Oväntad återkomst för succéduo: ”Jag har längtat efter Rut”
20.11.2024 12:00:00 CET | Moment Group | Pressmeddelande
Utsålda hus. Förlängd spelperiod. Över 200.000 sålda biljetter. Därmed tänkte Tommy Körberg sätta punkt för sitt Änglagård. Men så blir det inte. Tommy och motspelaren Helen Sjöholm återvänder, i Väst- och Sydsverige.

Änglagård planerar för både Göteborg och Malmö, parallellt med att musikalen fortsätter i Stockholm. På fredag släpps 40 000 biljetter i de nyöppnade städerna. Iscensättningen av Colin Nutleys film är en succé av sällan skådat slag. Under både 2023 och 2024 har Änglagård spelat för utsålda hus. I höst har Sanna Nielsen övertagit den kvinnliga rollen som Rut Flogfält.
Från och med våren 2025 ska Claes Malmberg spela rollen som brodern Gottfrid i Stockholm.
– Gottfrid är en trevlig roll att ha med sig i karriärbagaget. Den förtjänas att upplevas i både Malmö och Göteborg, säger Tommy Körberg.
Uppsättningarna i Göteborg och Malmö innebär en återkomst för originalen. Både Tommy Körberg och Helen Sjöholm återvänder, när Änglagård ynglar av sig och på tredje spel-året öppnar upp i både Väst- och Sydsverige.
- Fantastiskt att få komma till Göteborg och Malmö med Änglagård. Extra roligt att det blir med den originalensemble som var med och skapade denna utsålda mega-succé på Oscarsteatern, säger Fredrik Kempe.
- Det är ärligt talat overkligt att vår musikal tas emot med sådan värme från publiken, som fortsätter strömma till. Det här är mer än vi vågade hoppas på. Jag längtar nu till att få möta publiken i Göteborg och Malmö, dessutom med original-casten, säger Edward af Sillén.
I vår är det för övrigt 30 år sedan Helen Sjöholm slog igenom brett och det skedde just i Malmö, där hon spelade titelrollen i Björn och Bennys musikal Kristina från Duvemåla.
- Det ska bli så roligt att få ansluta till Änglagård igen. Jag har längtat efter Rut och alla de andra i Yxared, säger Helen Sjöholm.
Änglagård Malmö, Malmö Arena: Spelperiod 22-31 maj Göteborg, Scandinavium: Spelperiod 5-14 juni
Änglagård produceras av Vicky Nöjesproduktion och 2Entertain. Uppsättningen av musikalen i Malmö och Göteborg görs i ett samarbete med Krall Entertainment.
Filmens upphovsman - Colin Nutley
Kompositör och sångtexter - Fredrik Kempe
Regissör - Edward Af Sillén
Manusförfattare - Edward Af Sillén och Daniel Réhn
Arrangemang - Karl-Johan Ankarblom
Exekutiv producent - Vicky von der Lancken
Producent - Johan von der Lancken
Koreograf - Per-Magnus Andersson
Scenograf - Lars Östbergh
Kostymdesign - Annsofi Nyberg
Medproducent – 2Entertain, Bosse Andersson
Skådespelare i urval
Rut Flogfält - Helen Sjöholm
Gottfrid Pettersson - Tommy Körberg
Zac - Lindy Larsson
Fanny Zander - Tuva B Larsen
Axel Flogfält - Fredrik Lycke
Kapellmästare Johan Siberg
------
Föreställningens längd - c:a 3 tim inkl paus
Åldersgräns - Rekommenderas från 7 år
Regional medproducent – Patrik Krall
2Entertain part of Moment Group
Nyckelord
Bilder



























Länkar
Följ Moment Group
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Moment Group
Peter Jöback i stjärnmusikal på Oscarsteatern11.2.2026 18:19:11 CET | Pressmeddelande
Succémusikalen ”Chicago” har premiär på Oscarsteatern den 10 september. Peter Jöback är handplockad till den manliga huvudrollen. – Det ska bli en utmaning, säger skådespelaren. Som de ikoniska rivalerna Roxie Hart och Velma Kelly ser vi systrarna Ellen och Hanna Lindblad.
Vallarna fyller 30 år & Dag-Otto gör comeback i sommarens Saltstänk & Smuggelsprit.10.2.2026 11:58:44 CET | Pressmeddelande
För 30 år sedan startade Sveriges största buskis-teater och nu stundar jubileum med sommarens nya föreställning ”Saltstänk & smuggelsprit” på Vallarna med två av originalen på scen. Premiär 28 juni på Vallarnas friluftsteater.
Apelgren och Nielsen i svensk succémusikal27.1.2026 17:00:00 CET | Pressmeddelande
Kay och Carin Pollaks ”Så som i himmelen” är en milstolpe i svensk film- och teaterhistoria. Nya uppsättningen får premiär 17 september på Lorensbergsteatern i Göteborg. Peter Apelgren och Sanna Nielsen spelar två av de ledande rollerna.
Moment Group stärker sin finansiella ställning genom att sälja innehavet i Tickster för 62,5 msek29.12.2025 15:16:33 CET | Pressmeddelande
Moment Group AB har idag ingått avtal om att sälja hela sitt innehav om 18,7 % i Tickster AB till en köpeskilling om 62,5 msek. Denna affär är strategisk och i linje med beslutet om att fokusera på kärnaffären och tydliggöra de underliggande värdena i koncernen. Affären ger en reavinst om ca 49 msek och stärker likviditeten med 62,5 msek.
Stor turné nästa år: Succékvartetten från Jersey Boys återförenas9.12.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter mer än tio år återförenas Peter Johansson, Bruno Mitsogiannis, David Lindgren och Robert Rydberg i den nya showen Oh What a Night, som har premiär den 3 oktober i Skellefteå innan den ger sig ut på turné i landet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
