SBAB Bank

Fler sparar till bilköp, resor och nöjen - färre till fritidshus

Dela

Sparandet bland svenska folket har ökat under det senaste halvåret, enligt en ny undersökning från SBAB. Det är ett trendbrott. Fler sparar nu till bilköp, resor och nöjen, och färre till fritidshus. Två av tre har dessutom en tillräckligt stor buffert för att klara oförutsedda utgifter. Det våras för privatekonomin, säger Linda Hasselvik, SBAB:s privat- och boendeekonom.

Mest populärt är det att buffertspara. Men fler sparar nu också till bilköp, resor och nöjen, enligt SBAB:s undersökning Spartempen.
Mest populärt är det att buffertspara. Men fler sparar nu också till bilköp, resor och nöjen, enligt SBAB:s undersökning Spartempen.

Ökad optimism i hushållens sparande

I SBAB:s senaste undersökning Spartempen uppger 16 procent av svenskarna att de sparar mer nu jämfört med för sex månader sedan. 15 procent uppger att de sparar mindre. Det är ett trendskifte. I fjol uppgav 12 procent att de sparade mer och 22 procent att de sparade mindre. I undersökningen syns också en optimism om det framtida sparandet. Nästan en tredjedel uppger att de kommer att spara mer framåt och endast var tionde person tror att de kommer att spara mindre. 

– Äntligen syns en optimism kring sparandet. Det har varit flera tuffa år för många, men lägre inflation och räntor ger nu mer pengar i plånboken. Det är glädjande att sparandet prioriteras då, säger SBAB:s privat- och boendeekonom Linda Hasselvik. 

Tre av tio sparade mer än 5000 kronor förra månaden – en av tio inget alls

Förra månaden sparade en majoritet mer än 2000 kronor och en relativt stor andel, nästan var tredje person, sparade mer än 5 000 kronor. Totalt har var tionde person mer än en miljon sparat på bankkonton. Samtidigt är skillnaderna stora. En av tio sparade inget alls förra månaden och nästan 30 procent har inte – eller vet inte om de har – en tillräckligt stor buffert för oförutsedda händelser.  

– Avsaknad av en ekonomisk buffert skapar ofta stress redan innan något oväntat skett. Om tvättmaskinen plötsligt går sönder kan det försämra ekonomin rejält, särskilt om man tvingas ta ett snabblån. Sådana lösningar gör det ännu svårare att återfå kontrollen över sin ekonomi. Den nedåtgående spiralen riskerar därmed att accelerera, säger Linda Hasselvik. 

Buffertsparande mest populärt samtidigt som sparandet till bil, resor och nöjen ökar

Att buffertspara är, i likhet med tidigare mätningar, det i särklass mest populära motivet till att spara. Cirka 75 procent uppger att de sparar för oförutsedda händelser. Undersökningen visar dock att sparandet i övrigt förändrats. Nu prioriterar till exempel fler att spara till en ny bil, resor och nöjen (se diagram 1). 

– Att fler nu kan prioritera saker som en ny bil, resor och nöjen tyder på att privatekonomin har förbättrats. Samtidigt var inflationen oväntat hög i januari vilket gör att ytterligare räntesänkningar kanske får vänta. Därtill riskerar Trumps förslag om tullar på importvaror att kasta grus i det ekonomiska maskineriet. Givet omvärldsläget är det glädjande att buffertsparandet fortsatt prioriteras högst, säger Linda Hasselvik.

Sparandet till fritidshus minskar

Intresset för att spara till ett fritidshus har mer än halverats sedan i fjol. Då uppgav en relativt liten andel, 3,3 procent, att de sparade till fritidshus, nu har siffran sjunkit till 1,6 procent. 

– Under pandemin var det otroligt populärt med fritidshus, med stora prisuppgångar som följd. Därefter har det högre ränteläget gjort det betydligt mer kostsamt att äga dem. Dessutom har en del arbetsgivare blivit mer restriktiva med hemarbete. Sammantaget står kanske inte längre stugdrömmen i proportion till kostnaderna, säger Linda Hasselvik.

Om granskningen:

Enkätundersökningen genomfördes av Kantar på uppdrag av SBAB mellan den 4–7 februari 2025. Totalt 1 050 personer mellan 18–79 år har besvarat frågorna.

Nyckelord

Kontakter

Dokument

Om SBAB

SBAB:s affärsidé är att med nytänkande och omtanke erbjuda lån och sparande samt andra tjänster till privatpersoner, bostadsrättsföreningar och fastighetsbolag i Sverige. SBAB bildades 1985 och ägs av svenska staten. Bostadssajten Booli och mäklarguiden Hittamäklare är en del av SBAB:s trygga och enkla tjänster för bolån och boendeekonomi utan krångel. Antal bolånekunder uppgår till 298 000 och 679 000 privatpersoner har sparkonto (per den 7 februari 2025). Antal medarbetare (FTE) är 1 082.  SBAB prioriterar fyra av FN:s globala hållbarhetsmål (8, 11, 12 och 13) inom ramen för Agenda 2030. Målen utgör en integrerad del av SBAB:s hållbara styrmodell och dagliga arbete. Läs mer på: sbab.se, booli.se, hittamaklare.se, facebook.com/sbabbank och linkedin.com/company/sbab-bank.

Följ SBAB Bank

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från SBAB Bank

7 av 10 oroar sig för elkostnaderna – trots regeringens högkostnadsskydd12.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande

Trots prognoser om mer normala elpriser och regeringens utlovade högkostnadsskydd är en majoritet av landets bostadsägare oroliga för höga elkostnader i vinter, enligt SBAB:s undersökning Boägartempen. Efter de senaste årens stora höjningar av avgifterna för till exempel fjärrvärme, elnät och VA utgör även de en ekonomisk oro för majoriteten av landets bostadsägare.

Bostadsägarna mot strömmen – förväntningarna på bostadspriserna faller tillbaka något11.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande

Det är fler bostadsägare som tror på stigande än sjunkande bostadspriser på ett års sikt. 42 procent spår att bostadspriserna ska stiga på ett års sikt. 4 procent tror att de ska sjunka. 41 procent tror på stillastående priser. Främsta skälen till en prisuppgång, bland de som tror på en sådan, anges vara hög efterfrågan närmast följt av minskade krav på bankernas kreditgivning som höjt bolånetak och sänkt amorteringskrav. Nästan lika många anger sjunkande räntor som skäl. Bland det fåtal som i stället tror på fallande bostadspriser anges ett svagt efterfrågetryck och högre bolåneräntor som huvudskäl för detta. Den genomsnittliga förväntningen är att priserna är 1,6 procent högre om ett år och 4,4 procent högre om 3 år, båda marginellt lägre jämfört med mätningen föregående kvartal.

Normal temperatur på bostadsmarknaden i Stockholms och Göteborgs innerstäder8.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande

SBAB/Booli:s indikator Bomarknadstempen som mäter hur lätt det är att sälja en bostad, visar att temperaturen på den svenska bostadsmarknaden som helhet fortsatte att stiga i november – och för både lägenheter och hus. För lägenheter bidrog ett minskat utbud och färre återpublicerade annonser (sett i förhållande till sina historiska genomsnitt) mest till detta - för villor också med tillägg för stigande budpremier. I Stockholms och Göteborgs innerstäder är temperaturen normal. I Malmös innerstad sjönk dock temperaturen tillbaka något under november.

Trots lägre inflation och räntor lutar det åt sju svåra år för bostadsbyggandet4.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande

Under årets tredje kvartal var det, i genomsnitt, balans mellan potentiell efterfrågan och utbudet av nya bostäder för hyres- och bostadsrätter i Sverige. Trenden går dock mot underskott och bostadsrätter tangerar nästan gränsen mot underskott. För villor har gränsen redan passerats. Potentialen för bostadsbyggandet har ökat i takt med sjunkande inflation, räntor och stigande inkomster. Det har dock ännu inte gjort något större avtryck i den faktiska försäljningen. Höga produktionskostnader i förhållande till priserna på andrahandsmarknaden är en förklaring.

Fallande bostadspriser i november – men med positiv trend2.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande

Bostadspriserna sjönk med 0,5 procent i november i Sverige som helhet. Lägenhetspriserna sjönk med 0,9 procent, men bara i tre av sex regioner. Villapriserna sjönk med 0,3 procent och i fem av sex regioner. Trenden, där både normala säsongseffekter och andra tillfälliga effekter rensats bort, pekar sammantaget mot stigande priser på både lägenheter och villor i november i Sverige som helhet. Detta visar SBAB Booli Housing Price Index (HPI).

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye