Person dömd för deltagande i terroristorganisation
En man har dömts av Attunda tingsrätt till 3 år och 3 månaders fängelse för deltagande i terroristorganisation, terrorfinansiering och resandebrott.
Mannen döms för grovt deltagande i terroristorganisation, grov terrorfinansiering och för tre fall av resa för terrorism. Brotten har begåtts mellan oktober 2022 och juni 2024 då mannen greps i samband med en insats på Arlanda.
Genom sitt agerande har den dömde mannen haft för avsikt att främja, stärka och stödja IS konstaterar tingsrätten i sin dom. Det är första gången en person döms för deltagande i terroristorganisation sedan lagen infördes 2023.
Säkerhetspolisen har bedrivit förundersökningen under ledning av åklagare vid Riksenheten för säkerhetsmål.
Presstjänsten
Du som är journalist kan kontakta Säkerhetspolisens presstalespersoner.
Du når oss på telefon: 010-568 79 00 eller e-post: press@sakerhetspolisen.se
På kvällar och helger går samtalen via växeln som sätter dig i kontakt med pressjouren.
Följ Säkerhetspolisen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Säkerhetspolisen
Orolig omvärld skapar hot i Sverige11.3.2025 08:33:16 CET | Pressmeddelande
Händelseutvecklingen i omvärlden sker snabbt och påverkar svensk säkerhet. Säkerhetsläget i Sverige är allvarligt och det finns en påtaglig risk att läget kan försämras ytterligare. Det framgår i Säkerhetspolisens lägesbild 2024/25.
Pressinbjudan: Säkerhetspolisen presenterar lägesbild10.3.2025 14:51:28 CET | Pressmeddelande
En orolig omvärld fortsätter att påverka svensk säkerhet. Olovlig underrättelseverksamhet, terrorism och attentatshot. Hur ser hoten och skyddet ut? Och hur påverkar det säkerhetsläget? Tisdag den 11 mars presenteras Säkerhetspolisens lägesbild 2024-2025.
Häktad för terrorfinansiering24.2.2025 15:21:49 CET | Pressmeddelande
En person har häktats av Attunda tingsrätt misstänkt för resandebrott och grov terrorfinansiering. Ärendet har kopplingar till ett tidigare ärende där en person dömts för flera terroristrelaterade brott.
Fyra döms för terrorbrott17.2.2025 14:29:28 CET | Pressmeddelande
Fyra personer döms av Nacka tingsrätt för deltagande i terroristorganisation. Tre av de åtalade fälls även för grovt vapenbrott.
Person häktad för försök till mord17.2.2025 14:13:18 CET | Pressmeddelande
En person har den 17 februari häktats vid Stockholms tingsrätt för försök till mord. Försöket ska ha skett i Tyskland.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum