Planprogrammet för stationsstaden antaget
Plan-, mark och exploateringsutskottet (PLEX) har beslutat att anta planprogrammet för Stationsstaden.

Stationsstaden är en del av utvecklingen av den klimatsmarta stadsdelen Myran. Det är en långsiktig omvandling av ett större område som är uppdelat i tre geografiska delar där den södra delen kallas för Stationsstaden.
– Det känns jättebra att vi tagit det här steget, även om vi fortfarande är tidigt i processen. Vi räknar med att området ska vara färdigutvecklat runt år 2040, säger Philip Hasler, ansvarig projektledare och exploateringsingenjör, Enköpings kommun.
Från grått till grönt
Området ska gå från industri- och parkeringsområde till en trevlig och trygg stadsmiljö med mer grönska, för att bli en naturlig del av parkstaden Enköping. Ett nytt torg framför den norra mynningen av gångtunneln skapar en inbjudande entré till resecentrum och staden.
– Det här området är en plats för arbete, pendling och boende och det är det vi har utgått ifrån i planprogrammet som vi presenterade för PLEX idag, säger Isabell Eklund, projektledare för planprogrammet, Enköpings kommun.
– Exakt hur området kommer se ut beslutas i kommande detaljplanen som är ett nästa steg. Nu har vi en målbild och satt ramarna för områdets utveckling.
Spännande entré till Enköping
I planprogrammet finns det planer för ett högt hus som kallas Entréhuset och som ska fungera som ett landmärke för Stationsstaden och resecentrum.
– Tanken är att man från olika platser i staden ska kunna se byggnaden och lätt hitta till kollektivtrafiken samtidigt som vi skapar en spännande entré till Enköping för de som kommer med buss och tåg, säger Ulrika Ornbrandt, ordförande i PLEX-utskottet.
Socialdemokraterna lämnade ett särskilt yttrande där de betonar vikten av att det så kallade Entréhuset ska tillföra mervärde för Enköpingsborna. Då kan byggnaden tillåtas bli högre än den omgivande bebyggelsen. Den maximala byggnadshöjden på Entréhuset föreslås bli 65 meter.
– För att möjliggöra det behöver vi beställa en flyghindersanalys via Luftfartsverket och få en dispens från stoppområdet från Försvarsmakten, det är nästa steg för Entréhuset, säger Philip Hasler.
Nyckelord
Kontakter
Ulrika Ornbrant (C)Ordförande i PLEX-utskottet
Tel:0171-62 80 04ulrika.ornbrant@politiker.enkoping.seLänkar
Om oss
Enköping, Sveriges närmaste stad, är en av landets snabbast växande kommuner – mitt i Europas mest expansiva tillväxtområden. Här byggs nya verksamheter, nya stadsdelar växer fram och vi planerar för framtidens Enköping. I kommunen jobbar cirka 3 500 personer för att varje dag erbjuda välfärd och service till invånare, föreningar, företag och besökare.
Följ Enköpings kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Enköpings kommun
Henrik Johansson blir ny ekonomichef i Enköpings kommun8.7.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Henrik Johansson, idag tillförordnad ekonomichef och enhetschef för styrning och analys på Enköpings kommun, blir ordinarie ekonomichef.
Mikael Gustavsson Roxell blir förvaltningschef på vård- och omsorgsförvaltningen7.7.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Enköpings kommun har utnämnt Mikael Gustavsson Roxell till förvaltningschef på vård- och omsorgsförvaltningen.
Nya byggregler från 1 juli30.6.2025 14:32:55 CEST | Pressmeddelande
Från och med 1 juli 2025 kommer nya byggregler om funktionskrav att gälla. De nya reglerna gäller byggnader och handlar inte om förändringar kring vilka typer av åtgärder som du behöver bygglov eller anmälan för eller inte. Reglerna handlar om funktionskraven i ditt ärende och hur de ska dokumenteras.
Enköpings framtid formas med ny översiktsplan24.6.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Hur ska Enköpings kommun utvecklas fram till år 2040? Det ger den nya översiktsplanen svar på. Under kommunfullmäktiges möte den 18 juni antogs planen enhälligt, som ska fungera som vägvisare för framtidens Enköping.
Vård- och omsorgsnämnden inför fler besparingsåtgärder17.6.2025 15:00:00 CEST | Pressmeddelande
För att minska nämndens ekonomiska underskott har vård- och omsorgsnämnden beslutat om ytterligare besparingsåtgärder på sitt sammanträde den 16 juni.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum