En av Sveriges bästa lärare finns på Drottning Blankas Gymnasieskola i Halmstad
Finalisterna till Årets Lärargala är utsedda, och Adriana Hörberg, lärare på Drottning Blankas Gymnasieskola i Halmstad, är en av de som har chans att vinna den prestigefyllda titeln "Årets Lärare". Finalen äger rum den 14 oktober.

Av 3 399 nominerade lärare valdes först en vinnare i varje kommun. Totalt fick 13 lärare från AcadeMedias grund- och gymnasieskolor utmärkelsen som bästa lärare i sin kommun. Från dessa kommunvinnare utsågs sedan länsvinnare, och Adriana Hörberg, som representerar Hallands län, är en av de utvalda. Hennes elever nominerade henne för hennes positiva inställning och förmåga att skapa en inspirerande lärmiljö, där de alltid ser fram emot hennes lektioner. Detta speglar exakt de kriterier som Lärargalans jury har använt för att bedöma de nominerade, med fokus på relationsbyggande, elevhälsa, ledarskap och hög undervisningskvalitet. Särskild vikt har lagts vid lärarnas förmåga att inspirera och anpassa undervisningen till varje elevs unika behov.
– Jag tycker att det är både roligt och utmanande att hitta nya ingångar och perspektiv i undervisningen, och jag gillar att låta ungdomarna vara delaktiga och påverka både form och innehåll. Mitt mål är att eleverna ska känna sig engagerade under lektionerna. Vi ror i samma båt mot samma mål – skolan ska vara en trivsam plats där eleverna får möjlighet att skaffa kunskaper, utveckla färdigheter och nå så bra betyg som möjligt, säger Adriana Hörberg, finalist till Årets Lärare och lärare på Drottning Blankas Gymnasieskola i Halmstad.
En tredjedel av alla elever som nominerat lärare har lyft fram lärarens förmåga att skapa starka relationer som en av de viktigaste egenskaperna. Andra uppskattade kvaliteter är förmågan att väcka intresse för ämnet, ämneskunskap och stöd för elevernas psykiska hälsa.
– Jag har varit på DBGY Halmstad i drygt ett år och redan i början av min tid på skolan såg jag något hos Adriana som stack ut. Hennes engagemang för eleverna lös igenom i allt som hon gjorde och sa. Jag minns att vi tidigt hade intressanta diskussioner kring elevernas kunskapsinhämtning. Att hon har eleven i fokus ser man tydligt genom det relationella ledarskap hon står för, vilket även eleverna intygar. Jag är jätteglad för att just Adriana fått denna utmärkelse som ett kvitto på det fina arbete hon gör varje dag och önskar henne ett stort lycka till i finalen, säger Nikola Truburac, rektor på Drottning Blankas Gymnasieskola i Halmstad.
– Jag har roligt på jobbet! Jag får jobba med ämnen som intresserar mig och umgås med trevliga ungdomar. Jag tycket det är utmanande och givande att följa ungdomarnas utveckling – både den utveckling de gör rent personligt som människor och den utveckling de gör i ämnet, avslutar Adriana Hörberg
Nyckelord
Kontakter
Maria Angell-DupontPresschef AcadeMedia
Tel:+46 721 651517maria.angell-dupont@academedia.seAcadeMedia driver för- och grundskolor, gymnasier och vuxenutbildning, med verksamhet i Sverige, Norge, Nederländerna, Storbritannien, Polen, Tyskland och Finland. Vår drivkraft är att bygga ett mer hållbart samhälle med utbildning och lärande som grund. Läs mer om oss och vår verksamhet på academedia.se.
Följ AcadeMedia
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från AcadeMedia
Vittra Kungshagen bjuder in till invigning av nya lokaler11.2.2025 09:56:58 CET | Pressinbjudan
För tre år sedan drabbades Vittra Kungshagen av en brand som förstörde stora delar av skolan. Nu inviger barn, elever och medarbetare sin nya skola som de fått vara med och utforma från grunden. Det blir tal och roliga aktiviteter för alla barn och vuxna. Media är väldigt välkomna att delta.
Sjölins casemetodik gör avtryck i Europa7.2.2025 07:31:19 CET | Pressmeddelande
Lärare från Belgien, Österrike, Frankrike, Lettland, Nederländerna och Sverige har under ett treårigt Erasmusprojekt testat sex olika undervisningsmetoder för att bättre möta behoven hos högpresterande elever. Sjölins casemetodik väckte särskilt stort intresse bland de europeiska deltagarna – så pass att de inresta lärarna valde att testa och använda en större del av metodiken än vad projektet ursprungligen krävde.
Snitz bjuder in till konstutställning om Förintelsen24.1.2025 12:49:21 CET | Pressinbjudan
Cecilia Massi, biträdande rektor och konstnär har tillsammans med högstadie- och gymnasieelever och deras lärare på Snitz arbetat med ett gemensamt konstprojekt som strävar efter att bevara minnet av en av historiens mörkaste perioder, Förintelsen, samtidigt som vikten av allas lika värde lyfts. I år har konstprojektet fått äran att även samarbeta med överlevande från Förintelsen och deras familjemedlemmar. Projektet avslutas med en konstutställning. Media är väldigt välkomna att delta.
AcadeMedia lanserar ny ABC-serie för att främja läslust hos förskolebarn17.1.2025 06:58:00 CET | Pressmeddelande
AcadeMedia satsar på läslust och språkutveckling och lanserar tillsammans med Sandviks och Goboken en ny utgåva av den populära ABC-serien, som riktar sig till barn i förskoleåldern i Sverige och Norge.
Nya skollokaler för Praktiska Gymnasiet Borås14.1.2025 13:30:04 CET | Pressmeddelande
Praktiska Gymnasiet satsar stort på yrkesutbildning i Borås. Nu är det klart att skolan flyttar till nya skollokaler på Bergslenagatan 45 i Knallerian under nästa läsår. I januari 2026 ska de nya skollokalerna stå klara för gymnasiets elever och lärare. Skolan kommer även att få en ny rektor där rekryteringen startar inom kort.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum