Damlandslandslaget laddade inför World Cup med träningsläger i Helsingborg
I helgen hade damlandslaget i bowling träningsläger i Helsingborg inför World Cup. Mästerskapet spelas den 7-14 januari i Hongkong.
– Det var ett givande läger och vi ser verkligen fram emot mästerskapet, säger Josefin Hermansson.
Mästerskapets oljeprofil blev officiell ett par dagar innan lägret så vid lördagens dubbla pass tränade det svenska laget för fullt på den 47 fot långa profilen.
– Det var bra att få träna på profilen och kunna ge lite tips till varandra kring vad som blir viktigt att tänka på. Det är en väldigt svår profil och jag tror att det kommer bli lägre resultat i mästerskapet än vad vi är vana vid. Den är väldigt utslagsgivande och jag hoppas att det kommer att gynna oss, säger Anna Andersson och fortsätter:
– När vi tränade på profilen i helgen så upplevde jag den som väldigt tempokänslig. Det gäller att göra rätt klotval och det återstår att se hur offensivt man vågar spela i mästerskapet beroende på resultatnivån.
Josefin Hermansson tycker också att profilen är utmanande.
– Det gäller att ha tålamod i spelet och att vara open-minded. Sedan är mästerskapshallen i Hongkong precis nybyggd så profilen kanske upplevs annorlunda där jämfört med i Helsingborg, säger Hermansson som likt Anna Andersson var nöjd med helgen.
– Det var ett givande läger och vi fick en bra överblick kring vad som blir viktigt att fokusera på de kommande veckorna. Mycket handlar om att skala ned och välja ut de viktigaste bitarna i träningen - så att man inte gör för många olika saker. För mig kommer det att bli en del upplinjering och fokus på vissa tekniska detaljer. Sedan är det framförallt spärrspelet som blir viktigt.
World Cup spelas den 7-14 januari och det svenska laget reser till Hongkong den 2 januari.
– Det är lite speciellt att ha ett mästerskap precis efter jul och nyår. Det gäller att planera så att man hinner med alla träningar och fixa allt i materialväg då det är en hel del röda dagar. Jag kommer att träna på mästerskapsprofilen och fokusera mycket på spärrspelet som blir extra viktigt när det är en svår profil, säger Anna Andersson.
Tävlingar står också på programmet i de kommande förberedelserna. Nästa helg ska hela laget spela Smålandstouren i Nässjö och helgen efter åker Anna Andersson, Josefin Hermansson och Nora Johansson och spelar Europatourtävlingen i Mora.
– Det känns positivt att få in flera tävlingsserier. Jag kommer även spela några mindre tävlingar i Skåne kring jul och nyår, säger Anna Andersson.
Under lägrets andra dag genomfördes diskussionspass med fokus på målsättningar och gemensam värdegrund. Blågult går in som regerande mästare i World Cup och de samtalade om hur de ska hantera det på bästa sätt.
– Det blir en ny utmaning för oss att försöka försvara lagguldet. Samtidigt försöker vi lämna det förra mästerskapet bakom oss. Det är helt nya förutsättningar den här gången. Men vi ser verkligen fram emot mästerskapet och det ska bli väldigt roligt, säger Josefin Hermansson.
Sveriges lag i World Cup:
Anna Andersson, Spader Dam, Helsingborg
Josefin Hermansson, Team X-Calibur BK, Partille
Nora Johansson, Spader Dam, Helsingborg
Jenny Wegner, Spader Dam/BK Femtionian, Helsingborg/Hässleholm
Förbundskapten Robert Andersson
Assisterande coach Louise Sonne
IBF World Cup 2025
När: 7-14 januari
Var: Hongkong, Kina
Bowling Center: Kai Tak Sports Park Bowling Centre
Tävlingsdistanser: Singel och lag
Det svenska damlandslaget i bowling har skördat stora framgångar de senaste åren:
EM 2024, Wittelsheim, Frankrike
8 medaljer varav 4 guld.
World Cup 2022, Sunshine Coast i Australien
Guld lag
EM 2022, Ålborg
14 av 17 möjliga medaljer i mästerskapet - 4 guld
Nyckelord
Kontakter
Linus WirénKommunikationsansvarigSvenska Bowlingförbundet
Tel:08 699 60 61linus.wiren@swebowl.seRobert AnderssonFörbundskapten
Förbundskapten för dam- och herrlandslaget samt U21- och juniorlandslaget i bowling.
Bilder
Länkar
Svenska Bowlingförbundet är centralorganisation för svensk bowling. Vi organiserar 17 000 bowlare i det unika svenska ligaspelet, tävlingar, svenska mästerskap, parabowling, utbildningar, världens näst bästa landslag och en bredd i världsklass. Bowling – en sport för alla – hela livet.
Följ Svenska Bowlingförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Bowlingförbundet
Förlust för Sverige i kvartsfinalen - utslagna ur World Cup13.1.2025 12:04:56 CET | Pressmeddelande
Det tog stopp för Sverige i kvartsfinalen i 4-manna mot Malaysia. Malaysia vann med 3-1 och Sverige är utslagna ur World Cup. – Det är en tomhet nu, säger Anna Andersson.
Sverige klara för kvartsfinal i World Cup12.1.2025 17:54:41 CET | Pressmeddelande
Efter en tuff och snårig väg är Sverige klara för kvartsfinal i World Cup. Det blev två segrar i söndagens spelpass i 4-manna. Blågult blev till sist åtta i matchspelet och knep den sista kvartsfinalplatsen. – Det är lite blandade känslor nu men vi är väldigt glada att vara i kvartsfinal, säger Anna Andersson.
8 svenskar vidare till söndagens finalspel i Ballmaster Open11.1.2025 23:21:17 CET | Pressmeddelande
Efter att finalsteg 1 spelats på lördagskvällen, så står det klart att 8 av de 32 kvarvarande finalisterna är från Sverige. Alex Joki, Adam Andersson och Teodor Samuelsson kvalade in som topp 16 och tog sig direkt till steg 2. James Blomgren, Carl Eklund, Elliot Moulin, Tobias Hogdin och William Svensson spelade sig vidare från finalsteg 1. – Förhoppningsvis har jag en en lika bra dag imorgon som idag, så får vi se hur långt det räcker, säger Adam Andersson som tog sig in i finalen i den allra sista starten.
Nora Johansson tar brons i singel i World Cup10.1.2025 13:33:47 CET | Pressmeddelande
Nora Johansson tar brons i singel i World Cup. Det blev förlust i semifinalen mot Birgit Noreiks, Tyskland, med 2-0 i serier. – Det är väldigt tungt nu. Imorgon kan jag nog känna stolthet över medaljen, säger Nora Johansson.
Nora Johansson klar för semifinal i singel i World Cup - medalj säkrad10.1.2025 09:37:26 CET | Pressmeddelande
Nora Johansson är vidare till semifinal i singel i World Cup efter att ha besegrat Bernice Lim, Singapore, med 2-1 i serier i kvartsfinalen. Johansson har därmed säkrat medalj i mästerskapet i Hongkong. I semifinalen ställs hon mot Birgit Noreiks, Tyskland, med start preliminärt 10.15 idag svensk tid.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum