EU-parlamentet kritiska till Norges försök att exploatera havsbotten - kräver internationellt moratorium
Idag, onsdag den 7:e februari har EU-parlamentet röstat igenom en resolution som kräver att Norge ska respektera sina åtaganden i internationella fördrag om skydd av den marina miljön mot negativa effekter av mänsklig verksamhet.

Parlamentet uttrycker sin oro mot Stortingets beslut att öppna ett område större än Storbritannien för gruvbrytning på havsbotten. Dessutom kräver parlamentet att alla länder ska stödja ett internationellt moratorium mot djuphavsbrytning.
Pär Holmgren (MP), EU-parlamentariker, har förhandlat resolutionen för den gröna gruppen och kommenterar:
- Att exploatera havsbotten är ett outforskat område som riskerar att få enorma konsekvenser för den marina miljön, fisket och den biologiska mångfalden. Ekosystemen i Arktis är extremt känsliga, och innan konsekvenserna är utredda bör man agera med försiktighet. Ett moratorium mot gruvdrift på havsbotten är för mig en självklarhet, säger Pär Holmgren
- Det är positivt att vi kunde ena parlamentet bakom en resolution som så tydligt kräver ett internationellt moratorium mot djuphavsbrytning. Förhandlingarna var inte alltid lätta, motståndet från höger var stort, men vi lyckades ändå samla parlamentet bakom skarpa gröna krav, säger Pär Holmgren.
Resolutionen röstades igenom med röstsiffrorna: 523+/34-/59ab
Resolutionen i sin helhet finns att läsa här.
Kontakter
Joakim SöderPressamordnare och presskontakt för Pär Holmgren
Tel:+46 737 86 29 13joakim.soder@mp.seMiljöpartiet de Gröna i Europaparlamentet
Arbetet i Europaparlamentet I Europaparlamentet arbetar våra ledamöter med frågor som rör miljö, klimat, hållbara transporter, energi, jämställdhet, migration och demokrati. Alice Bah Kuhnke är ledamot av parlamentets utskott för medborgerliga fri- och rättigheter, och i utskottet för kvinnors rättigheter och jämställdhet. Hon är även vice ordförande i Gröna Gruppen. Pär Holmgren är ledamot i utskottet för miljö, folkhälsa och livsmedelssäkerhet, och ersättare i jordbruksutskottet och utskottet för transport och turism. Isabella Lövin är ledamot i fiskeriutskottet, utvecklingsutskottet och utskottet för industrifrågor, innovation, forskning och energi.
Följ Miljöpartiet de gröna i EU-parlamentet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Miljöpartiet de gröna i EU-parlamentet
EU:s klimatmål i fara – högerextrem ordförande ska leda förhandlingar9.7.2025 12:13:20 CEST | Pressmeddelande
EU-parlamentet har under sammanträdet i Strasbourg röstat om de klimatmål till 2040 som EU-kommissionen presenterade förra veckan. Parlamentet beslutade att klimatmålet ska hanteras utifrån en ordinarie process istället för genom en så kallad snabbprocess, trots att målet redan är försenat. Dessutom ska arbetet ledas av den högerextrema partigruppen “Patrioterna” (PfE), som vill riva upp EU:s klimatpolitik. En snabbprocess hade begränsat patriotgruppens möjlighet att motarbeta klimatmålet. Pär Holmgren (MP) kritiserar svenska kollegor i M och KD. – Moderaternas och Kristdemokraternas partigrupp EPP hade kunnat förhindra det här. Hur kan de stå ut med att låta högerextrema förstöra EU:s klimatpolitik? Denna enorma skandal hade kunnat undvikas med ett enda knapptryck. Det är bedrövligt, säger Pär Holmgren (MP), EU-parlamentariker och ansvarig för den gröna partigruppens arbete inför klimattoppmötet COP30. Holmgren menar att patriotgruppen nu kan förhala processen så att EU blir utan klim
Pär Holmgren (MP) om EU:s nya klimatmål: “På tiden, men för svagt”2.7.2025 13:07:00 CEST | Pressmeddelande
EU-kommissionen presenterade under dagen förslag till EU:s nya klimatmål där den tidigare aviserade målsättningen om 90 procent minskning till 2040 bekräftades. Pär Holmgren (MP) välkomnar att EU får ett 2040-mål.
Alice Bah Kuhnke deltar i Budapest Pride Lördag 28/625.6.2025 15:30:12 CEST | Pressmeddelande
På lördag organiseras Budapest Pride, trots Orbán förbud. Alice Bah Kuhnke reser till Budapest för att protestera mot förbudet, tillsammans med miljöpartistiska riksdagsledamöter och EU-parlamentariker.
Pressmeddelande: EU-parlamentet kräver omedelbar frigivning av Ahmadreza Djalali19.6.2025 12:07:30 CEST | Pressmeddelande
Idag röstade EU-parlamentet igenom en resolution som kräver att den svenska medborgaren och läkaren Ahmadreza Djalali omedelbart sätts på fri fot. Ahmadreza Djalali har suttit fängslad i Iran sedan 2016 och dömdes 2017 till döden. Alice Bah Kuhnke (MP) har förhandlat resolutionen och kommenterar EU-parlamentets beslut:
EU inför samtycke och utökat skydd mot sexuella övergrepp för barn och ungdomar17.6.2025 12:55:08 CEST | Pressmeddelande
Idag röstade EU-parlamentet igenom sitt förslag till uppdatering av direktivet om bekämpande av sexuella övergrepp mot barn och exploatering av barn, som Alice Bah Kuhnke (MP) har förhandlat.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum