Sveriges Lärarstudenter om lärarutbildningsutredningen: – Äntligen hoppfulla.
I dag presenterades förslagen i Peter Honeths lärarutbildningsutredning. Bland annat föreslås höjda antagningskrav för att komma in på en förskollärar- eller lärarutbildning och mer ämnesdidaktik.
– Det är glädjande att se att man tar Sveriges framtid på allvar. Ska vi utbilda fler lärare behöver de som går en förskollärar- eller lärarutbildning ges rätt förutsättningar att lyckas, säger Adam Kedert, ordförande för Sveriges Lärarstudenter.

Samtidigt föreslås lärosätena högre ekonomiska anslag som ska väga upp för färre studenter.
– Kan man inte säkerställa en god ekonomi för lärosätena så kan man inte säkerställa Sverige som kunskapsnation. Det är därför glädjande att utredningen föreslår detta, trots att det egentligen inte ingick i deras uppdrag. Vi har lyft detta gång på gång, att man kan justera innehållet hur mycket man vill, men utan en bättre ekonomi blir förslagen meningslösa. Med en säkerställd finansiering kan vi äntligen känna hopp, Säger Adam Kedert.
Utredningen föreslår också förändringar i innehållet i utbildningarna med fokus på bland annat mer skolnära undervisning och evidensbaserade undervisningsmetoder.
– Vi hör gång på gång hur såväl studenter som nyexaminerade lyfter problematiken med att utbildningarna är för långt från verkligheten, och inte förbereder en för yrket. Nu ska vi studenter möta fler yrkesaktiva lärare, genom hela utbildningen, och de metoder som lärs ut ska vara förankrade i vetenskapen och vår yrkespraktik.
Nyckelord
Kontakter
Pressjour Sveriges Lärare
Tel:08-502 715 15press@sverigeslarare.seFelix LideriKommunikatör
Tel:+46707874226felix.lideri@sverigeslarare.seFölj Sveriges Lärare
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Lärare
Ny rapport: Elevers tillgång till legitimerade lärare mer ojämlik än någonsin13.1.2026 07:15:19 CET | Pressmeddelande
En ny rapport från Sveriges Lärare visar hur ojämlik den svenska skolan har blivit när det gäller elevers rätt till legitimerade lärare. I dag undervisas över 30 procent av eleverna i grundskolan av obehöriga – och barns tillgång till utbildade lärare avgörs allt oftare av bakgrund, bostadsort och skolval.
Stockholms tingsrätt ger lärarna rätt: Staten ansvarig för diskrimineringen av gravida lärare5.1.2026 15:07:15 CET | Pressmeddelande
Stockholms tingsrätt har nu meddelat den första domen som avser statens ansvar för diskriminering av gravida lärare i samband med att de förbjöds att arbeta. Domstolen konstaterar att de gravida lärarna har rätt till ersättning för inkomstförlusten de gjort under arbetsförbuden liksom att de varit berättigade till diskrimineringsersättning om 60 000 kronor.
Sveriges Lärare: Barnens och lärarnas hälsa sätts på spel2.12.2025 12:26:26 CET | Pressmeddelande
Lärare i förskolan kämpar med hög stress, har ansvar för fler barn och arbetar fler timmar än sina nordiska kollegor, visar ny internationell studie. Drygt fyra av tio av förskolepersonalen tror att de har lämnat yrket inom fem år. -Det här är katastrofalt och något vi larmat om länge, säger Pia Rizell, vice ordförande för Sveriges Lärare.
Ny ledning för Sveriges Lärarstudenter16.11.2025 15:22:19 CET | Pressmeddelande
I helgen samlades Sveriges Lärarstudenter, med 30 000 medlemmar från hela landet, till kongress i Uppsala. Lärarstudenterna beslutade om nya politiska ställningstaganden för utbildning, skola och professionen, samt valde en ny nationell styrelse.
Våldet tar över fritidshemmen – åtta av tio lärare larmar: ”Det har blivit vardag”6.11.2025 07:03:00 CET | Pressmeddelande
Hot och våld mellan barn har blivit vardag i svenska skolor – och fritidshemmen är värst drabbade. En ny rapport från Sveriges Lärare visar att mer än åtta av tio lärare i fritidshem har bevittnat hot och våld mellan elever.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum