Sex personer till USÖ efter skottlossning på skola
4.2.2025 16:59:05 CET | Region Örebro län | Pressmeddelande
Vid 16:30 har sex personer förts till akutmottagningen på Universitetssjukhuset Örebro (USÖ). Fem av dem har skottskador. Av de skottskadade har fyra opererats, den femte bedöms ha lindriga skador. Även den sjätte personen bedöms ha lindriga skador.
Vid 16:30 har sex personer förts till akutmottagningen på Universitetssjukhuset Örebro (USÖ). Fem av dem har skottskador. Av de skottskadade har fyra opererats, den femte bedöms ha lindriga skador. Även den sjätte personen bedöms ha lindriga skador.
Uppgifterna kan komma att förändras, då Polisen fortfarande betraktar händelsen som pågående.
I samband med larmet om våld på Risbergska skolan i Örebro gick hälso- och sjukvården i Region Örebro län upp i stabsläge. Arbetet med att frigöra operationskapacitet, intensivvårdsplatser och vårdplatser på USÖ inleddes omedelbart.
Även länets övriga lasarett och vårdcentraler har varit beredda på att ta emot patienter som vårdats på USÖ eller sökt sig till sjukhuset men inte har livshotande skador för att frigöra resurser.
Även närliggande regioner har erbjudit stöd. I nuläget bedömer sjukvårdsledningen i Region ÖRebo län att den egna förmågan att ta hand om skadade är god.
Anhörigupplysning
För den som söker information om anhöriga finns en anhörigupplysning via växeln: 019-602 10 00.
Krisstöd för anhöriga finns i Bomansonsalen på B-husets bottenvåning.
Nyckelord
Kontakter
Åsa SvennebäckPresskommunikatör
Hälso-och sjukvårdsförvaltningen
Region Örebro län
Följ Region Örebro län
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Örebro län
Örebroläkare utsedd till vice president i internationellt samfund för vakenkirurgi i hjärnan29.1.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Patrick Vigren, överläkare inom neurokirurgi och neurologi, blev för en tid sedan invald som vice president i Mapping World Society of Awake Brain Mapping, WSAM, i samband med sällskapets bildande.
Nya deltagare utvalda till populärt kulturresidens i Tiveden29.1.2026 07:53:00 CET | Pressmeddelande
Nu är det klart vilka som får årets platser på Tivedstorps kulturresidens 2026. Förutom deltagare inom konst, litteratur, dans, film, cirkus och musik blir årets residens också en del av ett samarbete med konstbiennalen Open Art. "Det är roligt att Tivedstorp nu får en bredare roll i länets konstliv", säger Anna Lidberg, konstnärlig ledare.
Bromsa diabetes typ 1 innan den brutit ut är snart en möjlighet28.1.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Nya bromsmediciner är på gång inom diabetesvården. Det handlar om mediciner som kan bromsa och fördröja insjuknandet i typ 1-diabetes med flera år, om de sätts in i tid. Överläkare Frida Sundberg forskar på området, och hon ser utvecklingen som ett paradigmskifte när det gäller diabetessjukvården. Nu gäller att hitta sätt att fånga upp barn i riskzonen att utveckla sjukdomen.
I 20 år har palliativa enheten i Karlskoga stöttat i livets slutskede27.1.2026 09:00:00 CET | Pressinbjudan
Ett team som ger specialiserad palliativ vård där patienten befinner sig. Deras uppgift är att ge stöd och lindra lidande för patienter med livshotande sjukdomar, ge samt stöd till deras närstående. I år har enheten funnits i 20 år.
Region Örebro län redovisar positivt ekonomiskt resultat – återställer till stor del tidigare underskott26.1.2026 14:15:00 CET | Pressmeddelande
Region Örebro län redovisar ett positivt ekonomiskt resultat för året. Resultatet för 2025 uppgår till 679 miljoner kronor. Bakom resultatförbättringen ligger framför allt den sjunkande inflationen, som lett till lägre pensionskostnader, i kombination med sparåtgärder och effektiviseringar som genomförts under året.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum