Ärenden på regionstyrelsens möte 12 februari
Regionstyrelsen behandlar ett 30-tal punkter på sitt kommande sammanträde. Här är en sammanfattning av några av de ärenden som tas upp.

Ny ledningsstruktur när fem vårddivisioner föreslås bli tre
Nu föreslås regionstyrelsen besluta om en förändrad ledningsstruktur för Region Norrbotten. Fem vårddivisioner ska bli tre. I nuläget är de fem vårddivisionerna olika stora, med allt från 500 till 2000 medarbetare per division. Efter förändringen kommer de kvarvarande divisionerna vara mer jämnstora.
Förslaget samlar liknande verksamheter och flöden i samma division. Det stärker också en satsning på barn och ungas psykiska hälsa. Förändringen ska leda till bättre styrning, bättre arbetsflöden och ökad tillgänglighet för norrbottningarna.
Patientsäkerhetsberättelsen för 2024
Regionens patientsäkerhetsberättelse för förra året visar att vårdrelaterade infektioner fortfarande är den främsta orsaken till vårdskador. Riskbedömningar vid inskrivning och utskrivning från slutenvården har ökat, medan antalet lex Maria-ärenden har minskat.
I år kommer patientsäkerhetsarbetet fokuseras på att höja kompetensen inom området och uppdatera handlingsplanen för patientsäkerhet. Insatser för att minska och förebygga vårdskador samt förbättra följsamheten till hygien- och klädföreskrifter är exempel på två områden som är prioriterade.
Tilläggsbudget 2025–2027
Det föreslås att Region Norrbottens fastställda budget för 2025-2027 ska uppdateras. Orsaken är att det under hösten har uppstått nya förutsättningar som påverkar Region Norrbotten. Exempel på det är regeringens höstbudget, förändringar av statsbidrag, ny pensionsprognos samt uppdaterad investeringsplan. Utöver det så har styrelsen fattat beslut som också påverkas budgeten. Besluten har fattats efter att den strategiska planen antogs.
Efter revideringen uppgår årsresultatet till 224,4 miljoner kronor för 2024, med ett negativt balanskravsresultat på -16 mnkr. Detta är en förbättring jämfört med den strategiska planen där balanskravsresultatet var till -35 mnkr.
Revision av löpande internkontroll
Arbetet med intern kontroll har från slutet av 2023, men framför allt under 2024, utvecklats för att förbättra, återställa och utveckla regionens kapacitet och förmågan att arbeta med internkontroll. Resursförstärkning har skett, nya systemresurser nyttjas, utbildningar har genomförts och regionstyrelsen har konkret deltagit i arbetet med 2025 års internkontrollplan genom att göra övergripande riskbedömningar.
Revisorernas samlade bedömning varierar från att regionstyrelsen i allt väsentligt har säkerställt en tillräcklig internkontroll till att man inte helt eller inte har säkerställt det – beroende på vilken process som granskats.
Nyckelord
Kontakter
Anders Öberg (S)Regionstyrelsens ordförande
Tel:070- 609 35 63anders.oberg@norrbotten.seUlrika SundquistRegiondirektör
Tel:0920-28 42 60Tel:076-310 46 66ulrika.sundquist@norrbotten.seLänkar
Om Region Norrbotten
Region Norrbotten arbetar för dem som bor och verkar i Norrbottens län. Vi styrs av invånarna genom allmänna politiska val. Region Norrbotten är länets näst största arbetsgivare. Vi har cirka 7 400 anställda, varav de flesta arbetar inom hälso- och sjukvården.
Region Norrbotten bedriver hälso- och sjukvård och tandvård. Vi jobbar med näringslivsfrågor, samhällsplanering och kultur. På så sätt skapar vi förutsättningar för en god livsmiljö här i Norrbotten.
Följ Region Norrbotten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Norrbotten
Ärenden på hälso- och sjukvårdsnämndens möte 25 mars19.3.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Hälso- och sjukvårdsnämnden hanterar ett 15-tal punkter på sitt kommande möte. Här är en sammanfattning av några av de ärenden som tas upp.
Ny beroendejour stärker vården för patienter med missbruksproblematik18.3.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Nu finns en beroendejour på Beroendecentrum vid Psykiatrin Sunderbyn. Dit kan både patienter, andra vårdenheter och kommuner över hela länet ringa direkt för att få hjälp.
Sex nya datortomografer – ett lyft för röntgenundersökningarna17.3.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Region Norrbotten har upphandlat sex nya datortomografer med teknologi i framkant. De installeras nu succesivt på alla länets sjukhus och först ut är Gällivare. Förutom bättre röntgenbilder innebär det smidigare uppdateringar och färre patientresor. Gällivare sjukhus kommer dessutom att kunna göra röntgen på två maskiner mot tidigare en.
Ärenden på regionstyrelsens möte 18 mars14.3.2025 12:00:00 CET | Pressmeddelande
Regionstyrelsen behandlar ett 20-tal punkter på sitt kommande sammanträde. Här är en sammanfattning av några av de ärenden som tas upp.
Filteranläggning orsakade dåligt vatten på Piteå sjukhus10.3.2025 16:51:18 CET | Pressmeddelande
Region Norrbottens utredning kring vattenproblematiken på Piteå sjukhus den 6-7 mars visar att orsaken till den dåliga smaken och lukten på dricksvattnet hade med sjukhusets egen filteranläggning mot legionella att göra.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum