Första spadtaget för Rosenlundsskolans nya byggnad
Rosenlundsskolan kommer få en ny byggnad för anpassad grundskola. Byggnaden kommer även innefatta lokaler för praktisk-estetiska ämnen som slöjd, hemkunskap och musik. Under onsdagen, 18 december, togs första spadtaget för byggnationen.

Representanter från barn- och utbildningsnämnden, utbildningsförvaltningen, tekniska kontoret och generalentreprenören Wästbygg tog tillsammans med elever och personal från Rosenlundsskolan de första ceremoniella spadtagen för byggnationen av en ny byggnad på Rosenlundsskolans område. De medverkande berättade om vikten av en ny byggnad och lokaler för anpassade grundskolan.
- Äntligen kan vi starta byggnationen av den anpassade grundskolan på Rosenlundskolans område. Arbetet startade 2020 med planarbete och det är väldigt roligt att stå här idag och ta första spadtaget. Vi vill skapa en miljö för elever och personal kan utvecklas, vara kreativa och trygga i, berättar Karin Blom, projektledare Jönköpings kommun.
Lokal inspiration i interiören
Invändigt kommer lokalerna inspireras av bland annat John Bauers verk, rosariet på Rosenlund och Vättern. Byggnaden kommer bland annat utrustas med ett grupprum till varje klass och hiss vilket kommer öka tillgängligheten och arbetsmiljön för både personal och elever.
Byggnationen beräknas vara färdig till höstterminen 2026.
Kreativ utemiljö som bidrar till god ljudmiljö
I projektet ingår även att bygga en interngata för skolskjuts samt att iordningsställa utemiljön för den anpassade grundskolan samt mellanstadiet. Skolgårdens utemiljö kommer att utformas för att en god ljudmiljö ska uppnås, bullerplank mot Hermansvägen sätts upp, absorbenter monteras på befintliga gymnastikhallen och mjukt markmaterial har prioriterats på skolgården.
De gamla lokalerna för slöjd och hemkunskap kommer på sikt att rivas.
Nyckelord
Kontakter
Karin Blom
Projektledare, Jönköpings kommun
Tfn 036-10 28 98
karin.blom@jonkoping.se
Erik BergerKommunikationsstrateg press och kris
Tel:036-10 57 22Tel:072-57 49 400erik.berger@jonkoping.seBilder


Jönköpings kommun
I Jönköpings kommun arbetar omkring 13 000 medarbetare för att ge våra drygt 147 000 invånare välfärd och service av hög kvalitet. Läs mer om våra verksamheter på kommunens webbplats.
Följ Jönköpings kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Jönköpings kommun
Detaljplan på Kålgården ska ut på granskning igen19.3.2025 13:59:58 CET | Pressmeddelande
Detaljplanen för Kålgården 1:1 etapp 1 i centrala Jönköping kommer att gå ut på en ny granskning under 2025. Detta görs för att säkerställa att tydlig information har nått ut till alla som anses vara berörda. Innan den nya granskningen genomförs mindre justeringar i planförslaget.
Konstnär utsedd till konsten inomhus i nya Rosenlundsbadet18.3.2025 15:16:54 CET | Pressmeddelande
Den internationellt erkända konstnären Dana Awartani har utsetts att skapa konst för det nya Rosenlundsbadets inomhusmiljö. Konsten kommer att vara en viktig del av besökarnas upplevelse och bidra till att skapa en unik atmosfär i badhuset.
Bygget av ny friidrottshall på Råslätt startar 202513.3.2025 08:15:00 CET | Pressmeddelande
Under 2025 inleds bygget av en ny friidrottshall vid Råslätts IP. Första steget är att anlägga en ny parkering mellan fotbollsplanen och Värnamovägen. När den står klar hösten 2025 påbörjas själva hallbygget, som beräknas vara färdigt hösten 2027.
Begränsad vattenförsörjning i stora delar av Månsarp och Taberg12.3.2025 14:21:09 CET | Pressmeddelande
Under onsdag förmiddag inträffade en större driftstörning på vattennätet i Månsarp och Taberg vilket påverkar vattenförsörjningen i ett större område. Tekniska kontoret har varit på plats och felsökt störningen, bedöma hur stort område som berörs och ställt ut tillfälliga vattenstationer.
Pressinbjudan: Kommunens kontaktcenter i Juneporten – nu ännu mer tillgängligt för dig10.3.2025 08:00:00 CET | Pressinbjudan
Kontaktcenter i Juneporten har byggt om för en mer välkomnande och tillgänglig service till kommunens invånare, besökare, företag och föreningar. Kommunstyrelsens ordförande Ann-Marie Nilsson nyinviger kontaktcenter vid ett öppet hus den 12 mars.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum