Ny e-post till presstjänsten
Här kommer ett tips från Region Norrbottens kommunikationsavdelning.
När du vill komma i kontakt med oss som jobbar med pressfrågor inom Region Norrbotten - mejla gärna till vår nya e-postadress press@norrbotten.se. Mejlen bevakas främst av Emma Bergström-Wuolo, pressansvarig, och Nina Jacobsson, kommunikatör. Om det behövs, till exempel vid ledigheter, kan även andra medarbetare på kommunikationsbrevlådan ta hand om de frågor som skickas till inkorgen.
När det gäller skaderapporter efter olyckor är allt som vanligt. Du ringer till Kommunikatör i beredskap på telefonnummer 076-118 08 48.
Nyckelord
Kontakter
Emma Bergström WuoloPressansvarig
Tel:070-258 12 36press@norrbotten.seOm Region Norrbotten
Region Norrbotten arbetar för dem som bor och verkar i Norrbottens län. Vi styrs av invånarna genom allmänna politiska val. Region Norrbotten är länets näst största arbetsgivare. Vi har cirka 7400 anställda, varav de flesta arbetar inom hälso- och sjukvården.
Region Norrbotten bedriver hälso- och sjukvård och tandvård. Vi jobbar med näringslivsfrågor, samhällsplanering och kultur. På så sätt skapar vi förutsättningar för en god livsmiljö här i Norrbotten.
Följ Region Norrbotten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Norrbotten
Tidigt stöd till unga med symtom på NPF19.1.2026 14:42:46 CET | Pressinbjudan
När skola, socialtjänst och hälso- och sjukvård samverkar tidigt kan barn och unga med symtom på ADHD och autism få rätt stöd innan problemen växer sig större. Nu samlas yrkesverksamma från hela länet till en gemensam kunskapsdag med fokus på förebyggande arbete, samarbete och ett mer sammanhållet stöd kring barn och unga.
Invigning av nya operationssalar i Kalix – en viktig satsning på modern och säker vård16.1.2026 14:42:11 CET | Pressmeddelande
Idag invigdes de nyrenoverade operationslokalerna på Kalix sjukhus. Nu står alla fyra operationssalar klara tillsammans med nya preop- och postopvårdsalar.
Nu invigs fler operationssalar i Kalix14.1.2026 15:00:00 CET | Pressinbjudan
Nu står alla fyra operationssalar klara på Operation Kalix och dessutom en preop- och postop vårdsal. Välkommen på invigning!
Tillfälligt ansträngt läge vid kusten14.1.2026 13:45:00 CET | Pressmeddelande
Vårdavdelningarna och akutmottagningarna på Sunderby sjukhus, Kalix sjukhus och Piteå sjukhus har just nu ett mer ansträngt läge än vanligt. Det beror på att många söker akutsjukvård just nu.
Bodenkvinnor erbjuds mammografi på Sunderby sjukhus9.1.2026 08:30:00 CET | Pressmeddelande
I mitten av december gjordes den sista screeningen i mammografivagnen som stått uppställd i Boden. Både vagnen och mammografen var uttjänta. I väntan på nya lokaler för mammografiscreening på Sunderby sjukhus kommer Bodenkvinnorna erbjudas mammografi i provisoriska lokaler på sjukhuset.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum