Dags för premiär för Sverige i para-VM i bowling
Natten till måndag debuterar det svenska laget i para-VM i Hongkong. Ett historiskt ögonblick då det är första gången någonsin som Sverige deltar i para-VM i bowling.
– Vi har haft fina förberedande dagar och det känns härligt att det är dags nu, säger förbundskapten Mia K. Årberg.

Det svenska paralandslaget kom till Hongkong i onsdags och har haft några förberedande dagar inför mästerskapet. Första träningen genomfördes i torsdags och i fredags stod den officiella träningen på programmet där de fick spela på den 47 fot långa oljeprofilen som gäller vid mästerskapet.
– Det har sett jättebra ut på träningspassen. Hela truppen är sammansvetsad och det känns väldigt positivt i gruppen, säger förbundskapten Mia K. Årberg.
I fredags genomfördes även invigningen. Para-VM drog igång i lördags men Sverige kliver in i mästerskapet först under måndagen då TPB4 (intellektuell funktionsnedsättning) ska spela serierna i 4-manna. Sverige har dock inte fullt lag så de är inte med och tävlar i 4-manna men spelar de sex serierna, då det ingår i All Event där alla serier i mästerskapet räknas ihop.
Kl 02.15 i natt svensk tid börjar Sabina Nilsson, Lisa Nordström Green, Eddie Engström och Robin Ljungkvist spela i 4-manna. Ett historiskt ögonblick då det är första gången någonsin som Sverige deltar i para-VM i bowling.
– Vi har jobbat febrilt för att nå hit med svensk parabowling så det är fantastiskt att det är dags nu. Vi går in i 4-manna som att det är en vanlig tävlingsdistans och det är viktigt att samla så mycket poäng som möjligt då det är en del av All Event, säger Mia K. Årberg.
Richard Norén och Gunnar Wanneberg börjar spela i TPB8, rullstolsklassen, på onsdag då singeldistansen står på programmet.
Sveriges lag:
TPB4 intellektuell funktionsnedsättning
Sabina Nilsson, Team Baltzar BC, Motala
Lisa Nordström Green, Team X-Calibur BK, Partille
Eddie Engström, FF Österlen
Robin Ljungkvist, Götene BK
Ledare: Mia K. Årberg
Ledare Mikael Engström
TPB8 rullstol
Richard Norén, Täby BwK
Gunnar Wanneberg, Täby BwK
Ledare: David Runefelt
Para-VM 2025
När: 18-24 januari
Var: Hongkong, Kina
Bowling Center: Kai Tak Sports Park Bowling Centre
Tävlingsdistanser: Singel, dubbel, lag, All Event ( Sverige tävlar inte i 4-manna i TPB4 eller 3-manna i TPB8 på grund av att de inte har fullt lag men spelar serierna då det ingår i All Event.
Upplägg para-VM
Varje tävlingsdistans spelas över sex serier. Den som får ihop högst slagning över sex serier är världsmästare.
Preliminärt tidsprogram för svenska laget i para-VM - svensk tid
Måndag 20 januari
02.15-05.15 4-manna - TPB4 intellektuell funktionsnedsättning (Sverige är inte med i 4-manna men spelar tävlingsserierna då det ingår i All Event).
Tisdag 21 januari
02.10-05.10 Singel TPB4 intellektuell funktionsnedsättning
Onsdag 22 januari
02.10-05.10 Dubbel TPB4 intellektuell funktionsnedsättning
06.10-09.10 Singel - TPB8 rullstol
Torsdag 23 januari
06.10-09.10 Dubbel - TPB8 rullstol
Fredag 24 januari
06.30-09.30 3-manna - TPB8 rullstol (Sverige är inte med i 3-manna men spelar tävlingsserierna då det ingår i All Event)
För det senaste om para-VM - kolla in Svenska Bowlingförbundets sociala medier:
Uppladdning inför para-VM i Svenska Bowlingpodden. Intervjuer med Mia K. Årberg, Lisa Nordström Green och Gunnar Wanneberg.
Nyckelord
Kontakter
Linus WirénKommunikationsansvarigSvenska Bowlingförbundet
Tel:08 699 60 61linus.wiren@swebowl.seJohanna SvenungssonVerksamhetsutvecklare parabowling, Svenska Bowlingförbundet
johanna.svenungsson@swebowl.seBilder



Länkar
Svenska Bowlingförbundet är centralorganisation för svensk bowling. Vi organiserar 17 000 bowlare i det unika svenska ligaspelet, tävlingar, svenska mästerskap, parabowling, utbildningar, världens näst bästa landslag och en bredd i världsklass. Bowling – en sport för alla – hela livet.
Följ Svenska Bowlingförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Bowlingförbundet
Tredje gången gillt för Teodor Samuelsson - vinner guld i elit-SM6.2.2025 06:45:00 CET | Pressmeddelande
Teodor Samuelsson storspelade vid SM-avgörandet i Borås och tar hem elit-SM efter finalseger över Robin Ilhammar med 290-220. Efter ett brons och ett silver tidigare så blev det tredje gången gillt för Samuelsson. – Det känns helt overkligt, säger Teodor Samuelsson.
Josefin Hermansson vann guld i elit-SM i bowling6.2.2025 06:30:00 CET | Pressmeddelande
Josefin Hermansson vann guld i elit-SM. I gårdagens final i Borås besegrade hon Jenny Wegner med 212-192. Det är Josefin Hermanssons första guld i elit-SM. – Det känns jättekul. Jag hade inte förväntat mig att det skulle gå så här bra idag, säger Josefin Hermansson.
Tredje gången gillt för Teodor Samuelsson - vinner guld i elit-SM5.2.2025 22:57:18 CET | Pressmeddelande
Teodor Samuelsson storspelade vid SM-avgörandet i Borås och tar hem elit-SM efter finalseger över Robin Ilhammar med 290-220. Efter brons och silver tidigare så blev det tredje gången gillt för Samuelsson som vinner guld i elit-SM för första gången. – Det känns helt overkligt, säger Teodor Samuelsson.
Josefin Hermansson vinner guld i elit-SM i bowling5.2.2025 21:52:13 CET | Pressmeddelande
Josefin Hermansson vinner guld i elit-SM. I finalen i Borås besegrade hon Jenny Wegner med 212-192. Det är Josefin Hermanssons första guld i elit-SM. – Det känns jättekul. Jag hade inte förväntat mig att det skulle gå så här bra idag, säger Josefin Hermansson.
Team Sweden-kvartett kämpar om SM-guldet i herrarnas final4.2.2025 18:36:40 CET | Pressmeddelande
Imorgon avgörs finalerna i bowlingens elit-SM under första dagen av SM-veckan i Borås. Det är en väldigt meriterad kvartett som intar banorna i herrarnas final och alla fyra spelare är med i Team Sweden. – Det kommer bli stentufft. Rätt beslut i rätt läge kommer att avgöra, säger James Blomgren.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum