Många möjligheter till ett aktivt jullov i Stockholms stad
Under jullovet finns många olika aktiviteter i stadens simhallar riktade till barn och unga. Inga förkunskaper behövs och många aktiviteter är gratis. Utöver det har många skridskoisar öppnat runt om i staden.

– I Stockholm ska alla barn och unga erbjudas en meningsfull fritid, även på loven. Därför är det viktigt att det finns gratis idrottsaktiviteter att sysselsätta sig med. Så passa på att spela fotboll i den lokala idrottshallen, gymma med en instruktör eller varför inte prova på simhopp, säger Maria-Elsa Salvo (S), idrottsnämndens ordförande.
I stadens kalendarium finns alla aktiviteter listade, och på denna länk är alla aktiviteter i stadens simhallar som riktar sig mot barn och unga samlade.
Förutom alla aktiviteter i stadens sim- och idrottshallar under ledning av idrottsföreningar eller idrottsförvaltningens medarbetare, så öppnar staden upp skridskoisar allt eftersom. I ishallarna är det allmänhetens åkning vissa tider och de konstfrusna isarna utomhus erbjuder spontan skridskoåkning. När vädret tillåter spolas även naturisar och sjöisarna plogas. Vilka skridskoisar som finns runt om i staden finns på stadens sida om skridskoisar. Kom ihåg att skridskoåkning på sjöisarna alltid sker på eget ansvar!
Än så länge lyser snön med sin frånvaro, och det behövs ihållande kyla i minst tio dagar för att kunna tillverka tillräckligt med snö för att öppna stadens skidspår. Så fort det är möjligt kommer även skidspåren att öppna. Här finns information om stadens skidspår.
– Vi och våra anläggningar är redo för att ta emot alla jullovslediga i Stockholm, säger Marina Högland, idrottsdirektör i Stockholms stad. Medan andra har ledigt så växlar vi upp vår verksamhet på loven för att kunna erbjuda ett aktivt jullov för de som är hemma i Stockholm. Vi är stolta att kunna erbjuda stockholmarna en sådan bredd i utbudet, så ta chansen till ett aktivt jullov i våra anläggningar!
Stadens samlade utbud av motion och träning hittar du alltid på sidan Motionera.stockholm.
Nyckelord
Följ Stockholms stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stockholms stad
Dags att söka skola13.1.2026 14:40:30 CET | Pressmeddelande
Barn födda 2020 ska börja skolan i höst och nu är det dags att söka plats. Den 15 januari öppnar e-tjänsten söka skola på Stockholms stads webbplats. Där kan vårdnadshavare logga in och söka skola till sina barn.
Ny rektor på Grimstaskolan13.1.2026 10:49:19 CET | Pressmeddelande
Fredrik Olsson blir ny rektor på Grimstaskolan i Hässelby-Vällingby. Han har tidigare jobbat som rektor på skolor i Karlskrona och Ekerö kommun och som lärare på både högstadiet och gymnasiet i Karlskrona.
Nu öppnar skidspår runt om i Stockholm!9.1.2026 08:08:30 CET | Pressmeddelande
Snön som fallit de senaste dagarna möjliggör skidspår på flera olika ställen runt om i Stockholm, till glädje för alla som gillar längdskidåkning.
Skridskons dag 202629.12.2025 09:00:00 CET | Pressinbjudan
Skridskons dag är idrottsförvaltningens återkommande evenemang med massor av roliga aktiviteter på is! Dagen går traditionsenligt av stapeln på trettondagen, den 6 januari, och lockar flera tusen besökare varje år.
Ny utställning om Stockholms simhallar15.12.2025 15:11:01 CET | Pressmeddelande
I utställningen Simhallen – en livsviktig mötesplats berättas historien om hur Stockholms simhallar länge speglat vår samtid. Utställningen visas i Stockholmsrummet på Kulturhuset och pågår till den 1 mars.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum