”Vem har makten över tiden?” TCO lanserar podd om arbetslivets förändring
11.12.2024 07:00:00 CET | TCO | Pressmeddelande
Tillsammans med experter djupdyker TCO i de stora trenderna och förändringarna på arbetsmarknaden i den nya samtalsserien Framtiden pågår.

– Vi ser hur till exempel AI, klimatomställning och distansarbete formar om hur vi gör saker i arbetslivet och vilka jobb som finns. Tillsammans med kunniga personer kommer jag prata om vad det innebär för alla oss som arbetar, säger TCO:s samhällspolitiska chef Charlotta Helge, som kommer leda samtalen.
Under det senaste året har debatten varit intensiv om för- och nackdelar med förkortad arbetstid och ett av TCO-förbunden, Vårdförbundet, hade frågan som fokus för en arbetsmarknadskonflikt. Det första avsnittet är ett reflekterande samtal som vrider och vänder på vem som har makten över tiden och olika aspekter av arbetstidsfrågan. Gäster är TCO:s ordförande Therese Svanström och forskaren Lena Lid Falkman, som bland annat genomför en studie inom det globala forskningsprojektet Four Day Week.
Charlotta Helge:
– Det blir ett spännande samtal om såväl villkor som arbetsmiljö och produktivitet. Har vi hittat den gyllene lösningen med åtta timmars arbetsdag?
I kommande avsnitt medverkar bland annat idéhistorikern Maja Fjaestad och arkitekturforskaren Christina Bodin Danielsson.
Framtiden pågår kommer finnas i videoformat på YouTube och i ljudformat där poddar finns. Första avsnittet släpps 11 december, och två ytterligare i januari.
Kontakter
Jonas MellqvistKommunikationschef
Tel:08-782 91 17Tel:072-092 88 70jonas.mellqvist@tco.seLänkar
Om oss
TCO är en partipolitiskt fristående centralorganisation som samlar 12 fackförbund med 1,2 miljoner medlemmar.
Vår uppgift är att påverka politiken och samhällsutvecklingen för goda villkor i arbetslivet. Det gör vi genom att ge röst åt professionella och välutbildade människors behov av trygghet, utveckling och välfärd.
Läs mer på www.tco.se
Följ TCO
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från TCO
Nytt A-kasseindex: Bara 17 procent av tjänstemännen får 80 procent av lönen26.9.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Allt färre tjänstemän får den ersättning som arbetslöshetsförsäkringen är tänkt att ge. TCO:s nya A-kasseindex visar att endast 17 procent av de heltidsarbetande tjänstemännen kan få 80 procent av sin tidigare lön från a-kassan vid arbetslöshet. En viktig förklaring är att taket i a-kassan inte har följt löneutvecklingen. Samtidigt har ersättningen börjat trappas ned snabbare.
Majoritet tror att kommunen är dåligt rustad för extremväder – glapp mellan risker och klimatanpassning i Gävleborg25.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Mer än varannan tjänstemän tror att den egna kommunen är dåligt rustad för att möta klimatrelaterade händelser, visar TCO:s nya rapport. I Gävleborg finns ett glapp mellan klimatrisker och kommunernas arbete med att klimatanpassa samhället.
Majoritet tror att kommunen är dåligt rustad för extremväder – stora utmaningar i Norrbotten25.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nio av tio tjänstemän oroar sig för extremväder i Sverige redan i år. Samtidigt tror 55 procent att den egna kommunen är dåligt rustad för att möta klimatrelaterade händelser, visar TCO:s rapport. I Norrbotten visar finns ett glapp mellan risker och hur långt kommunerna kommit med klimatanpassningen.
Majoritet tror att kommunen är dåligt rustad för extremväder – översvämningsrisk i Uppsala25.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nio av tio tjänstemän oroar sig för extremväder i Sverige redan i år. Samtidigt tror 55 procent att den egna kommunen är dåligt rustad för att möta klimatrelaterade händelser, visar TCO:s nya rapport. I Uppsala län finns ett glapp mellan klimatrisker och kommunernas klimatanpassningsarbete.
Majoritet tror att kommunen är dåligt rustad för extremväder – Blekinge riskområde för kustöversvämning25.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nio av tio tjänstemän oroar sig för extremväder i Sverige redan i år. Samtidigt tror 55 procent att den egna kommunen är dåligt rustad för att möta klimatrelaterade händelser, visar TCO:s nya rapport. I Blekinge län finns ett glapp mellan klimatrisker och kommunernas arbete med att klimatanpassa samhället.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum