Riksåklagaren och rikspolischefen leder möte om mäns våld mot kvinnor
Riksåklagare Katarina Johansson Welin och rikspolischef Petra Lundh står idag värd för ett dialogmöte som syftar till att stärka samverkan i det förebyggande arbetet mot mäns våld mot kvinnor och våld i nära relation. Vi är övertygade om att vi gemensamt kan minska antalet mord, säger riksåklagare Katarina Johansson Welin.
Årligen mördas i genomsnitt 15 kvinnor av en man som de har eller har haft en nära relation med.
Åklagarmyndigheten och Polismyndigheten har ett särskilt fokus på mäns våld mot kvinnor och våld i nära relationer. Syftet med dialogmötet är att stärka det brottsförebyggande arbetet på strategisk och operativ nivå.
– Polismyndigheten och Åklagarmyndigheten har ett särskilt ansvar för att utreda och lagföra gärningspersoner som utsätter en närstående för våld och för att förebygga att fler och grövre brott begås. För att lyckas med det är det avgörande hur vi samarbetar med andra och därför har vi bjudit in till dialog om hur vi tillsammans kan bli bättre och mer effektiva, säger rikspolischef Petra Lundh.
Dialog om mäns våld mot kvinnor arrangeras under förmiddagen den 10 mars. På mötet deltar Socialstyrelsen, Kriminalvården, Länsstyrelserna, Jämställdhetsmyndigheten, Brottsförebyggande rådet, Skolverket samt Sveriges kommuner och regioner.
– Det arbete som pågår inom rättsväsendet är ett viktigt steg framåt, men vi måste också tänka långsiktigt för att skapa uthållighet i vårt gemensamma arbete. Våldet har allvarliga och livslånga konsekvenser, inte bara för de kvinnor som utsätts för våld utan också för de barn som växer upp i våldsamma hem. Våldet riskerar att föras vidare i generationer – både i hemmet och på gatan, säger Katarina Johansson Welin.
På agendan för mötet står arbetet med aktuella regeringsuppdrag, den nya socialtjänstlagen och sekretesslagstiftningen, samt lärdomar av polisens analys av mordärenden.
”Vi behöver gemensam handlingskraft mot mäns våld mot kvinnor” skriver riksåklagaren och rikspolischefen i dag i en gemensam debattartikel på DN Debatt.
Kontakt
Riksåklagare Katarina Johansson Welin är tillgänglig för media efter mötet som avslutas vid kl. 12. Kontakta press@aklagare.se för att boka en intervju.
Rikspolischef Petra Lundh är tillgänglig för media efter mötet.
Kontakta media@polisen.se för att boka en intervju.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Kvinna åtalas för brott mot sex barn i Ljungby kommun21.5.2025 08:47:34 CEST | Pressmeddelande
En kvinna åtalas för ett flertal brott, bland annat grov fridskränkning, som ska ha begåtts mot fem av hennes barn och ett barnbarn under perioden april 2012–juni 2022. Åklagaren är tillgänglig för media i dag den 21 maj.
Lägesrapport i ärende om kokainbeslag i Malmö20.5.2025 13:45:37 CEST | Pressmeddelande
En person är häktad och tre anhållna i ärendet för närvarande.
Man anhållen för mord i Klippan17.5.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
En man som under fredagen anhölls i sin frånvaro, misstänkt för morden på paret i Klippan i början av maj, greps under fredag eftermiddag av polis vid en insats i trakterna kring Klippan.
Uppdatering i ärende om spioneri16.5.2025 16:27:57 CEST | Pressmeddelande
Utredningen fortsätter i det ärende om spioneri där den misstänkte avled under natten mot fredagen.
Anmälan om misshandel och tjänstefel16.5.2025 15:42:41 CEST | Pressmeddelande
Särskilda åklagarkammaren har tagit emot en anmälan om misshandel och tjänstefel i samband med att en person tidigare i veckan greps och anhölls på skälig misstanke för spioneri.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum