Röda korset

Livsviktig kunskap i fokus: Röda Korset och Kronans Apotek utbildar tusentals i första hjälpen

11.2.2025 08:00:00 CET | Röda korset | Pressmeddelande

Dela

38 procent av befolkningen skulle inte kunna ingripa och ge första hjälpen om de såg en människa falla ihop på gatan. Det visar en undersökning som Novus gjort på uppdrag av Röda Korset under hösten 2024. För att öka svenskarnas kunskap inom första hjälpen ingår Röda Korset nu ett långsiktigt partnerskap med Kronans Apotek. Partnerskapet innebär bland annat att Kronans Apoteks kunder och deras 3 600 anställda ska utbildas för att våga rädda liv genom första hjälpen.

Kurs i första hjälpen - foto Johan Bävman
Kurs i första hjälpen - foto Johan Bävman

Vid exempelvis hjärtstopp, kraftig blödning eller stroke kan första hjälpen rädda liv. Att våga agera snabbt är ofta helt avgörande. Röda Korset har utbildat i första hjälpen sedan 1860-talet, och år 2024 utbildades drygt 34 000 personer i Sverige. Men den livräddande kunskapen är fortsatt alltför låg i landet, 38 procent uppger sig inte ha tillräckligt med kunskap för att agera om de såg en person falla ihop på gatan. Detta enligt en undersökning gjord av Novus.   

I ett steg att utbilda fler människor inom första hjälpen ingår nu Röda Korset ett partnerskap med Kronans Apotek. Inom ramen för samarbetet ska Kronans Apoteks 3 600 anställda utbildas av Röda Korset i första hjälpen. Detta inkluderar personal på Kronans Apoteks 500 apotek runt om i Sverige och på deras kontor.  

– Det är livsviktigt att fler lär sig första hjälpen, men också att de vågar agera. Tidiga insatser är ofta skillnaden mellan liv och död. Genom att utbilda anställda på Kronans Apotek och deras kunder kan fler liv räddas. Kunskap skapar trygghet och mod, säger Ulrika Modéer, generalsekreterare för Svenska Röda Korset. 

Kronans Apotek kommer även att sprida Röda Korsets digitala första hjälpen-utbildning “Våga rädda liv” genom information i alla apotek och på kronansapotek.se. Informationskampanjen går under namnet “Låt alla hjärtan slå” och lanseras i apoteken och online den 5 februari. 

– Vår vision är “En värld som mår bra”, och för att lyckas behöver vi arbeta tillsammans. Idag har fyra miljoner människor i Sverige begränsad kunskap i första hjälpen. Det vill vi ändra på. Tack vare samarbetet med Röda Korset, vårt rikstäckande apoteksnätverk, engagerade medarbetare och kunder kan vi göra skillnad på riktigt och rädda liv, både i vardagen och i händelse av kris, säger Caroline Kjerstadius, hållbarhetschef på Kronans Apotek. 

Samarbetet mellan Röda Korset och Kronans Apotek sträcker sig över flera år och fokuserar på att öka kunskap om första hjälpen men även genom att stötta Röda Korsets arbete genom insamling.  

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Ulrika Modéer, generalsekreterare för Svenska Röda Korset. Foto David Thunander
Ulrika Modéer, generalsekreterare för Svenska Röda Korset. Foto David Thunander
Röda Korset
Ladda ned bild
Caroline Kjerstadius, hållbarhetschef Kronans Apotek
Caroline Kjerstadius, hållbarhetschef Kronans Apotek
Ladda ned bild

Länkar

Följ Röda korset

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Röda korset

Nästan dubbelt så många besök för att få stöd hos Röda Korset22.1.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande

Januari är en månad då allt fler kämpar med att få vardagen att gå ihop. Men det är en verklighet som Röda Korset möter varje dag, året runt. 2025 ökade antalet besök till Röda Korsets största stödverksamheter, Röda Korsets Hus, kraftigt. Totalt gjordes 95 780 besök, en ökning med upp mot 90 procent jämfört med året innan. Även utdelningen av mat fortsätter att stiga, 52 600 kassar eller matportioner delades ut under 2025, en ökning med 25 procent.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye