Så utvecklas byggmarknaden – region för region
Bygginvesteringarna i bostäder, lokaler och anläggningar ökar med fem procent under 2025 enligt Byggföretagens nya konjunkturprognos. - Bostadsbyggandet återhämtar sig i hela landet, om än från väldigt låga nivåer. Konjunkturen är fortsatt stark i Norrbotten, men även Uppsala, Västmanland, Gävleborg, Blekinge och Gotland visar tydlig återhämtning nästa år, säger Emil Flodin, analytiker, Byggföretagen.

Byggmarknaderna i samtliga län, utom Jönköping och Kronoberg, beräknas visa tillväxt under 2025.
- Det fortsätter att vara hård konkurrens om projekten, men sannolikt har vi bottnat i den här byggkrisen, säger Emil Flodin.
De totala bygginvesteringarna i bostäder, lokaler och anläggningar 2025 kommer enligt Byggföretagen uppgå till drygt 660 miljarder kronor i 2023 års priser.
Nyckelord
Kontakter
Lars KrissAnsvarig för press och opinion
Tel:+46 76 142 86 89lars.kriss@byggforetagen.seBilder


Byggföretagen är en bransch- och arbetsgivarorganisation för bygg-, anläggnings- och specialföretag som vill bygga Sverige på schyssta grunder.
Följ Byggföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Byggföretagen
Färre arbetsolyckor i byggbranschen visar ny statistik1.7.2025 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Arbetsolyckorna i den privata byggindustrin minskade något under 2024 jämfört med föregående år. Det visar en ny rapport som bygger på olycksstatistik från Arbetsmiljöverket.
Nya kontroller av byggarbetsplatser visar på en rad förbättringar24.6.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nu presenterar Byggföretagen en ny arbetsplatsundersökning från närmare 100 byggarbetsplatser runt om i landet. Resultatet visar på en rad framsteg jämfört med 2023. Exempelvis syns förbättringar gällande antal individer med korrekt utstationering, korrekt skyddsutrustning och korrekt in- och utloggning.
”Räntesänkningen är välbehövlig draghjälp för ekonomin”18.6.2025 09:40:21 CEST | Pressmeddelande
Riksbanken sänker styrräntan med 0,25 procentenheter till 2,0 procent. - Det är ett besked som svensk ekonomi verkligen behöver. Räntesänkningen kommer hjälpa många pressade hushåll och bidra till att fler företag kan investera och anställa fler. En välbehövlig draghjälp för ekonomin i ett rätt utsatt läge, säger Fredrik Isaksson, chefekonom, Byggföretagen
”Amorteringskrav och bolånetak har kostat mer än vad det smakat”17.6.2025 13:27:01 CEST | Pressmeddelande
Regeringen sänker trösklarna till den ägda bostaden genom att ta bort det skärpta amorteringskravet som idag innebär en procent extra amortering på lån som överstiger 4,5 gånger årsinkomsten. Samtidigt höjs bolånetaket från 85 till 90 procent av bostadens marknadsvärde. - Amorteringskrav och bolånetak har kostat mer än vad det smakat. Det här är ett glädjande första steg för att öka efterfrågan på bostäder och få fart på byggandet, säger Anna Broman, näringspolitisk expert, Byggföretagen.
"Utredningen om byggnads- och reparationsberedskapen är ett steg i rätt riktning"9.6.2025 14:47:39 CEST | Pressmeddelande
Byggföretagen välkomnar utredningen Nya samverkansformer, modern byggnads- och reparationsberedskap som idag överlämnats till regeringen. - Sverige behöver en återinrättad och moderniserad byggnads- och reparationsberedskap, BRB. Vi måste stärka totalförsvaret och samhällets motståndskraft. Utredningen bekräftar det branschen länge påtalat, säger Lars Redtzer, chef branschutveckling, Byggföretagen
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum