Svensk medborgare begärd häktad för grov krigsförbrytelse och terroristbrott
Åklagare har i dag begärt en svensk medborgare häktad vid Stockholms tingsrätt misstänkt för grov krigsförbrytelse och terroristbrott i Syrien.
Den 24 december 2014 sköts ett flygplan tillhörande det jordanska flygvapnet ned i Syrien. Piloten tillfångatogs av Islamiska staten, IS, samma dag utanför Raqqa i Syrien.
Mannen som nu begärs häktad är misstänkt för att tillsammans och i samförstånd med andra gärningsmän tillhörande IS ha avrättat piloten. Mannen är misstänkt för att beväpnad och maskerad tillsammans med andra ha spärrat in piloten i en metallbur. Buren har därefter antänts av en av medgärningsmännen. Piloten hade ingen möjlighet att freda sig eller att söka hjälp och avled till följd av branden. Gärningen filmades och filmen, som utöver avrättningen, manifesterar IS propaganda och terroristbrottslighet, har fått omfattande spridning.
– IS har som en terroristorganisation verkat som en väpnad grupp i kriget i Syrien. Piloten var försatt ur stridbart skick och har i strid mot krigets lagar utsatts för en oerhört grym gärning. Att avrättningen sedan har filmats och att filmen har spritts är ytterligare en kränkning av hans person, säger senior åklagare Reena Devgun.
Avrättningen anses utgöra ett av de mest brutala mord som IS genomförde under kriget i Syrien.
– Filmen manifesterar ett tydligt budskap riktat mot stater som attackerat IS och sättet som filmen producerats och sedan spridits har kunnat skada ett land eller en mellanstatlig organisation. Det är en brutal film där man använt piloten som ett verktyg i IS propagandamaskineri. Ingen annan person har ställts inför rätta för den här gärningen och mannen som vi begärt häktad kommer vara den första där åtal kan komma att ske för den här händelsen, säger vice chefsåklagare Henrik Olin.
Brottsperioden är 24 december 2014 – 3 februari 2015.
Den svenska medborgaren är dömd i Belgien och i Frankrike för terroristbrottslighet och kommer att begäras överlämnad för att medverka vid en eventuell rättegång i Sverige.
Utredningen bedrivs gemensamt av Polismyndigheten, Nationella Operativa Avdelningen, och Säkerhetspolisen under ledning av åklagare från Riksenheten mot internationell och organiserad brottslighet och Riksenheten för säkerhetsmål.
Åklagarna är inte tillgängliga för ytterligare kommentarer förrän vid beslut i åtalsfrågan.
Målnummer i Stockholms tingsrätt: B 3980-24.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Dom i mål om folkmord, brott mot mänskligheten och grov krigsförbrytelse i Syrien7.2.2025 09:36:59 CET | Pressmeddelande
På tisdag den 11 februari kl. 11 meddelar Stockholms tingsrätt dom i ett mål där en kvinna är åtalad för folkmord, brott mot mänskligheten och grov krigsförbrytelse i Raqqa, Syrien, mellan åren 2014 och 2016. Domen är den första i Sverige som prövar den Islamiska statens angrepp mot den yazidiska minoriteten. Det är också första gången som åtal för brott mot mänskligheten väckts i Sverige. Åklagaren är tillgänglig för media på tisdag eftermiddag.
Åtal väcks för bl.a. försök till mord och grovt vapenbrott i Sundsvall7.2.2025 08:38:14 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag väckt åtal mot sex personer med olika koppling till en skottlossning som ägt rum mot och i en bostad i Sundsvall i oktober förra året. Åklagaren är tillgänglig för media.
Kommentar om grova brott i Örebro6.2.2025 13:18:51 CET | Pressmeddelande
Polismyndigheten arbetar intensivt med utredningen av de grova brott som inträffade i Örebro i tisdags. Åklagarmyndigheten deltar löpande i utredningen för att vara behjälplig med att fatta de beslut som behövs.
Åtal för försök till mord och grovt vapenbrott i Uppsala6.2.2025 08:46:28 CET | Pressmeddelande
Den 16 september 2024 avlossades skott mot en frisörsalong i centrala Uppsala. Flera personer befann sig i och vid lokalen och riskerade att träffas av kulorna. En 18-årig man åtalas nu för skjutningen och för innehavet av vapnet. En 15-årig flicka åtalas för grovt vapenbrott då hon dagen innan händelsen överlämnat vapnet till 18-åringen.
En person begärd överlämnad från Danmark för grovt vapenbrott och mord5.2.2025 11:38:22 CET | Pressmeddelande
Åklagare har begärt en 17-åring överlämnad till Sverige misstänkt för grovt vapenbrott kopplat till skjutningen mot Israels ambassad i Stockholm den 1 oktober 2024. 17-åringen är också misstänkt för ett mord i Hallstahammar. Åklagarnas begäran prövas i dag av dansk domstol.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum