Testat nytt läkemedel mot sepis
Örebroforskare har testat ett nytt läkemedel mot sepsis. Resultaten visar att det kan skydda mot blodproppar utan att öka risken för blödningar. Nyckeln är Apta-1, en avancerad RNA-molekyl.
– Detta är en lovande läkemedelsmekanism för framtida behandlingar av allvarliga sjukdomar, säger professor Magnus Grenegård.

Sepsis, tidigare kallad blodförgiftning, är en livshotande infektion som orsakar en kraftig inflammation och påverkar flera organ. Vid sepsis finns även risk för blodproppar och blödningar.
Läkemedelskandidaten Apta-1 har utvecklats för att förbättra behandlingen av sepsis och nu har forskare vid Örebro universitet i samarbete med bioteknikföretaget Aptahem undersökt effekterna.
– Vi lyckades identifiera enzymet trombin som måltavla för Apta-1. Apta-1 förhindrar emellertid bara en funktion hos enzymet, nämligen förmågan att aktivera receptorer på blodceller som främjar blodproppar och inflammation. Däremot påverkas inte trombins förmåga att starta blodkoagulation, säger Magnus Grenegård, professor i biomedicin vid Örebro universitet.
Det betyder att Apta-1 kan skydda mot blodpropp utan att öka risken för blödningar.
– Vetenskapligt är detta en intressant, rent av unik verkningsmekanism, som skulle kunna ha betydelse för framtidens behandling av svåra sjukdomstillstånd, säger Magnus Grenegård.
Forskningen har också gett resultat kopplat till inflammation men de ingår inte i den första vetenskapliga publikationen utan kommer längre fram.
Forskningen genomfördes inom ramen för ett synergiprojekt finansierat av KK-stiftelsen: Drug discovery targeting inflammation – novel therapeutic aspects on vascular inflammation, thrombosis and breast cancer. Magnus Grenegård, Karin Franzén, Marianne Haug och Geena Paramel i den translationella forskargruppen Cardiovascular Research Centre vid Institutionen för medicinska vetenskaper på Örebro universitet har i samarbete med Aptahem genomfört forskningen.
Nyckelord
Kontakter
För mer information kontakta Magnus Grenegård: magnus.grenegard@oru.se, mobil: 070-843 07 64
Linda HarradinePressansvarig och enhetschefKommunikation och samverkansstöd
Tel:019 301470Tel:0706 431470linda.harradine@oru.seBilder

Länkar
Om oss
Örebro universitet är ett bredduniversitet med starka professionsutbildningar och forskning som spänner över 36 ämnen inom alla vetenskapliga fält. Vi har 15 000 studenter, 85 utbildningsprogram på grundnivå och avancerad nivå och ett stort utbud av fristående kurser. Örebro universitet har samlat spetskompetens inom tre profilområden: AI och robotik, Mat och hälsa och Föroreningar och samhälle.
Följ Örebro universitet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Örebro universitet
AI-förordning i EU riskerar tappa legitimitet9.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Andrew Leyden, rättsvetare vid Örebro universitet, har i en studie granskat EU:s AI-förordning som bygger på tekniska standarder. – Traditionella frågor om rättssäkerhet, ansvar och demokratisk legitimitet får en ny betydelse när tekniska standarder fungerar som ett slags privat lagstiftning, säger han.
Presentation får fler att välja vegetarisk mat3.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Pannbiff med lök och potatis är en svensk klassiker, men utan pannbiffen blir det inte mycket kvar av måltiden. Ansung Kim forskar vid Örebro universitet om hur kött kan ersättas i måltider.
Studie ger hopp om behandling mot mag- och tarmbesvär2.12.2025 10:09:22 CET | Pressmeddelande
Forskare vid Örebro universitet har tagit ett viktigt steg framåt i förståelsen av tarmsjukdomen IBS. För första gången har man kunnat visa, direkt i människans tarm, att smörsyra kan stärka tarmen. Studien ger nytt hopp om framtida behandlingar för de dagliga besvär som drabbar hundratusentals svenskar. – Vi såg en lucka i forskningen: man hade visat effekter i cellstudier och djurförsök, men den direkta påverkan i människans tarm var mindre utforskad, säger Rebecca Wall, forskare i mikrobiologi vid Örebro universitet.
Mindre mångfald och mer nationalism i svensk mediapolitik1.12.2025 10:07:24 CET | Pressmeddelande
Styrningen av public service har blivit en politisk stridsfråga, enligt en ny studie från Örebro universitet. – Vi ser ett tydligt skifte där jämställdhet och mångfald tonas ned samtidigt som uppdraget blir mer nationalistiskt, säger professor Maria Jansson.
Ny AI-teknik kan ge snabb och säker demensdiagnos27.11.2025 07:54:16 CET | Pressmeddelande
Forskare vid Örebro universitet har varit med och utvecklat två nya AI-modeller som kan analysera hjärnans elektriska aktivitet och med mycket hög träffsäkerhet skilja mellan friska personer och patienter med demenssjukdomar som Alzheimer. – Tidig diagnos är avgörande för att kunna sätta in proaktiva åtgärder som bromsar sjukdomsutvecklingen och förbättrar patientens livskvalitet, säger Muhammad Hanif, forskare i informatik vid Örebro universitet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum