Svenska Bowlingförbundet

Josefin Hermansson vann guld i elit-SM i bowling

Dela

Josefin Hermansson vann guld i elit-SM. I gårdagens final i Borås besegrade hon Jenny Wegner med 212-192. Det är Josefin Hermanssons första guld i elit-SM.
– Det känns jättekul. Jag hade inte förväntat mig att det skulle gå så här bra idag, säger Josefin Hermansson.

Josefin Hermansson vinner guld i elit-SM
Josefin Hermansson vinner guld i elit-SM Foto: Svenska Bowlingförbundet

Elit-SM avgjordes under första dagen av SM-veckan i Borås. Fyra landslagsspelare på damsidan intog banorna i Bowlingcafét för SM-finalen som i år spelades genom en karusell. Den spelare som hade lägst slagning efter varje serie åkte ur. Josefin Hermansson, Team X-Calibur, visade redan i första serien att hon skulle bli att räkna med och hon var poängbäst med 219 poäng. Jenny Wegner, BK Femtionian, slog 206p och var också klar för semifinal. Det blev dock en spännande kamp om den sista semifinalplatsen mellan Sandra de Neergaard, Spader Dam, och Victoria Johansson, Team X-Calibur. När serien var genomförd så stod de båda på 199 poäng och en roll off över ett slag fick avgöra vem av dem som skulle gå vidare och säkra en SM-medalj. Victoria Johansson fick ned nio käglor och när Sandra de Neergaard svarade för en strike så var hon klar för semifinal.

Josefin Hermansson storspelade i semifinalen. Hon fick ihop 279 poäng och var klar för final. Till finalen fick hon sällskap av den regerande mästaren Jenny Wegner som slog 244 poäng i semifinalen. Sandra de Neergaard fick ihop 212 poäng och tog SM-brons.

Förra året när elit-SM avgjordes i Boden så vann Jenny Wegner över Josefin Hermansson i semifinalen. Den här gången fick Hermansson revansch. Hon vann finalen med 212-192 och är svensk mästare.
– Jättekul att lyckas vinna. Spelet gick riktigt bra idag, säger Josefin Hermansson.

Hermansson lämnade återbud till World Cup i januari på grund av personliga skäl och har inte haft så mycket förberedelser inför SM-finalen.
– Jag är lite chockad. Jag hade inte förväntat mig att det skulle gå så här bra idag. Formen kändes osäker och igår gick det inte alls bra på träningen med klubben. Spärrspelet har känts osäkert men så i sista sekunden fick jag ett tips av Hanna Engberg och det gjorde susen idag.

Jenny Wegner kom etta i elit SM-touren som ledde fram till onsdagens avgörande. För Wegner blev det en repris på SM-finalen 2017 i Borås då hon också tog silver.
– Josefin spelade jättebra och hade en bra lösning på banorna. Men jag kräver mer av mig själv och tycker att jag borde kunnat ha spelat bättre. Jag är glad att jag tog hem touren och tar med mig det framåt.

Det är första gången som Josefin Hermansson vinner elit-SM och genom segern så får hon även representera Sverige i Europacupen som spelas i Wien i slutet av oktober 2025.
– Det ska bli väldigt roligt att få representera Sverige i Europacupen, säger Hermansson.

Topp 4, elit-SM damer 2025, Borås
1. Josefin Hermansson, Team X-Calibur BK
2. Jenny Wegner, BK Femtionian 
3. Sandra de Neergaard, Spader Dam
4. Victoria Johansson, Team X-Calibur BK

Resultat

Tidigare svenska mästare, elit-SM herrar

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Josefin Hermansson vinner guld i elit-SM
Josefin Hermansson vinner guld i elit-SM
Foto: Svenska Bowlingförbundet
Ladda ned bild
Medaljörerna i damernas elit-SM: Jenny Wegner, Josefin Hermansson, Sandra de Neergaard
Medaljörerna i damernas elit-SM: Jenny Wegner, Josefin Hermansson, Sandra de Neergaard
Foto: Svenska Bowlingförbundet
Ladda ned bild
Jenny Wegner tog silver.
Jenny Wegner tog silver.
Foto: Svenska Bowlingförbundet
Ladda ned bild
Sandra de Neergaard tar brons i elit-SM.
Sandra de Neergaard tar brons i elit-SM.
Foto: Svenska Bowlingförbundet
Ladda ned bild

Länkar

Svenska Bowlingförbundet är centralorganisation för svensk bowling. Vi organiserar 17 000 bowlare i det unika svenska ligaspelet, tävlingar, svenska mästerskap, parabowling, utbildningar, världens näst bästa landslag och en bredd i världsklass. Bowling – en sport för alla – hela livet.

Följ Svenska Bowlingförbundet

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Svenska Bowlingförbundet

Team X-Calibur vinner grundserien i damernas elitserie14.4.2025 15:02:33 CEST | Pressmeddelande

Det blev en avgörande match om seriesegern i damernas elitserie mellan Spader Dam och Team-X-Calibur. Gårdagens klassikermöte slutade 10-10 och X-Calibur vann därmed grundserien, två poäng före Spader Dam. De får sällskap av AIK och Högland till SM-slutspelet som spelas den 16-18 maj. – Det är det här vi har jobbat för hela säsongen. Nu är det bara att ladda för slutspel, säger Victoria Johansson i X-Calibur.

Team Clan blev seriesegrare i bowlingens elitserie13.4.2025 20:16:39 CEST | Pressmeddelande

Team Clan Nässjö BK blev seriesegrare i herrarnas elitserie säsongen 2024/2025 och blir toppseedat i SM-slutspelet som spelas i Nyköpng 16-18 maj. Med en avslutande seger mot Västerås SK med hela 18-2 klev Clan förbi Team Pergamon i tabellen med en enda poäng. – Det var skönt och det var inte många som trodde på det efter de första matcherna i höstas, men laget har verkligen gått samman och tagit chansen, säger en glad Kevin Lindbladh i Clan.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye