Ny rektor på Hedvig Eleonora skola
30.1.2025 11:15:44 CET | Stockholms stad | Nyheter
Filip Palm blir ny rektor på Hedvig Eleonora skola. Han har arbetat på skolor i Djursholm, på Östermalm och i Norra Djurgårdsstaden tidigare och kommer närmast från en tjänst som grundskolesamordnare.

Detta blir Filip Palms första tjänst som rektor. De senaste åren har han arbetat som grundskolesamordnare på utbildningsförvaltningen i Stockholms stad och haft ett särskilt fokus på skolorna i Norra innerstaden. Han har stor kunskap om skolorna i stadsdelen och deras uppdrag. Han har också varit lärare på Östermalmsskolan och biträdande rektor på Bobergsskolan och Hjorthagens skola.
– Som samordnare har jag har fått samarbeta med flera skolor och rektorer. Tillsammans med mina erfarenheter av att ha varit lärare och biträdande rektor har jag en god grund att stå på när jag nu själv blir rektor.
Filip Palm har redan träffat flera elever och medarbetare på Hedvig Eleonora skola. Han ser fram emot att få bli en del av skolan och leda arbetet där.
– Hedvig Eleonora är en skola med en fantastisk historia och många fina traditioner som det ska bli spännande att få bygga vidare på. Jag hoppas kunna bidra med systematiskt kvalitetsarbete i kombination med fortsatt god undervisning och trygg miljö så att vi fortsätter vara en rolig arbetsplats för både elever och personal.
Från Ljungby till Ljusterö
Rektorstjänsten på Hedvig Eleonora blir visserligen Filip Palms första uppdrag som rektor men redan under uppväxten i Ljungby såg Filip skolan som en naturlig arbetsplats. Han kommer från en lärarfamilj där både mamma och syster valde läraryrket.
Filips egen yrkesbana i skolans värld började med några år som vikarie och elevassistent innan han själv läste till lärare vid Uppsala och Stockholms universitet. Han har också hunnit med att jobba i andra branscher, till exempel med ekonomi och på eventföretag. Filip har gått rektorsutbildningen vid Uppsala universitet. Till vardags bor han i Vasastan med man och hund och helgerna tillbringar han ofta på Ljusterö.
Fakta
Filip Palm börjar arbeta som rektor på Hedvig Eleonora skola den 21 februari. Tidigare rektor går i pension.
Hedvig Eleonora skola
Nyckelord
Kontakter
UtbildningsförvaltningenPresskontakter: Matilda Asp och Lena Parkvall
Ring 08 - 508 333 00 eller maila: media@edu.stockholm.se
Utbildningsförvaltningen i Stockholms stad är Sveriges största kommunala förvaltning, med närmare 16 000 medarbetare och cirka 170 kommunala grundskolor och gymnasieskolor.
Förvaltningen ansvarar för och driver kommunal förskoleklass, grundskola, anpassad grundskola, skolbarnsomsorg, gymnasieskola och anpassad gymnasieskola. Förvaltningen svarar för övergripande uppföljning av alla skolformer oavsett anordnare.
Följ Stockholms stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stockholms stad
Snart öppnar de första nya toaletterna i Stockholm12.3.2026 12:20:18 CET | Pressmeddelande
Stockholms stad öppnar 65 nya offentliga toaletter. De två första toaletterna öppnas i slutet av mars och står redan på plats vid parken Trudelutten i Kista och vid Nydalsparken i Tensta. Efter det öppnas en till två toaletter i veckan runt om i både innerstaden och ytterstaden.
Ett unikt stenrev kan växa fram vid Djurgården – byggt av överbliven sprängsten från tunnelbyggen12.3.2026 08:15:00 CET | Pressmeddelande
Isbladslagunens vattendom har vunnit laga kraft. Mitt i Stockholm kan därmed ett unikt stenrev växa fram – byggt av stadens överblivna sprängsten från tunnelbyggen.
Nu byggs Hagsätra is- och idrottshall11.3.2026 14:17:39 CET | Pressmeddelande
Solen sken över Hagsätra IP när det första officiella spadtaget togs för den nya is- och idrottshallen. Arbetet är igång och hallen väntas stå klar i slutet av 2027.
Stort engagemang hos stockholmarna för miljöfrågorna11.3.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Nio av tio stockholmare tycker att miljö- och klimatfrågorna är viktiga för framtidens Stockholm. Hela 82 procent tycker att det är viktigt att enskilda minskar sin konsumtion. Det visar den senaste medborgarenkäten som Miljöförvaltningen i Stockholms stad har gjort.
Ny rektor på Husbygårdsskolan6.3.2026 09:35:27 CET | Nyheter
Satu Harnesk blir rektor på Husbygårdsskolan. Hon kommer närmast från Klara teoretiska gymnasium i Sollentuna där hon varit rektor sedan 2022.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum