Lidl Sverige förlänger samarbetet med Handbollslandslaget
20.11.2024 10:00:00 CET | Lidl Sverige | Pressmeddelande
Lidl Sverige tecknar avtal som förlänger samarbetet med Handbollslandslaget med ytterligare tre år. Det ursprungliga avtalet från 2019 förlängs för andra gången, och kommer nu att gälla fram till 2027. Samarbetet gäller både de svenska dam- och herrlandslagen.

– Vår satsning på sport och hälsa är en viktig del i att lyfta vikten av en aktiv livsstil. I det avseendet har vårt samarbete verkligen burit frukt. Tillsammans med Handbollslandslaget kan vi inspirera till ett liv i rörelse samtidigt som vi stöttar den fortsatta utvecklingen av svensk handboll, säger Robert Stekovic, inköps- och marknadsdirektör på Lidl Sverige.
Sedan 2019 har Lidl inte bara förlängt, utan också utökat sponsorskapet för handboll som sport – först som huvudpartner för damernas VM i Sverige och sedan även för herrarnas EM i Tyskland i januari i år. I samband med damernas VM på hemmaplan i vintras var också Lidl med och skapade Ungdomarnas Dag kopplat till Lilla VM, tillsammans med Hand the Ball, ett initiativ där barn och ungdomar fick uppleva hur det är att inte bara träffa landslagsstjärnor utan också att under en dag få vara en.
– Lidl har gjort mycket för svensk handboll sedan de blev partner till oss och varit med och skapat förutsättningar för våra seniorlandslag att lyckas i mästerskapen. Men de gör också mycket som inte får samma exponering utåt men som möjliggör att våra arrangemang blir härliga handbollsfester. Som fresh food partner förser de till exempel ett fyrsiffrigt antal volontärer årligen med mat, frukt, fika och dryck under landskamper, USM och Final4 i ATG Svenska cupen, säger Stefan Lövgren, vd för Svenska Handbollslandslaget AB och ansvarig för partnersamarbeten.
Lidl vill vara det självklara valet för alla som vill främja en hälsosam livsstil, och strävar efter att alla ska ha möjlighet att äta sunt och leva hälsosamt.
– För oss är det viktigt att samarbeta med företag som står för samma värden som vi gör och det känner vi att Lidl verkligen gör, inte bara i ord utan även i handling. Deras satsning på rörelse, allas lika värde och mat och hälsa rimmar bra med det vi står för, säger Lövgren.
Damlandslaget samlas i Lund idag för att ladda inför EM som för svensk del inleds i ungerska Debrecen den 28 november. I förberedelserna kommer Polen stå för motståndet i Ystad på lördag och Lund på söndag.
Herrarna spelar VM i Norge i januari och ställs mot Island i dubbla landskamper inför mästerskapet – i Kristianstad den 9 januari och i Malmö två dagar senare.
Nyckelord
Kontakter
Pressavdelningen Lidl Sverige
Tel:08-5555 7195press@lidl.seOm oss
Lidl Sveriges första butiker slog upp dörrarna i september 2003 och sen dess har vi utmanat marknaden. Idag har vi vuxit till en dagligvarukedja att räkna med, med 204 butiker i Sverige från Trelleborg i söder till Boden i norr. Sammanlagt arbetar drygt 5000 personer på Lidl Sverige. Vårt huvudkontor ligger i Barkarbystaden i Järfälla kommun och vi har tre centrallager belägna i Halmstad, Rosersberg och Örebro. Lidl har fyra fastighetskontor som är placerade i Stockholm, Göteborg, Örebro och Malmö.
Följ Lidl Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lidl Sverige
Topptestad klassiker – Lidls köttbullar imponerar2.10.2026 09:00:00 CEST | Nyheter
I Svenska Dagbladets test av köttbullar placerade sig Lidls svenska gourmet köttbullar från det egna märket Matriket i topp med betyget 5 av 6. "Redan kalla väcker de positiva reaktioner. Efter en vända i stekpannan utvecklar de dessutom en aptitlig stekyta och en tydlig karaktär.”
Lidl och WWF når milstolpar inom mer hållbara inköp av palmolja1.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Lidl Sverige har kommit långt på resan inom ramen för det internationella partnerskapet med WWF för certifiering av palmolja. I dag är minst 98 procent av den palmolja som används i våra egna märkesvaror certifierad enligt internationellt erkända certifieringar såsom RSPO (Roundtable on Sustainable Palm Oil) eller EU-ekologiskt.
Lidl slår upp portarna i centrala Göteborg30.9.2026 08:45:00 CEST | Pressmeddelande
Efter flera års sökande efter ett toppläge i Göteborg står det nu klart att Lidl öppnar en butik på Viktoriagatan i början av 2027. Etableringen innebär att Göteborg får sin 12:e Lidl-butik och Vasastan sin första lågprisbutik.
Lidl billigast på ekologiskt för andra året i rad25.9.2026 09:05:45 CEST | Pressmeddelande
För andra året i rad tar Lidl hem förstaplatsen som Sveriges billigaste kedja för ekologiska livsmedel i Matpriskollens stora EKO-kasse. Undersökningen visar att den som väljer rätt butik kan spara nästan 200 kronor på en och samma kasse – där skillnaden på ekologisk frukt och grönt är över 25 procent.
Toppbetyg till Matriket – Lidls smör i toppen i Aftonbladets stora smaktest25.9.2026 09:00:00 CEST | Nyheter
När Aftonbladet testade ett brett utbud av smör visade Lidls smör från Matriket hög kvalitet med betyget 4 av 5 och blev därmed topptestat.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum