbart för kvinnliga besättningar enligt ett koncept som har sitt ursprung i Danmark. Flera andra länder i Europa har WOW-event och sedan några år möts Europas bästa kvinnliga besättningar i Womens Sailing Champions League, WSCL. Varje land får skicka en eller flera kvinnliga besättningar till WSCL och för Sverige sker uttagning i samband med WOW-tävlingen.
– Det har varit så kul att se konceptet växa och se så många kvinnor känna att ”här har jag en plats och här kan jag tävla”. Och som verkligen njuter av att vara på vattnet och som seglar otroligt bra, berättar Sandra.
Sverige har en plats garanterad till Sailing Champions League, som alltså Sandra Sandqvist får, men det kan bli ännu fler platser. Det vet man först i vinter då det bestäms hur upplägget för Women’s Sailing Champions League kommer att se ut för 2025.
Sex lag möttes i kvaltävlingen till Allsvenskan i segling 2025. Dels två av de som hamnade under strecket i årets allsvenska; Ljungskile SS och Örnsköldsviks SS. Dels hade ytterligare fyra klubbar anmält sig; Gefle SS, SS Kaparen, Enköpings SS och Marstrands SS. Gamla Stan YC hamnade också på kvalplats i årets allsvenska men valde att inte ställa upp i kvalet. Därmed var det sex lag som gjorde upp om tre platser.
Ljungskiles besättning, som bestod av Lydia Spencer-Smith, Hanna Wallström, Philip Mathiesen, Oskar Andersson och Vilgot Hjort, dominerade kvalseglingarna från första till sista racet och vann i stor stil. De får sällskap i Allsvenskan 2025 av Örnsköldsvik och Kaparen.
– Vi hade en fantastisk helg i Marstrand! Jag är så imponerad av våra ungdomar i laget. Vi hade en otroligt bra stämning ombord och hade bra manövrar och tog bra beslut, berättar Lydia Spencer-Smith från Ljungskile.
Även Örnsköldsviks och Kaparens besättningar var nöjda med helgen.
– Det var fantastiskt roligt att ta en allsvensk plats. Alla växte in i båten och vi seglade bättre och bättre. Vi var lite nervösa och kände pressen att ta Kaparen till Allsvenskan, så det var en skön lättnad, säger Tomas Berg, rorsman i SS Kaparen.
Martin Rubing, rorsman i Örnsköldsviks SS kände pressen att hålla klubben kvar i Allsvenskan, nu när de dessutom ska arrangera en deltävling 2025.
– Det känns bra. Vi lyckades hålla ihop det. Erfarenheten från Allsvenskan har varit till fördel för oss. Men vi fick kämpa, för det var riktigt bra konkurrenter. Vi hade ganska stor press på oss i och med att vi ska arrangera en deltävling även nästa år, så det var kul att vi kunde leverera, berättar Martin som nu lyckats kvala kvar Örnsköldsvik tre år i rad.
Fler bilder från Women on Water kan laddas upp på https://www.danielstenholm.se/wow-2024/ och bilder från kvalet till allsvenskan finns här: https://www.danielstenholm.se/allsvenskan/kval-2025/ Bilderna får användas fritt, redaktionellt. Fotograf: Daniel Stenholm.
Kontakter
Mats OlssonMediaansvarigSvenska Seglarförbundet
Frågor om text/bild/filmklipp/intervjuer
Bilder


Svenska Seglarförbundet är tillsammans med en stor del av den övriga idrottsrörelsen i en fas av stark förändring. I idrottens strategi 2025 har vi tillsammans med andra förbund fattat ett gemensamt beslut om att vi ska verka för att alla som vill ska kunna idrotta i förening hela livet, med fokus på glädje och utveckling. I korthet innebär det att vi går från tydligt elitfokus till en vision om segling tillgänglig för alla, vilket betyder att vi vill att fler – med olika bakgrund och förutsättningar – ska upptäcka idrotten segling.
Vi jobbar brett via våra 100 000 medlemmar i 325 klubbar och ett 60-tal klassförbund som finns över hela Sverige för att stödja dem i deras verksamhet med allt från seglarskolor för alla åldrar, anläggningsfrågor, båtdelning, utbildning, träning, tävling, jämställdhet, inkludering och allt annat som tar oss mot vår vision och är i linje med vår strategi.
Vårt starka landslag SWE Sailing Team med 37 OS-medaljer har gjort oss till en av de mest framgångsrika sommaridrotterna på OS och våra seglare är viktiga förebilder och marknadsförare av vår idrott. Vårt nystartade Utvecklingslandslag ska inspirera fler till hållbar träning och utveckling för att på sikt fylla på med medaljkandidater.
Välkommen att följa vår spännande utveckling via våra pressmeddelanden, vår webb svensksegling.se, Linked In, Facebook och Instagram samt SWE Sailing Team på Facebook och Instagram!
Följ Svenska Seglarförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Seglarförbundet
Stark svensk start i Sailing Grand Slam21.4.2025 19:26:51 CEST | Pressmeddelande
Årets andra Sailing Grand Slam (f.d. världscupen) drog i gång på måndagen i franska Hyères. Allra bäst av svenskarna startade Maja Hansson-Mild/Linn Berntsson som är trea i 49erFX och som coachas i Hyères av Vilma Bobeck som vann OS-silver i klassen i somras.
Godkänd premiär av Sveriges unga landslagsseglare5.4.2025 18:03:36 CEST | Pressmeddelande
Årets första internationella regatta för OS-klasserna avslutades i Palma på lördagen. Efter en vecka i stålande sommarförhållanden och bra vindar är förbundskapten Magnus Grävare nöjd med sina unga landslagsseglare – när de svenska OS-seglarna från Paris i somras ännu inte kommit i gång efter sitt OS-uppehåll.
Kappseglingssäsongen är igång31.3.2025 21:11:05 CEST | Pressmeddelande
Idag, måndag, inleddes säsongen för internationell kappsegling med klassiska Trofeo Princesa Sofia i Palma på Mallorca. Det är den första stora regattan i de olympiska klasserna sedan OS avslutades i början av augusti 2024. Förutom att vara startskottet på säsongen inleds nu också racet mot OS 2028.
Anna Östling får utökad kommunikationsroll på Seglarförbundet6.3.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Anna Östling har sedan 2024 ansvarat för seglingslandslagets sociala kanaler och bidrog stort till det fina genomslag som OS framgångarna i Marseille fick i media. Sen 17 februari har Anna fått en utökad tjänst för att stärka upp Seglarförbundets kommunikation med målet att nå ut till fler, att bli relevanta för nya målgrupper, bygga relationer med partners och att ta kliv mot vår vision segling tillgänglig för alla.
Sara Granberg bästa kvinna i VM-finalen i e-segling24.11.2024 22:38:13 CET | Pressmeddelande
Svenska Sara Granberg blev bästa kvinnliga seglare när världens tolv bästa e-seglare gjorde upp om VM-titeln i Stockholm på söndagskvällen. Brittiska Arthur Farley (F7) vann guldet efter att avslutat med serien 1-1-2 i de tre sista racen och tog därmed hem segerchecken på $5 000 USD.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum