Ny utställning om Jørn Utzons ikoniska 1900-talshus
Utzon Center i Aalborg presenterar utställningen "Vidunderlig Vild Villa" från 8 februari till 20 april 2025, med fokus på Jørn Utzons ikoniska hus Can Lis på Mallorca. Utforska arkitekturhistorien genom bilder, ritningar och fotografier. Can Lis speglar hållbarhet, enkelhet och naturlighet.

Jørn Utzons ikoniska verk, Can Lis, färdigställdes 1973 under samma period som hans arbete med Sydneyoperan. Namnet på huset är uppkallat efter hans hustru, Lis. Huset på Mallorca tjänade som hem för Utzon-familjen i över 25 år och står som ett tidigt exempel på hållbarhet och användning av naturliga material inom arkitekturen. Jørn Utzon skapade här en arkitektonisk miljö som harmoniserar med sin omgivning och har inspirerat många genom åren.
Can Lis, med sina robusta sandstensblock huggna från klippan det står på, drar inspiration från olika kulturella monument såsom byarna i Atlasbergen, japanska kloster och mexikanska ruiner. Utzons djärva skisser av de majestätiska taken och de utsträckta terrasserna vittnar om hans vision för ett hem i samklang med både naturen och hans konstnärliga strävan.
En rolig detalj i utställningen om Can Lis är att Jørn och Lis Utzon finns avbildade nakna i en av hans skisser — avslappnade under Mallorcas brännande sol med druvor i sina händer, som moderna mytologiska gestalter. Denna bild fångar essensen av ett jordnära men samtidigt himmelskt paradis, konstaterar utställningsdirektör Line Nørskov Davenport.
Praktisk information
Utställningen Vidunderlig Vild Villa kan ses Utzon Center mellan 8 februari – 20 april 2025.
Can Lis ägs idag av Utzonfonden och fungerar som stipendiebostad. Huset besöks särskilt av arkitekter och konstnärer från hela världen. Om man själv befinner sig på Mallorca är huset dessutom öppet för besökare under utvalda dagar.
Om Utzon Center
Utzon Center är en utställningsplats för arkitektur och design. Här kan både barn och vuxna känna, uppleva och röra vid arkitektur samt ta del av tillfälliga utställningar med några av världens främsta arkitekter och de senaste trenderna. Syftet är att hjälpa besökare att förstå arkitekturens värld och göra den konkret och begriplig.
Jørn Utzon var en av de största och mest inflytelserika arkitekterna under 1900-talet och är bland annat berömd för Operahuset i Sydney. Jørn Utzon byggde Utzon Center i Aalborg 2008. Det blev hans sista verk innan han gick bort samma år.
Förutom tillfälliga utställningar kan man på Utzon Center även uppleva till exempel workshops, föreläsningar, evenemang, undervisning, guidade turer och stadsvandringar.
Nyckelord
Kontakter
Henrik GöthlinPR & Press Manager, SwedenVisitDenmark
Tel:+46 (0)768 35 00 31hengot@visitdenmark.comBilder



Länkar
VisitDenmark är Danmarks nationella turismorganisation med uppgift att informera om och marknadsföra Danmark som resmål för svenskar.
VisitDenmark samarbetar med transportörer, regioner och verksamheter i Danmark inom turistnäringen och finns representerad i åtta länder, varav Sverige är ett.
Följ VisitDenmark
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från VisitDenmark
LEGO® Masters Academy – en dröm för alla LEGO-byggare att besöka10.4.2025 15:54:41 CEST | Pressmeddelande
LEGO® Masters Academy öppnar i LEGO® House och erbjuder en ny upplevelse med inspiration från tv-serien LEGO Masters. Besökare i alla åldrar kan utveckla sina byggkunskaper och delta i kreativa utmaningar på fyra nivåer. LEGO® Masters Academy kombinerar lek och lärande för att inspirera framtidens LEGO-mästare. Den 17 september slår LEGO® Masters Academy upp portarna för alla LEGO-byggare.
Tivoli inviger sommarsäsongen den 4 april med ett spännande program3.4.2025 16:22:53 CEST | Pressmeddelande
I Köpenhamn öppnar Tivoli sommarsäsongen den 4 april med ett rikt utbud av konserter, evenemang och festivaler. Höjdpunkter inkluderar konserter med Lis Sørensen och Bryan Adams, samt baletter av H.M. Drottning Margrethe. Dessutom hyllas Pippi Långstrumps 80-årsjubileum. Säsongen inleds med påsktema och med 80 000 planterade tulpaner och snart kommer att blomma.
Lär dig mer om Grönland – besök Nordsjälland2.4.2025 15:58:16 CEST | Pressmeddelande
Just nu riktas världens blickar mot Grönland. Men hur mycket känner du egentligen till om Grönland och den grönländska kulturen? Strax utanför Hundested i Nordsjälland ligger Knud Rasmussens Hus, ett museum dedikerat till den berömda polarfararen. Den 12 april öppnar museet för säsongen. Här kan du lära dig mer om den dansk-grönländska förbindelsen med Knud Rasmussens fascinerande liv som utgångspunkt och hans kärlek till Grönland och dess folk.
H. C. Andersens gravsten kommer ”hem”2.4.2025 13:00:07 CEST | Pressmeddelande
Timingen är perfekt. I år, när den danska staden Odense uppmärksammar 150-årsdagen av H.C. Andersens död med evenemanget "Andersen Forever", har Köpenhamns kyrkogård lånat ut hans ursprungliga gravsten till Museum Odense och H.C. Andersens Hus. Gravstenen blir en del av den nya utställningen, som precis har färdigställts i museet.
LEGOLAND® Billund Resort öppnar nytt Aarhusområde i Miniland och lanserar Europas största LEGO-butik27.3.2025 14:52:35 CET | Pressmeddelande
I helgen öppnar LEGOLAND® Billund Resort i södra Danmark för säsongen. Området satsar på att bli världens bästa destination för barnfamiljer. Här finns mängder av roliga äventyr och barnanpassade boenden – förgyllt av magiska stränder och cykelvänliga leder. Den stora nyheten för i år är ett nytt Aarhusområde i Miniland i LEGOLAND. Dessutom öppnas Europas största LEGO-butik och en jättestor piratlekpark. I år går det dessutom att planera hela resan i förväg med hjälp av appen BE HAPPY PASS.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum