Här är årets företagare i Solna
Vinnaren av priset Årets företagare i Solna är korad. Priset delades ut på årets sista upplaga av Solna Frukostbricka. Samtidigt avslöjades vinnarna av Årets unga affärsidé och Årets CSR -pris.
![Från vänster till höger: Sara Kukka-Salam, kommunstyrelsens ordförande i Solna och Andreas Odén, vd på Starbay och vinnare av årets företagare.](/data/images/public/1905454/3728305/6909921b-9736-4ff9-939f-b020e15e608e-w_720.jpg)
Solna Frukostbricka arrangeras av Solna stad och är ett återkommande event som riktar sig till det lokala näringslivet. På årets sista Frukostbricka prisades Årets företagare i Solna – och vinnaren är Andreas Odén, vd på produktionsbolaget Starbay AB. Starbay producerar bland annat sportdokumentärer till flera svenska tv-kanaler.
Priset Årets unga affärsidé gick till Abdullah Hariss Qurashi och Omar Ahmed, Portabel Health. Årets CSR-pris tilldelades Max Hamburgare (Westfield Mall of Scandinavia och Skytteholm).
Årets företagare 2024: Starbay
Andreas Odén, vd på produktionsbolaget Starbay AB, har en genuin vilja att lyfta människan bakom en prestation. Med kunskap och lång erfarenhet inom sitt område har han utvecklat sitt bolag organiskt och med framgång. Andreas Odén visar att drivkrafter som lust och passion – och en vilja att alltid leverera på högsta nivå ger goda resultat. Starbay erbjuder unga praktikplatser och möjlighet att växa i sina roller. Hälsa och hållbarhet är fokus både för personal och det de producerar.
Årets unga affärsidé 2024
Abdullah Hariss Qurashi och Omar Ahmed har skapat Portabel Health, en innovativ plattform som effektivt kopplar ihop vårdinstitutioner med kvalificerade yrkesverksamma för att möta bemanningsutmaningar inom vården. Genom smart teknik förbättras resursanvändningen och patientvården, vilket gör dem till en inspirerande förebild för hållbar och modern samhällsutveckling.
Årets CSR-pris 2024
Max Hamburgare (Westfield Mall of Scandinavia och Skytteholm) har visat ett starkt engagemang för socialt ansvar genom att ge unga en väg in i arbetslivet. Genom att erbjuda sommarjobb, bekosta hälften av lönerna och därefter anställa flera av ungdomarna, har Max bidragit till att stärka unga på arbetsmarknaden. Dessutom har företaget öppnat sina dörrar för praktikanter som står långt ifrån arbetslivet, vilket visar på ett inkluderande och långsiktigt engagemang för samhället.
Bilder
![Abdullah Hariss Qurashi och Omar Ahmed vann årets unga affärsidé med Portabel Health.](/data/images/public/1905454/3728305/b88a58c0-8db8-4fe3-b939-df0cfa2c6042-w_240.jpg)
![Max Hamburgare (Westfield Mall of Scandinavia och Skytteholm) tog hem årets CSR-pris.](/data/images/public/1905454/3728305/1279422d-ce0b-487b-b7e9-b24a38909725-w_240.jpg)
Följ Solna stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Solna stad
Ett tryggt, trivsamt och levande Bagartorp19.12.2024 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Ett nytt centrum och omkring 250 hyresrätter ska byggas. Befintliga hus ska renoveras, ett nytt torg anläggas och gröna ytor samt förbättrade promenadvägar skapas. Bagartorp ska bli ett tryggt, trivsamt och levande bostadsområde.
Enklare att boka lokaler i Solna18.12.2024 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Solna stad ska utöka möjligheten att hyra ut kommunala lokaler till föreningslivet. Under året har flera åtgärder vidtagits för att göra det lättare att boka lokaler i staden.
Nya bostäder i Bergshamra17.12.2024 10:01:00 CET | Pressmeddelande
I området sydost om Kraus Torg i Bergshamra ska det byggas upp till 150 nya lägenheter, LSS-bostäder, en förskola och en ny livsmedelsbutik. Projektet är en del av Solnas strategi för att utveckla Bergshamra med fler bostäder och ökad samhällsservice.
Ny chef för barn- och utbildningsförvaltningen9.12.2024 16:00:00 CET | Pressmeddelande
Maria Gyllenberg, idag tillförordnad chef för barn- och utbildningsförvaltningen, föreslås bli ny chef för förvaltningen.
Hyresrätter ska byggas i Ritorp och Huvudsta3.12.2024 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Kommunstyrelsen har beslutat att Resona och Sveafastigheter får markanvisningar att bygga uppemot 340 hyresrätter i Solna. Marken som bostäderna ska byggas på ska upplåtas med tomträtt. Projekten inkluderar även byggandet av trähus.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum