De första vinnarna av EFN:s tv-pris till Masses Minne
Tidernas första vinnare av ”EFN:s tv-pris till Masses Minne” har presenterats.
I måndags tog de emot sina priser under en gala i Stockholm.
– Det finns så många duktiga kollegor som gör jobbet bakom kameran och de vill vi lyfta fram, säger Anders Kraft som ledde galan.

För att hylla minnet av film- och tv-branschlegendaren Mats “Masse” Söderströms gärning har EFN instiftat tv-priset Masses Minne för att årligen belöna tre personer som är skickliga bakom kamerorna. Prisets syfte är att uppmärksamma dem som gör eller har gjort extraordinära insatser i tv-produktioner.
Vinnarna presenterades i en direktsänd ceremoni på Bio Skandia i Stockholm och de tre lyckliga är Matilda Jäderholm, Christoffer Ainek och Isabelle Kardevall.
– Det var en speciell stund, en intim gala i varmt ljus med vänner, kollegor och familj på plats. Det var härligt att belöna de utvalda i Masses anda och för en gammal tv-räv som mig var det skönt att köra lite sändning igen, säger Anders Kraft.
Strax innan pristagarna presenterades höll EFN:s styrelseordförande Johan Lagerström ett tal där han delade med sig av tankarna bakom priset.
– Vi vill hedra Masses minne på Masses sätt. För Masse var alla i ett produktionsteam lika viktiga, alla behövdes, därför har vi inga kategorier. Vi vill, som Masse, se alla. Han hade aldrig någon enskild favorit, det är därför vi har tre pristagare, utan inbördes ranking. Det är så vi vill att Masse ska bli ihågkommen och vi på EFN kommer aldrig att glömma Masse, säger Lagerström.
Juryns motiveringar:
Matilda Jäderholm – ”Med professionalism, lugn och noggrannhet i alla lägen skapar denna person trygghet för kollegor och fantastiska resultat i produktionerna. Med sitt engagemang, imponerande tekniska kunskaper och positiva energi är hon en förebild som alltid gör det lilla extra!”
Christoffer Ainek – ”Genom att förklara komplexa utmaningar och vända dem till möjligheter är denna person en oumbärlig tillgång för produktionerna. En lagspelare med drivkraft som alltid sätter publiken i fokus och besitter en unik social förmåga som skapar en inkluderande arbetsmiljö för sina kollegor.”
Isabelle Kardevall – ”Från kameraoperatör till bildproducent för stora direktsända evenemang visar denna person på både professionalism och stor ansvarskänsla. Extremt noggrann, flexibel och lösningsorienterad och tar sig an varje utmaning med positiv och inspirerande energi.”
Bilder




Länkar
Om oss
EFN Ekonomikanalen sprider kunskap om ekonomi. Vi vänder oss till den ekonomiintresserade allmänheten. Kanalen är rikstäckande, alla våra inslag och program är reklamfria och det kostar ingenting att ta del av våra program, reportage och intervjuer. Kanalen har utsetts till Sveriges bästa ekonomikanal fem år i rad, senast 2021. EFN Ekonomikanalen drivs av en oberoende redaktion och ägs av Handelsbanken.
Vi finns på EFN.se och i sociala medier.
Följ EFN Ekonomikanalen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från EFN Ekonomikanalen
Sikt – en ny bokserie om ekonomi och samhälle20.3.2025 07:04:00 CET | Pressmeddelande
EFN Bok, i samarbete med bokförlaget Volante, lanserar nu bokserien Sikt – med inriktning på ekonomi och samhälle. Fyra böcker är planerade för det närmaste året. EFN Bok vill med detta nyskapande bokprojekt erbjuda lärorika och underhållande böcker.
Martin Kellerman gör comeback – i EFN Finansmagasinet6.3.2025 13:30:00 CET | Pressmeddelande
Fredrik Strage har intervjuat den legendariske serieskaparen Martin Kellerman som nu kommer att medverka regelbundet i EFN Finansmagasinets vetenskapssidor med en kalender med historiska datum. – Jag är så oerhört glad att Martin är tillbaka vid ritbordet. “Dessa tider” är populärvetenskap när den är som bäst. Kunskap är inte bara viktigt, det är också roligt och vackert, säger Martina Stenström, redaktionschef för EFN Vetenskap.
EFN lanserar EFN Finansmagasinet – en ny tidning6.3.2025 10:08:37 CET | Pressmeddelande
EFN breddar sitt erbjudande och lanserar nu EFN Finansmagasinet, ett helt nytt affärsmagasin för alla som vill hålla sig uppdaterade om ekonomi, börs och näringsliv. – Vi vill sprida kunskap och för det uppdraget finns inget bättre än journalistik. Vi har lanserat en ny sajt, en ny app – och vill så klart också leverera en fullmatad tidning, säger Magnus Alselind, CTO på EFN och chefredaktör för EFN Finansmagasinet.
EFN Finansmagasinet stärker upp redaktionen ytterligare28.2.2025 08:03:00 CET | Pressmeddelande
EFN Finansmagasinet förstärker. – Det är mycket glädjande att reportrar, redaktörer och analytiker av hög klass väljer att ansluta till vår satsning på kvalitetsjournalistik, säger Magnus Alselind, chefredaktör på EFN Finansmagasinet.
Premiär för snabba nyheter på nästa nivå: EFN Update24.2.2025 09:02:00 CET | Pressmeddelande
Korta nyhetssändningar med allt det senaste – från börsreaktioner till stora ekonomiska nyheter. Och en visuell upplevelse utöver det vanliga. Det blir verklighet när EFN stärker upp sin bevakning ytterligare och levererar EFN Update.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum