Uppföljande kommuniké 6/2 om skadeläget för patienter i samband med skjutning i Örebro
Samtliga skadade i samband med skjutningen på Risbergska skolan i Örebro 4/2-2025 vårdas fortfarande vid Universitetssjukhuset Örebro.
Två personer vårdas fortfarande på sjukhusets Intensivvårdsavdelning (IVA).
Tre kvinnor, alla över 18 år, inkom med skottskador och har opererats. Tillståndet för två av kvinnorna är allvarligt men stabilt, för den tredje stabilt.
Två män, alla över 18 år, inkom med skottskador och har opererats. Tillståndet för båda är stabilt.
En kvinna, över 18 år, som vårdats för lindriga skador är fortsatt stabil.
Inga ytterligare patienter i samband med skjutningen har tagits emot.
Vid ytterligare frågor från media om skadeläget – använd i första hand mejladress presstjanst@regionorebrolan.se
Vi beklagar att uppgifterna kommer sent.
Nyckelord
Kontakter
Åsa SvennebäckPresskommunikatör
Hälso-och sjukvårdsförvaltningen
Region Örebro län
Följ Region Örebro län
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Örebro län
Antalet bokningar av kulturaktiviteter till skolarna ökar14.11.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Fler barn och unga i Örebro län tar del av kultur tack vare Kulturkraft, Region Örebro läns modell för fördelning av medel till professionell kultur till kommunerna i länet. Nästa vecka intar besökare och kulturaktörer Konserthuset och Kulturkvarteret i Örebro för en kulturutbudsdag.
Små partiklar kan ge stora problem för våra lungor12.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
När sandstormarna svepte in över Sudan såg forskaren Johannes Saers något som väckte både oro och nyfikenhet. Svenska soldater som tidigare aldrig vistats i ökenmiljö började plötsligt drabbas av olika luftvägsbesvär som exempelvis astma och förstadier till KOL. ”Studierna visar att små luftburna partiklar kan bidra till lungsjukdomar”, berättar han.
Kulturen i centrum när Region Örebro län mobiliserar för demokratin inför valåret tillsammans med länets kommuner11.11.2025 10:55:00 CET | Pressmeddelande
”Vad kan vi göra inom kulturen för att främja demokratin?” Den frågan ställer Frank Tholfsson (C), ordförande i Region Örebro läns kulturnämnd tillika ordförande i Specifika samverkansrådet för kultur, till länets kommuner.
Region Örebro läns kulturpris 2025 går till Mikael Horvath som med dikten När orden tog slut satte ord på sorgen efter Risbergska5.11.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Region Örebro läns kulturpris 2025 går i år till poeten Michael Horvath och sätter därmed ett extra ljus på yttrandefriheten och kulturens betydelse för demokratin. Mikael har under mer än ett decennium bidragit till glädje med sin ordkonst och gett poeter från när och fjärran en plats på scenen. Efter masskjutningen på Campus Risbergska den 4 februari 2025 blev hans text När orden tog slut en tröst för människor i hela landet. Årets tre kulturstipendiater är Malin Dahl, Monika Ragnarsson och Maria Simonsson Thulin.
Region Örebro län prioriterar nio områden i det europeiska samarbetet5.11.2025 12:08:00 CET | Pressmeddelande
Stärkt europeisk konkurrenskraft, kompetensförsörjning samt energi och klimat. Det är tre av de nio områden som regionstyrelsen under de kommande två åren väljer att prioritera på ett europeiskt plan.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum