Guide till biologisk mångfald hjälper fastighetsägare att möta klimat- och hållbarhetskrav
Fastighetsägarna lanserar en uppdaterad och utökad guide till biologisk mångfald. Guiden ger fastighetsägare konkreta verktyg för att öka den biologiska mångfalden, minska klimatrelaterade risker, möta nya hållbarhetskrav och öka fastigheternas värde.
Ökade klimatrelaterade risker gör att fastighetsägare behöver arbeta mer aktivt med ekosystemtjänster. Samtidigt skärper EU kraven på hållbarhetsrapportering genom CSRD, och rapporteringsstandarden ESRS E4 ställer högre krav på redovisning av biologisk mångfald.
För att stötta fastighetsägare lanserar Fastighetsägarna nu en ny och utökad guide till biologisk mångfald, som hjälper fastighetsägare att förstå sin påverkan, vidta åtgärder och integrera biologisk mångfald i sin affärsstrategi.
– Fastighetsägare både påverkar och påverkas av ekosystemen. Att arbeta aktivt med biologisk mångfald minskar klimatrelaterade risker, skapar mer attraktiva fastigheter och gör att branschen kan möta de nya lagkraven. Vår guide ger fastighetsägare både en introduktion och konkreta verktyg för att komma igång och ta nästa steg, säger Rikard Silverfur, chef för utveckling och hållbarhet på Fastighetsägarna.
– Fastighetsägare som arbetar aktivt med biologisk mångfald stärker sin konkurrenskraft och långsiktiga lönsamhet. Det är en investering som både framtidssäkrar fastigheter och bidrar till en hållbar samhällsutveckling, fortsätter Rikard Silverfur.
Guiden riktar sig till alla fastighetsägare, oavsett storlek och hur långt de har kommit i sitt arbete.
- För den som är ny i arbetet ger guiden en introduktion till varför biologisk mångfald är viktig och hur man kan komma igång.
- För den som redan arbetar med frågan innehåller guiden fördjupad vägledning, verktyg och metoder för att mäta, följa upp och redovisa sitt arbete.
Guiden lyfter även konkreta åtgärder som att skapa gröna tak och fasader för att dämpa värme, hantera dagvatten effektivt för att minska risken för översvämningar och planera utemiljöer som både bidrar till bättre luftkvalitet och samtidigt ökar den biologiska mångfalden
Kontakter
Niklas StavegårdKommunikationschef Fastighetsägarna Sverige
Tel:072-738 22 27niklas.stavegard@fastighetsagarna.seRikard SilverfurChef utveckling & hållbarhet Fastighetsägarna Sverige
Tel:070-228 71 67rikard.silverfur@fastighetsagarna.seLänkar
Om oss
Vi arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad
Fastighetsägarna är branschorganisationen som arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad. Våra 15 000 medlemmar äger och hyr ut bostäder och lokaler över hela landet. Vi representerar såväl de största börsnoterade fastighetsbolagen, kommunägda bostadsbolag som privata fastighetsföretag och bostadsrättsföreningar.
Följ Fastighetsägarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Fastighetsägarna
Nu är hyrorna i Skurup, Svedala, Tomelilla, Burlöv, Lomma och Simrishamn klara5.3.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
I december vände sig Fastighetsägarna Syd till Hyresnämnden för att få en skiljeman utsedd som skulle avgöra hyresförhandlingarna om 2025 års hyror i Skurup, Svedala, Tomelilla, Burlöv, Lomma och Simrishamn. Nu har rekommendationen kommit. Därmed står det klart att hyrorna i dessa kommuner höjs mellan 5,2-5,5 procent (se nivåer nedan). Samtliga från den 1 januari 2025.
Kent Persson föreslås bli ny ordförande för Fastighetsägarna GFR4.3.2025 14:48:51 CET | Pressmeddelande
Valberedningen för Fastighetsägarna GFR föreslår Kent Persson från Heimstaden som ny ordförande inför föreningsfullmäktige i Göteborg den 24 april 2025.
Nu är hyrorna i Östra Göinge, Höör, Hörby och Kävlinge klara4.3.2025 09:39:04 CET | Pressmeddelande
I december vände sig Fastighetsägarna Syd till Hyresnämnden för att få en skiljeman utsedd som skulle avgöra hyresförhandlingarna om 2025 års hyror i Östra Göinge, Höör, Hörby och Kävlinge. Nu har rekommendationen kommit. Därmed står det klart att hyrorna i Östra Göinge, Höör och Hörby höjs med 5,3 procent och hyrorna i Kävlinge med 5,2 procent. Samtliga från den 1 januari 2025.
Fjärrvärmenämnden avslår medling – kraftiga taxeökningar från Skövde Energi måste upphöra25.2.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Fastighetsägarna i Skaraborg har under en längre tid försökt föra en konstruktiv dialog med Skövde Energi om fjärrvärmetaxorna, men utan framgång. Efter en förhandling där parterna inte kunde nå en överenskommelse, valde man att gå vidare till medling i fjärrvärmenämnden. Nu har nämnden beslutat att avslå medlingen. Deras bedömning är att medling inte kommer att leda till en överenskommelse mellan kunder och fjärrvärmeföretag.
Nu är hyrorna i Ljungby, Lessebo och Tingsryd klara24.2.2025 09:04:36 CET | Pressmeddelande
I december vände sig Fastighetsägarna Syd till Hyresnämnden för att få en skiljeman utsedd som skulle avgöra hyresförhandlingarna om 2025 års hyror i Ljungby, Lessebo och Tingsryd. Nu har rekommendationen kommit. Därmed står det klart att hyrorna i Ljungby höjs med 5 procent och hyrorna i Lessebo och Tingsryd med 5,3 procent. Samtliga från den 1 januari 2025.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum