Teknikföretagen säger ja till OpO:s förslag – med förbehåll
De opartiska ordförandena (OpO) föreslår i sin skiss ett 36 månader långt riksavtal för industrin. Teknikföretagen anser att skissen är i enlighet med föresatserna i Industriavtalet men ser stora utmaningar i att uppnå ett så långt avtal denna gång med tanke på global politisk instabilitet och osäker utveckling i världsekonomin.

– Vår utgångspunkt är att träffa ett avtal som sett till längd och kostnadsnivå utgör en stabiliserande kraft på en osäker arbetsmarknad. Samtidigt måste vi med någorlunda säkerhet kunna överblicka den tidsperiod som vi intecknar genom det nya avtalet. Här ser vi naturligtvis stora utmaningar, säger Teknikföretagens förhandlingschef, Tomas Undin.
– Vi är i en turbulent tid med många ovissa utfall. Det ryska anfallskriget mot Ukraina fortsätter att skapa instabilitet i Europa. Vi lever med frånvaron av en lösning på det och har samtidigt en hel värld som söker ett nytt säkerhetspolitiskt jämviktsläge efter inträdet av en ny administration i USA. Från amerikanskt håll drivs även en tullpolitik som kan ge mycket negativt utslag i den för industrin så avgörande globala handeln, fortsätter Tomas Undin.
Om det trots dessa reservationer blir ett flerårigt avtal måste fortsatt gälla att möjligheterna för parterna att säga upp avtalet det sista året enbart kan övervägas vid grundläggande förändringar av de ekonomiska förutsättningarna.
– Det är viktigt att det endast kan bli aktuellt om de ekonomiska förutsättningarna helt rubbar utgångspunkterna för avtalen. Det är grundläggande för Industriavtalet, säger Tomas Undin.
Teknikarbetsgivarna och Tech Alliance anser sammanfattningsvis att den avtalsskiss som de opartiska ordförandena presenterat kan ligga till grund för det fortsatta förhandlingsarbetet där det normerande avtalsvärdet ska vara uttryckt i procent.
Om OpO
De opartiska ordförandena (OpO) träder in i avtalsförhandlingarna inom Industriavtalet och biträder parterna såsom medlare när det är en månad kvar av gällande avtal. Det syftar bland annat till att förbundsavtalsförhandlingarna ska slutföras i rätt tid.
Senare under mars kommer OpO med en första hemställan som de förhandlande parterna, precis som för skissen, ska inkomma med ett svar på. I slutet av mars inleds slutförhandlingar. Det är parterna i förhandlingsavtalet som utser OpO.
Nyckelord
Kontakter
Per BraconierPresschef
Tel:+46 70-534 51 66per.braconier@teknikforetagen.seVI ÄR TEKNIKSVERIGE
Den svenska teknikbranschen driver innovation, skapar arbetstillfällen och banar väg för framtidens hållbara lösningar. Tillsammans är vi en kraft att räkna med.
Följ Teknikföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Teknikföretagen
Fem nya näringslivsprofiler till Teknikföretagens styrelse8.5.2025 13:39:24 CEST | Pressmeddelande
Fem nya namn tog plats i Teknikföretagens styrelse i samband med årsmötet i Stockholm idag. Utöver den formella stämman så samlades totalt 300 personer från politik och näringsliv för att diskutera teknikbranschens betydelse i en ny världsordning.
Webbinarium: Mörk fond för världsekonomin6.5.2025 10:42:38 CEST | Pressmeddelande
Världen befinner sig i en mycket turbulent tid. En ny amerikansk administration, som vill förändra spelplanen för både handel och geopolitik, skapar bred osäkerhet. Hur den ekonomiska utvecklingen påverkas av detta och mycket mer kommer ekonomer från Teknikföretagen och Industriarbetsgivarna tala om i samband med en ny konjunkturrapport som presenteras i ett webbinarium den 15 maj.
Pressinbjudan: Välkommen till Teknikföretagens årsmöte!29.4.2025 11:23:18 CEST | Pressmeddelande
Journalister hälsas hjärtligt välkomma till Teknikföretagens årsmöte, torsdagen den 8 maj klockan 14.00. På temat Teknikbranschens roll i en ny världsordning deltar bland andra energi- och näringsminister, Ebba Busch, Kanadas ambassadör i Sverige, Jason LaTorre och socialdemokraternas ekonomiskpolitiska talesperson, Mikael Damberg.
Välkommet förslag att stötta havsbaserad vindkraft24.4.2025 17:30:29 CEST | Pressmeddelande
Idag kom den efterlängtade elmarknadsutredningen som haft i uppgift att förbättra elmarknadens funktion för att på en relativt kort tid modernisera och bygga ut Sveriges elsystem. Huvudförslagen är bra och kan få en mycket positiv effekt i systemet om de implementeras skyndsamt av regeringen.
Här är finalisterna i Sikta mot stjärnorna 202522.4.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Efter ett rekordstort antal nomineringar och ett fantastiskt engagemang från skolor över hela Sverige, har nu juryn med Marcus Wandt i spetsen valt ut de elva lågstadieklasser som gått vidare till final i Sikta mot stjärnorna 2025.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum